2017 Kurban Bayramı Tatili 10 Gün Oldu Emeklilere Maaş Müjdesi

2017 Kurban Bayramı Tatili 10 Gün Oldu Emeklilere Maaş Müjdesi, Emekli Maaşı Erken Ödeme – Değerli okurlarımız, 2 müjdeli haberi sizler ile paylaşmak istiyoruz. Malumunuz Kurban Bayramına bir kaç hafta kaldı. Yalnız vatandaşın ve turizmcilerin gözü bayram tatilindeydi. Acaba 4 gün olan bayram tatili 10 güne çıkarılır mı? diye sorular her yerde konuşuluyordu. Toplum genelinde böyle bir istek vardı. Ama en büyük etkinin altında, turizmde oluşacak canlılıktan dolayı ekonomiye sağlanacak katkı yatıyor.

BAKANLAR KURULUNDA TATİLE İZİN ÇIKTI

Bugün Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN başkanlığında toplandı. Tabi en fazla merak edilen konuların başında bayram tatili yer alıyordu. Nitekim bu toplantının ardından da güzel bir sonuç yaşandı ve Bayram tatili 10 Güne Çıkarıldı. Anlayacağınız Kurban Bayramı Tatilinin başlama tarihi 26 ağustos 2017 başlıyor. 5 Eylül 2017 tarihinde ise son buluyor. Burada turizmcilerin talebi 30 ağustos zafer bayramı ile 28 ve 29 ağustosun zafer bayram tatili ile birleştirilmesi yönündeydi. Dilerseniz tatil olan günleri teker teker sizler için belirtelim.

TATİL GÜNLERİ
 1. 26.08.2017 Hafta Sonu Cumartesi Tatili
 2. 27.08.2017 Hafta Sonu Pazar Tatili
 3. 28.08.2017 Pazartesi (Zafer Bayramı tatili İle Bağlanmış)
 4. 29.08.2017 Salı (Zafer Bayramı tatili İle Bağlanmış)
 5. 30.08.2017 Çarşamba (Zafer Bayramı tatili İle Bağlanmış)
 6. 31.08.2017 Perşembe Kurban Bayramı Arefesi Tatiller ile Bağlanmış
 7. 01.09.2017 Cuma Kurban Bayramı 1. Günü Tatili 
 8. 02.09.2017 Cumartesi Kurban Bayramı 2. Günü Tatili 
 9. 03.09.2017 Pazar Kurban Bayramı 3. Günü Tatili
 10. 04.09.2017 Pazartesi Kurban Bayramı 34. Günü Tatili

 

EMEKLİ MAAŞI ALANLARA MÜJDE

Bakanlar kurulundan çıkan bir diğer sevindirici haber ise emekli maaşları için oldu. Emeklilere maaşları bayram öncesinde verilmesi kararlaştırılmış. Normalde emekli maaşları ayın birinde ödenmeye başlanıyor. Bu tarihlerde ise bayram tatili oluyor. Dolayısıyla da maaş ödemeleri erkene çekilmiş oldu. 1 Eylül, 2 Eylül ve 3 Eylül 2017 tarihlerinde verilmesi gereken emekli maaşları 28.08.2017 tarihinde ödenecek. Emekli maaşını 4 Eylül ve 5 Eylül 2017 tarihinde alacak olanlar ise, maaşlarını 29.09.2017 tarihinde alabilecekler.

Son bir hatırlatmada daha bulunmak istiyorum. Bayram tatili boyunca (5 Gün) Kara yolları denetiminde olan oto yollar ücretsiz sayılacak. Buda güzel ve sevindirici bir gelişme. Aslında 3 müjdeli haber birden çıkmış. Ben şimdiden kurban bayramınızı kutluyorum. En hesaplı kurban bayramı kredi haberleri için sitemize göz atabilirsiniz.

 

Emeklilere Müjde Maaşlar Ramazan Bayramından Önce Ödenecek 2017

Emekli Maaşı, Ne zaman Ödenecek, Ramazan Bayramı 2017, Maaş Ödeme Tarihi – Değerli büyüklerimiz, yani emekli abilerimiz, ablalarımız, amcalarımız ve teyzelerimiz; bu yazıyı sizlere özel olarak derledik. malumunuz ramazan ayı içerisindeyiz. Hatta ilk haftasını geçirdik bile. Bayrama da 3 hafta kaldı. bayramı en çok isteyen iki kesim oluyor. Bunlardan ilki elbetteki çocuklar. İkinci kesim ise Anne ve Babalar. Çünkü çocukları genelde sılada oluyor. Belki de koca yılda buluşma vakti Ramazan Bayramı oluyor.

RAMAZAN BAYRAMINDA EMEKLİLERİN HARCAMASI VE MASRAFI ÇOK FAZLA

Tüm çocuklar ve torunlar anne ve babasının evinde buluşuyor. Bu ebeveynler için çok büyük bir mutluluk oluyor elbette. Bir anda koskoca bir aile bir arada toplanmış oluyor. Tabi bunun birde küfleti oluyor. Düşünün 10 kişinin kahvaltı etmesi bile ne kadar tutuar. İşte bu açıdan emeklilerimiz maaşlarını erken almak istiyorlardı. Zira bu masrafları karşılamak için bankaların kredilerine muhtaç kalmak istemiyorlardı. Bu da en doğal hakları. Maaşlarını bir ayda olsa erken almak, emeklilerimizi sevindirmek çok zor değildi elbette.

SGK’DAN BEKLENEN AÇIKLAMA EMEKLİ MAAŞLARI ERKEN ÖDENECEK

Emeklilerimizin maaşlarını erken alma isteğini sonunda yetkililer duydu ve gerişimde bulundular. SGK’dan da bugün gerekli olan açıklama geldi. Bu açıklama bir çok emeklinin yüzünü güldürecek. Zira maaşlar ramazan bayramından önce ödenecek. Peki SGK’nın belirlediği tarih ne? Bunu da hemen belirtelim. Emekli maaşınızı 21 Haziran 2017 tarihinde alabileceksiniz. Tabi bu tarih bayramdan önce oluyor. Hazırlıklarınızı ve alışverişlerinizi rahatlıkla yapabilir ve gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Maaşını Fibabanka’dan Emeklilere 500 TL’ye Kadar Promosyon

Fibabanka emekli maaşı promosyonu, 500 TL Emekli maaşı promosyonu- Değerli emekli okurlarımız, malumunuz bu sıralar emekli maaşı promosyonu haberleri bankalardan gelmeye başladı. Tabi devlet bankaları bu promosyonu açıkladılar. Bazı özel bankalarda. Tabi bu gelişmeleri bizler de sizlere anında sunmaya çalışıyoruz ki en doğru seçimi yapabilin diye. Bankalar için emekli maaşları çok çok önemli bir payı belirtmektedir. Bu açıdan emekli maaşlarını kendileri vermek isterler.

FİBABANKA EMEKLİ MAAŞI PROMOSYONU GENEL AÇIKLAMA

Emeklilerin getirisi çok fazladır. Bankalar kaçırmak istemez. Birde sıcak para da işin içinde olunca da tabiri caizse bankaların ağızlarının suyu akıyor. İşte tamda bu noktada rekabet başlıyor. Devletin promosyon rakamları için belirlediği bir limit var. Devlet bankaları da bu limitlere uydu. Lakin özel bankalar bu limitlerin üstünde bir rakam vereceğe benziyor. Bunun somut halini de Fibabanka’da görebiliyoruz. Hemen aşağıda fibabankanın sizlere sunduğu teklifi görebileceksiniz.

FİBABANKA EMEKLİ MAAŞI PROMOSYONU ÖZELLİKLERİ

Fibabanka çok güzel bir emekli maaşı promosyonu hazırlamış. Maaşını Fibabanka’ya taşıyan emeklileri özel fırsatlar bekliyor. Sizlerde emekli maaşınızı fibabankaya taşıyarak hemen özel bankacılık hizmetlerinden faydalanabilir hemde 500 liraya kadar olan emekli maaşı promosyonundan faydalanabilirsiniz. SGK ile bir protokol imzalanmıştır. Buna göre SSK, Bağ-kur ve Emekli sandığı emeklileri maaşlarınız fibabankadan 3 yıl boyunca almayı taahhüt ederlerde promosyon alabilecekler.

FİBABANKA NE KADAR EMEKLİ PROMOSYONU VERİYOR
 • Eğer emekli maaşınız 1.000 TL’nin altında ise (bin lira hariçtir) alacağınız promosyon 330 TL olacaktır.
 • Eğer emekli maaşınız 1.000 TL ve 2.000 TL arasında ise (iki bin lira hariçtir) alacağınız promosyon 415 TL olacaktır.
 • Eğer emekli maaşınız 2.000 TL ve üstünde ise alacağınız promosyon 500 TL olacaktır.

 

AVANTAJLI BANKACILIK HİZMETLERİ

Fibabank şube ve ATM’lerinin dışında ülkemizdeki tüm ATM’lerden emekli maaşlarını ücret veya komisyon ödemeden alabilecekler. Bankacılık işlemleri ile ilgili, hesap işletim ücreti ödemezler. Ayrıca emeklilere özel kredi kartı elde edersiniz. Birde emeklilere özel faizli mevduat hesabı da sizleri bekliyor olacak. Birikimlerinizi güzelce değerlendirebilirsiniz.

MERAK EDİLENLER

Emekli Maaşımı Fİbabanka’ya Nasıl Taşıyabilirim?: Öncelikle SGK’ya dilekçe yazarak emekli maaşınızı fibabankadan alacağınızı belirtebilirsiniz. yada e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak bankanızı seçebilirsiniz. Birde Fibabanka şubesine kimliğiniz ile de giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Promosyon Tutarından Nasıl Faydalanabilirim?: Emekli maaşınızı 3 yıl boyunca Fibabankadan alacağınıza dair taahhütname imzalamanız gerekiyor.

Otomatik Ödeme Talimatı Verme Durumu Var Mı? Sizlerde bu özel promosyondan yararlanmak istiyorsanız 2 adet otomatik ödeme talimatı vermelisiniz. Ayrıca bu ödemeleri de iptal etmemelisiniz. Yok ben fatura ödemesi yapmak istemiyorum derseniz de o zaman da SGK’nın belirlemiş olduğu promosyon rakamlarını alabilirsiniz. Emeki Maaşı Promosyonu Ne Zaman Alabileceğiz?: Sizlerde taahhütname imzalıyorsunuz ve ilk maaşınız yatıyor.

Ardından 3 iş günü içerisinde promosyonunuz da hesabınıza yatıyor. T.C. Kimlik Numarasının son rakamı 0 veya 2 olanlar Mart ayında, T.C. Kimlik Numarasının son rakamı 4 veya 6 olanlar Nisan ayında, T.C. Kimlik Numarasının son rakamı 8 olanlar Mayıs ayında, promosyon ödemelerini alabilecekler. Bu promosyondan tüm emeklilere faydalanabilirler.

Değerli okurlarımız, Fibabanka promosyon olarak SGK’nın belirlediği rakamların üzerinde bir tutar belirlemiş. İşin açıkçası diğer bankalardan henüz ses çıkmadı ama şuan 500 lira ile en yüksek promosyon burada. Bu iş rekabete bindi anlayacağız. Diğer büyük özel bankalar nasıl rakam verecekler? onu da izleyeceğiz ve buradan sizler ile paylaşacağız. Ayrıca aşağıda sizler için özel haberler ayarladık. Bu haberleri de inceleyebilirsiniz.

 LÜTFEN BU ÖZEL EMEKLİLİK HABERİNİ FACEBOOK HESABINIZ İLE BEĞENEREK DİĞER EMEKLİ ARKADAŞLARINIZIN DA GÖRMESİNİ SAĞLAYABİLİR MİSİNİZ?

Vakıfbank SGK Promosyon Ödemeleri Başladı Başvuru İçin Geç Kalma

48 Ay Vadeli Vakıfbank Emeklilere Özel İhtiyaç Kredisini Kaçırma

 

 

Emekli Maaşına Promosyon Ödemesi Ziraat Bankasında Seni Bekliyor

Ziraat Bankası Emekli Promosyon Başvuruları, Promosyon rakamları ve tüm merak edilenler- Ziraat bankası ilklerin bankası olmaya devam ediyor. Bir çok bankada promosyon ile alakalı hiç bir gelişme yaşanmazken devlet bankalarında bir birini takip eden promosyon avantajları yaşanmaya devam ediyor. Emeklilikle gelen avantajlardan bir tanesi de maaş promosyonları olarak gözüküyor. Bankaların istedikleri emekli maaşınıza talip olmak.

BANKALAR MAAŞINIZA TALİP

Gerçek şu ki, tüm emekliler maaşları çekmiyorlar. ihtiyaç oldukça bankadan alıyorlar. Geri kalanı ile de güzel yatırımlar yapıyorlar. Krediler çekiyorlar mesela. Böylece gelen sıcak paranızı da bankalar değerlendirmiş oluyorlar. Olaya bu şeilde bakılacak olduğunda bir emeklinin bankaya katacağı artıların yanında ödenecek promosyon tutarları hiç bir şey değil. Bir de promosyon yeterli olmuyor. Bir sürü de emekliler için bir sürü hizmet sunuluyor.

ZİRAAT BANKASI EMEKLİLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR

Ziraat bankası ülkemizin günümüze kadar gelebilen ilk bankası. Her yerde şubesi var. ATM’leri de çok fazla. Bundan dolayı da emekliler tarafından bilinmeyen ve az şubesi olan bankalar yerine tercih edilme sebebi oluyor. Bankaya ve bankacılık hizmetlerine kolay ulaşmak istiyorlar. Emekli maaşına ziraat bankası da promosyon veriyor. Bu sayede emeklilerin yüzleri biraz da tebessüm etmiş oluyor. Peki şartlar ve detaylar nelerdi? Bu soruların cevabı da yazımızın devamında.

ZİRAAT BANKASI EMEKLİ MAAŞI PROMOSYONU DETAYLARI

Sizlerde SGK’ya tabi iseniz ve emekli maaşı alıyorsanız yani Bağ-kur, SSK veya emekli sandığı emeklisiyseniz ve maaşınızı da ziraat bankasından alıyorsanız promosyon sizleri bekliyor demektir. Tabi burada emeklilerin kafasına takılan bazı sorular var. Bizlerde bu soruları cevaplayarak gidermeye çalışacağız. Örneğin promosyon ödemesi başvuru tarihi ne zaman diye. Saygıdeğer büyüklerimiz, Emekli maaşı promosyon başvurunuzu yapacaksınız nüfus cüzdanınıza bakacaksınız.

 • KİMLİK NUMARANIZIN SON RAKAMI 0 VEYA 2 İSE BAŞVURU TARİHİNİZ MART 2017 TARİHİ İTİBARİYLE OLACAKTIR.
 • KİMLİK NUMARANIZIN SON RAKAMI 4 VEYA 6 İSE BAŞVURU TARİHİNİZ NİSAN 2017 TARİHİ İTİBARİYLE OLACAKTIR.
 • KİMLİK NUMARANIZIN SON RAKAMI 8 İSE BAŞVURU TARİHİNİZ MAYIS 2017 TARİHİ İTİBARİYLE OLACAKTIR.

 

ZİRAAT BANKASI NE KADAR EMEKLİ PROMOSYONU VERECEK?
 • Aldığınız emekli maaşı 1.000 TL’nin altındaysa o halde alacağınız emekli maaşı promosyonu da 300 lira olacaktır.
 • Aldığınız emekli maaşı 1.000 TL ile 2.000 TL arasında ise o halde alacağınız emekli maaşı promosyonu da 375 lira olacaktır.
 • Aldığınız emekli maaşı 2.000 TL’nin üzerindeyse o halde alacağınız emekli maaşı promosyonu da 450 lira olacaktır.

 

EMEKLİ MAAŞI  PROMOSYONU İÇİN 3 YIL SÖZ VERMELİSİNİZ

Emekli maaşı promosyonu 3 yıllık peşin olarak bir seferde ödenecektir. Sizlerde bu promosyondan yararlanmak istiyorsanız emekli maaşınızı 3 yıl boyunca Ziraat Bankasından alacağınıza dair söz vermeniz gerekiyor. Ziraat bankasından birden fazla emekli aylığı alanların promosyonları hesaplanırken; aldıkları maaşlar toplanır ve ona göre alırlar. Örneğin bir emekli maaşınız 800 TL dir. Diğeri de 800 TL dir. Buna göre maaşınız 1.600 TL olarak hesaplanır ve 375 TL promosyon verilir.

Emekli maaşı promosyonuna 18 yaşını doldurmuş herkes başvuruda bulunabilir. Ama 18 yaşını doldurmamış ve emekli maaşı alanlar için ise velilerine ödeme yapılacaktır. Bunu hesaplarken de çocuğun ve velinin maaşı toplanır ve çıkan paraya göre ödeme yapılır. Diyelim ki, 600 lira çocuk alıyordur. 600 lira da velisi. Buna göre 1.200 lira maaşın alabileceği promosyon ise 375 TL dir.

BAŞVURULAR NASIL YAPILMAKTADIR

Dilerseniz SMS ile de başvuru yapabilirsiniz. Telefonunuzun mesaj bölümünü açık ve büyük harfler ile PRO yazın ve bir boşluk bırakın. Ardından dan Turkcell, Vodofone yada Türk Telekom fark etmez 4757’ye Mesaj atın. Ayrıca ATM’den de başvuru yapabilirsiniz. Lakin mesaj ve ATM’den başvuru yaparsanız onay için müşteri hizmetleri sizin ile iletişime geçecektir. Bunlar dışında Ziraat bankası şubelerine uğrayabilirsiniz.

Ziraat internet bankacılığı veya cep şubeden ve telefon bankacılığından da başvuru yapabiliyorsunuz. Bu arada başvuru tarihinizi tam olarak öğrenmek istiyorsanız Ziraat bankası bunun için bir öğrenme sayfası hazırlamış. BU linki kullanıyorsunuz. Ardından kimlik numaranızı girip doğrulama kodunu yazıyorsunuz ve sorgulamanızı gerçekleştirebiliyorsunuz.

Değerli okurlarımız, ziraat bankasından emekli maaşı alıyorsanız, nasıl promosyon alacağınızı sizler için açıklamaya çalıştık. Umarım ki faydalı bir yazı olmuştur. Emekli ve emekli kredi haberleri için bizleri takip etmeye devam ediniz. Bu arada aşağıda sizler için hazırladığımız konu galerimizi de incelemeyi unutmayınız. Hoş kalın, hoşça kalın ve bizimle kalın…

LÜTFEN BU YAZIMIZI FACEBOOK ADRESLERİNİZ İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ? BU SAYEDE MERAKLA BEKLEYEN EMEKLİLER DE YAZIMIZDAN HABERDAR OLABİLECEKLER

Vakıfbank SGK Promosyon Ödemeleri Başladı Başvuru İçin Geç Kalma

Emekli Maaşını Yapı Kredi’ye Taşıyanların Keyfi Yerinde 300 Lira Hediye

 

 

Emekli Maaşını Yapı Kredi’ye Taşıyanların Keyfi Yerinde 300 Lira Hediye

Emekli maaşını yapı kredi bankasına taşıyana 300 lira para puan hediye- Ülkemizde ki emekli sayısı çok fazla. Dolayısıyla bu emeklilerin maaşları da ekonomide çok büyük bir yer ediniyor. Tabi maaşların büyüklüğü karşısında bankaların da iştahları kabarmıyor değil. Bu yaşınıza kadar hep siz bankaların peşinden koştunuz 10 bin lira kredi için. Artık bankalar sizlerin peşinden koşacak. Çünkü sizin maaşınız çok değerli ve devlet garantisi altında.

BANKALAR EMEKLİLERİN MAAŞLARINA TALİP

Her ay tam zamanında tıkır yatıyor. Bekleme işlerin kötü gidişatı falan yok. Durum böyle olunca da bankalar sırf emekli maaşınızı getirmeniz için dünyalar kadar hizmet ve avantajları sunuyorlar. Tabi bu durumda da emekliler karlı çıkıyor. Düne kadar bakılmıyordu şimdi değere binmiş oldu emeklilerimiz. Ülkemizde milyonlarca emekli maaşı alan vatandaş var. Kendilerine göre de biriktirdikleri bir para var. Bankalar emekli maaşınızı istemekle bir taşla 2 kuş vurmuş oluyor.

Hemen emekli maaşınızı bankalarına alıyorlar, hemde biriktirmiş olduğunuz paralarınızı. Sonuçta Maaşınızı A bankasında alan bir kişi birikimlerini de B bankasında tutmuyor. Yine aynı bankaya getiriyor. Durum böyle olunca bankalar daha fazla para ile daha fazla iş yapıp büyüyorlar. Bu işin mantığı bu. Kısacası maaşınıza talip oluyorlar emekliler. Maaşınıza talip olan bir bankada Yapı Kredi. Dilerseniz şimdide sizlere ne sunuyor, neler vadediyor hep beraberce inceleyelim.

YAPI KREDİ BANKASINDAN 300 LİRA WORLD PUAN HEDİYE

Yapı kredi emekli maaşını taşıyanlara ve 36 ay yani 3 yıl bankada kalanlara 300 lira para puan kazanma fırsatı sunuyor. Bunun dışında birde emekli paketi avantajlarından da yararlanıyorsunuz. Ha bir de hediyeleri var. Ücretsiz acil medline sağlık hizmetleri üyeliği hediye ediliyor. Bunun dışında artık istediğiniz zaman uygun kredi imkanları ile kredi alabileceksiniz. Yapı kredi ATM’lerinden para çekme limitiniz ise 3 bin liraya yükseltiliyor.

Yani maaşınızı sıra beklemeden tek seferde çekebilme imkanınız oluyor. Bir yakınıza para gönderdiğiniz zaman ve bunu da cep şube, internet şube, telefon bankacılığı ve ATM’lerden yaparsanız Havale ücreti alınmıyor. ücretsiz düzenli ödeme avantajı da sunuluyor. Başvuru yapmak ta çok kolay. Yanınıza nüfus cüzdanınızı alıyorsunuz. Sonrasında ise yapı kredi şubesine gidiyorsunuz. orada yetkili banka görevlisi sizlere emekli maaşı taşıma formunu dolduruyor. Sonrasında ise adınıza emekli maaşı hesabı açılmış oluyor.

ÖNEMLİ AYRINTILAR

Emeklilerin SSK, Emekli Sandığı ve Bağkurdan olmaları gerekiyor. Emekli maaşını taşıyacak olanların aylık en az 500 lira alıyor olması gerekli. 3 ayda bir alanların ise en az 1500 TL almaları da şart. Bu rakamlar en düşük maaş oranları. Maaşınızı taşıyıp hesap açtıktan sonra bir de yapmanız gereken bir koşul daha var. Ya kredi kartı alacaksınız, ya banka kartı yada esnek hesabını olacak. İlk Maaşınızı 3 ay içerisinde almanız gerekiyor.

Bu sayede maaşınızı aldığınız bir sonraki ay 300 lira world para puana da kavuşmuş oluyorsunuz. Çok önemli olan bir diğer husus ise bu kampanyadan başvuru yapacak ilk 25 bin emekliyi kapsıyor olması. Bu açıdan başvuru yapmadan önce mutlaka bunu sorgulayın. Kampanyadan emekli maaşını yapı krediden alan ve taşıyanlar faydalanabiliyor. Bu arada kampanyadan elde ettiğiniz puanları seyahat programlarında kullanamıyorsunuz.

36 ay kalacağınıza dair imza atıyorsunuz. Eğer bu süre dolmadan ayrılır veya çıkarsanız bu defa da 300 lira para puanı geri ödemeniz gerekecektir. Bazı kimseler SGK’da birkaç maaş alabiliyor. Bu kampanya müşteri bazlıdır. Yani bir kişi yalnızca bir defa yararlanabiliyor. Haliyle fazla maaş alanlarda sadece bir defa yararlanabilecek.

Sevgili Emekli okurlarımız, sizler için yapı kredi bankasının hazırlamış olduğu emeklilik programını detaylandırmaya ve tüm ayrıntıları ile birlikte anlatmaya çalıştık. değerlendirme, hesaplama ve tartma işi de artık sizlere kalıyor. Bunu seçmek zorunda değilsiniz. Biziler elinizin altında bir alternatif olsun diye kaleme aldık. Ayrıca dilerseniz aşağıda sizler için hazırladığımız farklı konu başlıklarından oluşan konu galerimizi de inceleyebilirsiniz.

LÜTFEN BU YAZIMIZI FACEBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?