Findeks Kredi Notu ve Risk Raporuna İtiraz Hakkı ve Başvuru Yolu

Findeks risk raporu itirazı, Kredi notuna nasıl itiraz edilir? KKB Risk Raporu İtirazı – Çok özel bir konuyu sizler için derlemeye çalıştım. Kredi notu çok önemli bir mevzu bizler için. Kredi notu sayesinde kredi alıp alamayacağımıza karar veriliyor. Ayrıca ortaklıklar buna göre kuruluyor ve bazı iş yerleri işe alımlarda kredi notuna bakıyor. İlerleyen zamanlarda daha bir çok konuda yine kredi notuna danışılacağa benziyor. Yüz binlerce hatta milyonlarca kişi de bu nottan şikayetçi.

KREDİ NOTUM YANLIŞ

İnanınki çevremdekilerin hemen hemen hepsi, nedir bu kredi notu deyip duruyorlar 🙂 Kredisiz hayat dönmüyor. Bankaya gidildiğinde ise kredi notundan dolayı kredi alınamadığında asıl sorun burada başlıyor. Zira bazı kimseler kredi notunun yanlış olduğunu ve hatalı hesaplandığını düşünür. Haliyle de itiraz yolunu ararlar. Ödememde, borcum da hiç bir sıkıntı yokken neden kredi notum düşük? sorusunu sormak çok doğal.

TBB RİSK MERKEZİ

Ben bu yazıda yanlış hesaplandığını düşündüğünüz, kredi notunuza nasıl itiraz başvurusu yapabileceğinizi izah edeceğim. Yalnız belirtmek istediğim bir iki husus var. Bu sayede, başvuruyu nereye ve nasıl yapacağımızı ve hangi şartlarda yapacağımızı çok daha iyi bileceksiniz. Öncelikle Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nden söz edeceğim. Bu merkeze tüm bankalar sizin ile ilgili bilgileri anında iletir. TBB Risk Merkezi ise elde ettiği verileri birleştirerek üyesi olan bankalara ve diğer finans kuruluşları ile paylaşır.

KREDİ KAYIT BÜROSU

Kredi Kayıt Bürosu (KKB), Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinden bilgilerinizi alır. Tabi kendilerinin takip ve bilgi toplama sistemleri de var. Ardından kredi notunuzu hesaplaması için kendi bünyesinde oluşturduğu Findeks’e yollar. Findeks ile sizlere 0 ile 1.900 puan aralığında bir not verir. Bu da kredi notunuzu oluşturur. Dolayısıyla kredi notu itirazı yapılacak ise KKB’den olmalı. Merak etmeyin nasıl yapacağınızı anlatacağım.

KREDİ NOTU NEDEN DÜŞÜK OLUR?

Son bir hatırlatmada ve bilgilendirmede daha bulunmak istiyorum. Kredi notu neden düşük olur? bunun cevabını verelim evvela. Eğer kara listeye girdiyseniz ve kredi siciliniz bozuksa, kredi notunuz düşük olacaktır. En azından 5 yıl kadar sürekli 0 ile 799 arasında olacaktır. Bunun dışında eğer bankaya olan borçlarınızı öderken düzensizlik varsa kredi notunuz düşük olacaktır. Kredi yada kredi kartı borcunuz var. Ama bir ay tam zamanında ödüyorsunuz, öteki ay geciktiriyorsunuz. Findeks düzensiz ödemeleri sevmez ve borcunuzu düzenli ödeme alışkanlığı ile yapmanızı bekler. Haliyle de kredi notunuz düşük olacaktır.

Cebinizde çok fazla kredi kartı taşıyorsanız bu sizi riskli durumu düşürecektir. Örneğin 5 -6 tane kredi kartınız var ve bunların limitleri toplamı 40 bin lira yapıyor. Bu durumda siz hazır bir bomba gibisiniz ve çok risklisiniz. Findeks kredi notunuzu yüksek tutup da, kredi almanıza müsaade etmez ve sizi daha da riskli duruma koymaz. Bu açıdan Fazla olan kredi kartlarından kurtulmanız gerekir.

2 -3 tane kredi borcunuz vardır. Haliyle kredi notunuzda düşük olacaktır. Borcunuzu ödedikçe ve kredi borcunuzu kapattıkça kredi notunuz artacaktır. Düşük kredi notu nedeniyle bankalara yaptığınız kredi başvurularından sürekli red yanıtı alıyorsanız kredi notunuz daha da aşağı düşecektir. Bankalar ile şimdiye kadar hiç bir ilişkiniz olmadıysa, hesabınız yada kredi kartınız yoksa puanınız 0 olarak hesap edilmektedir.

KKB RİSK RAPORU İTİRAZI

İyide yukarıda saydığınız hiç bir konu bana uymuyor. Bankalar ile hiç bir sorunum yok diyorsanız, o halde bir yanlışlık yapılmış olabilir. Dolayısıyla itiraz hakkınızı da kullanabilirsiniz. Kredi notu ile sizlre risk raporu veriliyor. Bu raporda çok geniş ve detaylı bilgiler veriliyor. Dolayısıyla Kredi Notu İtirazından ziyade Risk Raporu İtirazı deniyor. İkisi de aynı şey aslında. Arzu ederseniz BURAYI tıklayarak Risk Raporu İtirazınızı  gerçekleştirebilirsiniz.

Açılan sayfada rapor referans numarası yazılıyor. Findeksten aldığınız risk raporunun referans numarasıdır ve ilk sayda yer alır. Ardından TC Numaranızı ve e-mail adresinizi girerek itiraz başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yine aynı sayfadan yaptığınız itirazın sonucunu da sorgulayabilirsiniz.

Findeks’i Dert Etme Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi Notu Düşüklere Kredi 2021- Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar 2021- Kredi notu bir çok insan için kabus nedeni oluyor. Hayatımız adeta ekonomik parametreler üzerine kurulmuş. Sadece bizim değil. Tüm dünyada ekonomi çok önemli bir konu. sonsuz ve sınırsız ihtiyaçlarımız var. Kimisi zaruri. Kimisi de lüks. Ama gerçek olan bir şey var. O da bu ihtiyaçların ciddi bir maddi değerinin olması. Haliyle de herkes kendine göre sebeplerden dolayı kredi çekmeye yöneliyor.

KREDİ İÇİN KREDİ NOTU ÇOK ÖNEMLİ

Lakin önemli bir sorun var. Bu sorun da Findeks. 2014 Yılından beri kredi notu hayatımıza girmiş oldu. O kadar değerli bir not ki; artık işe alımlar, ortaklıklar bu nota bakılarak yapılıyor. Ayrıca bizler için önemli krediye de kredi notu sayesinde ulaşabiliyoruz. Bu arada kredi notunu merak edenler dilerlerse BURAYI tıklayarak Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? konulu yazımıza ulaşabilirler. Biz konumuza geri dönelim. Kredi çekmek için kredi notunun çok önemli olduğunu belirtmiştik.

VATANDAŞIN ORTAK SORUNU DÜŞÜK KREDİ NOTU

Herkese kredi lazım ama kredi notu vatandaşın ortak problemi. Kredi çekmeye gidiliyor ama bankalar kredi vermiyor. Kredisiz de ne iş sahibi olunuyor, ne mal, nede mülk sahibi. Bu açıdan düşük kredi notuna sahip olanlar nasıl ve nereden kredi alırız? diye sormadan edemiyorlar. Bizlerde bu konuya el atmak istedik. Zira bazı sitelerde yanlış yönlendirmeler olabiliyor. 2017 Kredi Notu Düşüklere Kredi 

BAZI BANKALAR DÜŞÜK KREDİ NOTUNA DA KREDİ VERİYORLAR AMA!

Az sonra söz edeceğimiz bankalar, kendilerinde kredi kampanyaları geliştirmişler. Bu kampanyalara göre yüksek kredi notuna düşük kredi faizi uygulanıyor. Tabi kredi notu düşük olanlar ise yüksek faizli oranlar ile kredi çekebiliyorlar. Bankalar işine gücüne bakıyorlar. Bir açık yanınızı buldular mı, bunun üzerinden yükleniyorlar. Ama kredi notunuz düşükmüş deyip, çok yüksek faiz oranları ile sizleri karşı karşıya bırakıyorlar. Kredi Notu Düşüklere Kredi 2017

Gelir belgeniz var ise, kredi siciliniz de temiz ise, kredi notunuz 800 puana kadar düştüğünde kredi çekebiliyorsunuz. Bakın tekrarlıyorum yüksek faiz ile çekebiliyorsunuz. Ayrıca Puanı 800 – 900 gibi olanlar teminat veya kefilde göstermeleri gerekiyor. Bir de bir çok kişi hangi bankaya başvuru yapacağını da bilmiyor. Peki hangi bankalar kredi notuna göre faiz belirliyor? Şimdide bunları sizler için sayalım.

KREDİ NOTUNA GÖRE FAİZ BELİRLEYEN BANKALAR – DÜŞÜK KREDİ NOTUNA KREDİ VEREN BANKALAR

QNB FİNANSBANK; 30 bin liraya kadar, online kredi başvurusu yapabiliyorsunuz. Burada kredi skorunuz, kredi notunuzu belirliyor.En düşük kredi notu %1,21 ve en düşük kredi notu ise %1,59 dur. Bu oranlar arasında faizler belirleniyor.

ODEABANK; Odeabank’da nakit hazır kredi kampanyası ile kredi notuna göre faiz belirlemektedir. Üstelik nüfus cüzdanı ile başvuru yapılabiliyor. En düşük faiz oranı %1,29’dur. Kredi notu çok düşük olanlara ise uygulanan faiz oranı %1,79 dur.

AKTİFBANK N KOLAY KREDİ; Adı üstünde kredi başvurusu da kullandırımı da çok kolay. Üstelik bu banka düşük kredi notunu da dert etmiyor. Lakin gel gör ki faiz oranı %1,99’dur. Geliriniz ve sicilinizde sıkıntı yoksa, salla kredi notunuz, faizi kabul edersen al paranı gibi bir şey diyorlar 🙂 Faiz oranı biraz yüksek olsa da kredi alıyorsunuz.

BURGANBANK; Değerinizi bilen kredi ile 100 bin liraya kadar krediyi 48 ay vade ile alabilmenize olanak tanıyor. Tabi burada kredi skoru yüksek olana sunulan faiz oranı %1,14 dür. Kredi  notu düşük olanlara ise sunulan faiz oranı %1,24 dür.

İNGBANK; İng bank’da her müşteriye eşit faiz oranı sunmuyor. Her müşteriye farklı faiz oranları sunuluyor. Kredi notu yüksek olanlar %1,09’dan başlayan faiz oranı ile adeta mükafatlandırılıyor. Ama kredi Notu düşük olanlar ise %1,59 ile adeta cezalandırılıyor. Ama mühim olan kredi alabilme ihtimalinizin olması. Ayrıca 50 bin liraya kadar kredi alabiliyorsunuz.

HSBC; İhtiyaç kredisinde faiz oranını kredi notuna göre yapan bankalardan bir diğeri ise HSBC. Kredi notunuz yüksek ise alabileceğiniz faiz oranı %1,37 dir. Kredi notunuz düşük ise de sizlere sunulan faiz oranı %1,45 olacaktır.

ÖNEMLİ BİLGİ

Değerli okurlarımız, bankalara sürekli kredi için başvuru yapıp, red yemek, kredi notunuzu düşürecektir. Bu açıdan kredi notunuzu önceden öğrenin ve banka yetkilileri ile sözlü olarak görüşün. Şu kadar puanım var. Kredi veriyor musunuz? veriyorsanız hangi şartlar dahilinde veriyorsunuz? bunları öğrenin. Önceliğinizi de bu saydığım bankalardan yana yaparsanız, krediye daha çabuk ulaşabilirsiniz. Banka gerekli gördüğünde kefil veya teminat isteyebilir. Kredi Notu Düşüklere Kredi 2017

KREDİ NOTUMU NASIL YÜKSELTİRİM?

Kredi notunu yükseltmek isteyenler için kesin çözüm yolu için 724kredi.net çare olacaktır. BURADAN Kredi Notu Az Riskli Olanlara Altın Tavsiyeler konulu yazımıza ulaşabilir ve ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Unutmayın ki kredi notunuzu yükseltmek sizin elinizde. 3 -5 ay içerisinde gayretleriniz ile Türkiye Ortalamasının üzerine bile çıkabilirsiniz.

 

Sicil Affı Hakkında Ayrıntılar Belli Oldu Detaylar İçeride

Sicil Affı, Sicil Affı Detayları, 2017 Kara Liste Affı, TBB Risk Merkezi Açıklaması- Son dakika bir haber ile karşınızdayız. Bu haberin dumanı üstünde, hatta fırından yeni çıktı dahi diyebiliriz. Biliyorsunuz ki bir hafta 10 gündür sicil Affı her yer de gündemin birinci sırasında yer alıyor. Çünkü Kara Listede olanların sayısının 12,5 milyon olduğu belirtiliyor. Durum böyle olunca da milyonlarca insan, gündemin kaderini de belirleyebiliyor. Sicil Affı ile ilgili herkesin aklında onlarca soru işareti var.

SİCİL AFFI TAM OLARAK ANLAŞILAMADI

Biliyorsunuz ki, Kredi sicil affı Meclisten Çıktı. Cumhurbaşkanı da onayladı. Son olarak da 27/01/2017 tarihinde yasalaşarak yürürlüğe girmiş oldu. Şimdi kara listedekiler yani sicili bozuk olanlar nere gideceklerini ve ne yapması gerektiklerini tam olarak bilemiyorlar. Zira bu karar 27 ocak cuma günü resmi gazetede yayımlandı ve binlerce insan 30 ocak pazartesi günü bankalara kredi çekmek ve kredi kartı almak için hücum etti. Ama bir çoğu bankalardan geri döndü.

SONUNDA TBB RİSK MERKEZİNDEN BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ

Bankalar insanları haberimiz yok, bize yazı gelmedi diyerekten geri çevirdiler. Bizlerde buradan gerekli açıklama yapılıncaya kadar sabırlı olun çağrısında bulunduk. Tabi meraklar artınca da TBB Risk Merkezi de gerekli açıklamayı yaptı. Bizlerde bu açıklamaya göre aklınızdaki tüm soru işaretlerini kaldırmaya çalışacağız. Ayrıca bazı sitelerde yer alan ve millet yanlış yönlendiren bu aftan sadece 1,5 Milyon insanın yararlanabileceği de tam olarak doğruyu yansıtmıyor.

Zira 1,5 Milyon kişi esnaf ve KOBİ’ler den oluşuyor. Ve bu rakam 12 milyon içerisinde ki bir grubu ifade ediyor. Merak etmeyin yani bu krediden tüm sicili bozuk olan vatandaşlar yararlanabilecek. Çünkü geçici madde öyle söylüyor. Dilerseniz şimdide detaylara geçelim ve gerçeği tüm detayları ile ortaya çıkaralım.

SİCİL AFFININ KAPSAMI NEDİR? LÜTFEN AÇIKLAR MISINIZ?

Arkadaşlar bu yasa ve düzenlemeden tüm gerçek ve tüzel kişiler yararlanabiliyor. Öncelikle bunu açıkça ortaya koyalım. Ardından bu yasanın protestolu senet borçlarını, karşılıksız çek borçlarını, Bireysel veya Ticari nitelikli tüm kredi borçlarını ve kredi kartı borçlarını kapsıyor. Belirtilen bu açıklama ile artık sizlerde hangi ve ne tür borçların sicil affından yararlanabileceğini öğrendiniz.

SİCİL AFFININ EN SON TARİHİ NE ZAMAN?

Sevgili okurlarımız biliyorsunuz ki sicil affının 6 ay süresi vardır. Ayrıca resmi gazetede yayınlandığı anda yürürlüğe girmiş demektir. Sicil affı da 27 Ocak 2017 tarihinde resmi gazetede yayınlandığına göre başvuru süresi de 6 aydır. Daha da iyi anlayabilmeniz için sadece daha da açıklayıcı olalım. 27 ocak tarihinden önce ödemeniz varsa ve bu tarih itibariyle de ödemesinde gecikme olanları  kapsıyor. Sizlerde kapsam içerisindeki borçlarınızı 27 Temmuz 2017 tarihine kadar ödeyerek bu aftan yararlanabilirsiniz.

BORÇ BİLGİLERİME NASIL ULAŞABİLİRİM?

Borç bilgilerinize ulaşmak istiyorsanız ilgi bankanıza veya finans şirketinize gidip detaylı bir plan alabilirsiniz. Borçlarınızın ne kadarını ödemişsiniz, ne kadarı kalmış vs şeklinde. Ayrıca Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinden de kredi ve kredi kartı borçlarınızı alabilirsiniz. Size verilecek belgede Protestolu Senet borç bilgileriniz, karşılıksız çek bilgileriniz, sorunlu krediler ve kredi borçlarınız yer alacaktır. Bu sayede detaylı bir bilgi sahibi de olabileceksiniz.

BENDE SİCİL AFFINDAN YARARLANMAK İSTİYORUM BAŞVURUYU NEREYE YAPACAĞIM?

Sizlerde yeter artık bu esaret, bende sicil affından yararlanmak istiyorum diyenlerden misiniz? O halde borcunuz hangi bankaya yada finans kuruluşuna ise oraya başvurmanız gerekecektir. Sakın ola ki parayı bize verin biz sizin yerinize işlerinizi hallediyoruz tarzında laflara kanmayın. Adam akıllı borcunuz nereye ise oraya gidin ve başvurunuzu bizzati gerçekleştirin. Bunun dışında borcunuzu ödediğinize dair belgenizi veya yapılandırdığınıza dair belgeyi de yine borcunuzu kapattığınız kurumdan temein edebilirsiniz.

BORCUMU ÖDEDİM TBB RİSK MERKEZİNDE NE ZAMAN GÖRÜNECEK?

Borç ödendikten sonra Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporunda ne zaman görünebileceği sorusu da çok fazla dillendirilecektir. Bunu da hemen açıklayalım. Ayrıca aşağıda belirttiğimiz sürelerden önce TBB Risk Raporunuzu alırsanız ödemeleriniz gözükmeyecektir. Bunu da en baştan belirtelim.

  • Kredi kartı veya kredi borcunuz vardı ve sizlerde bunu ödediniz. TBB Risk Merkezi Raporunda bir sonraki ay sonunda gözükecektir.
  • Protestolu Senet borcunuz vardı ve sizlerde bunu ödediniz. TBB Risk Merkezi Raporunda en geç bir ay içinde gözükecektir.
  • Karşılıksız Çek borcunuz vardı ve sizlerde bunu ödediniz. TBB Risk Merkezi Raporunda en geç 3 iş günü içerisinde gözükecektir.

 

ÖDEDİĞİM VEYA YAPILANDIRMASINI YAPTIĞIM BORCUMU BANKALAR veya FİNANS KURULUŞLARI NE ZAMAN GÖRECEKTİR?

Bireysel Kredi veya Bireysel kredi kartı borcunuz ödediğiniz takdirde en geç ikinci iş günü diğer bankalar bu görebilirler. Ticari kredi borcu veya şirket kredi kartı borcunuzu ödediyseniz diğer bankalar ödendiği ayı takip eden ay sonunda görebilir. Ayrıca TBB Risk Merkezinden aldığınız raporda bir hata görürseniz bu durumda da, borcu ödediğiniz bankaya veya finansal kuruluşa tekrardan müracaat edin ve düzelttirin.

BORCUMU ÖDEDİM ARTIK HEMEN KREDİ ÇEKEBİLİR MİYİM?

En fazla sorulan soruyu cevaplandırmaya sıra geldi. Borcumu yapılandırdım veya ödedim şimdi kredi çekebilir miyim? Bu konuda bankalar yetkilidir. Yani dilediği kişin başvurusunu kabul edebileceği gibi, dilediği kişinin başvurusuna olumsuz yanıt verebilir. Bu işi ticari gibi düşünün. Yani Ben bir ürün satıyorum. Dilediğime satar, dilediğime satmam. Lakin borcu ödedikten sonra hemen kredi alamayacağınızı önceki yazılarımızda da belirtmiştik. Çünkü kredi notunuz buna engel olacaktır.

Değerli takipçilerimiz, böylece oldukça fazla merak edilen ve günlerce sorular sorduğunuz konunun ayrıntılarını da sizler ile paylaşmış olduk. Böylece bir yazınında sonuna gelmiş olduk. Yeni bir kredi haberinde buluşuncaya dek hoşça kalın. Ayrıca aşağıdaki konu galerimizi de muhakkak incelemenizi tavsiye ediyorum. Zira hemen kredi çekip çekemeyeceğiniz ile alakalı önemli bilgiler paylaştık.

LÜTFEN BU YAZIMIZI HERKESİN GÖREBİLMESİ ADINA FACEBOOK VE TWİTTER ADRESİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Sicil Affı Resmi Gazetede Yayınlandıktan Sonra Hemen Kredi Çekebilir Miyim?

Sicil Affı Çıktı Ama Kara Liste Sorgulamasını Nasıl Yapabilirim?

 

 

Sicil Affını Cumhurbaşkanı ERDOĞAN Onayladı ve Resmi Gazetede Yayınlandı

Cumhur Başkanı Sicil Affını İmzaladı, Sicil Affı 2017, Sicil Affı Yasalaştı, Resmi Gazetede Sicil Affı Yayınlandı- Müjde, Müjde ve tekrardan müjde. Milyonlarca vatandaşın, KOBİ’lerin ve esnafların beklediği sicil affı sonunda meclisten geçti. Hatta Cumhurbaşkanımız bile imzalayarak onayladı. Resmi Gazetede de yayınlanarak yasalaştı. Kara listedekiler yıllarca dua edilip duruyorlardı. Çünkü çok ağır bir durum. Ne kredi ne de kredi kartı alamıyorsunuz. Ve bu şekilde hayatınızı sürdürmeye çalışıyorsunuz.

SİCİL AFFI İLE RAHAT BİR NEFES ALINACAK

Ama asıl acı olan tarafı ise Esnaf, KOBİ ve Şirketlerin durumu oluyor. Zaten sicil affından yararlanmanızın asıl sebebi Esnaflar ve KOB’lerimiz. Çünkü ekonomide bir küçülme var ve iş yapılmıyor. İş yapmak isteyenler ise bozuk sicillerinden dolayı, bunu gerçekleştiremiyorlardı. Tamama bir ortaklık kurup işte başarı sağlayalım derken karşı taraf Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine ait risk raporunuzu istiyor. Tabi bu raporu inceleyen sizinle iş kurmak istemiyor.

Diğer yandan birde  bankalardan para yani kredi alamama ve işleri çeviremem riski ile karşı karşıya kalma durumundan dolayı bir kişi de iş yerini kapatmak durumunda kaldı. Ama Hükümet bu duruma el atmak için sicil affını çıkardı. Sicil affı da 27 Ocak 2017 tarihli ve 29961 sayılı kanun ile resmileşti. Artık hem vatandaşlar hemde esnaflar rahat bir nefes alacaklar. Kredi kartı alabilme imkanı, çek alabilme imkanı ve kredi alabilme imkanını bulacaklar.

ÇIKARILAN SİCİL AFFI TAM OLARAK NE DİYOR?

Çıkarılan kanun esasen çok açık. Bankaya yada diğer finans şirketerine kalan borcunuzu 6 ay içerisinde ödemenizi istiyor. Yada kalan borcunuzu yapılandırmanızı istiyor. 6 ay içerisinde borçlarınızı bitirirseniz sicil affından yararlanabiliyorsunuz. Bu sayede bozuk siciliniz görmezden gelinecek. Bankalar ile ilişkilerinizi eskisi gibi şekillendirebileceksiniz. Bankalarda size niye kredi verdi diye cezalandırılmayacak. Çünkü kara listeye girenlere 5 yıl kredi verilmez normalde.

OLEY BENDE SİCİL AFFINDAN YARARLANABİLİYORUM HEMEN PAZARTESİ KREDİYE BAŞVURABİLİR MİYİM?

Bu durum biraz zor gibi. Çünkü sicil affı bankaların kredi verirken baktığı sadece ufak bir şart. Bunun yanında düzenli gelir ve kredi notu da diğer şartları arasında. Yani tamam gelir levham var yada maaş bordrom var deseniz bile yakanıza bu defa da kredi notu yapışacak. Çünkü findek kredi notunuz büyük ihtimalle 0 ile 799 arasında olacaktır. Büyük bir çoğunluğunuzun kredi notu da 0 dır. Çünkü kredi kartınız olmadan, kredi kullanmadan,

bankacılık işlemi yapmadan kredi notunuz hesaplanamaz. Sicil affı ile birlikte bankalar ile ilişki kurmanızın önü açılmış oldu. Lütfen bu ayırıma dikkat ediniz. Sicil affı getirildi. Findeks kredi notu artırılacak diye bir şey çıkarılmadı. Ama kredi notunu artırmak zor bir olay değil. Alacağınız kredi kartı ve yapacağınız düzenli ödemeler sayesinde kredi notunuzu artırabilirsiniz. Arzu ederseniz Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Konuşu yazımıza BU link ile ulaşabilirsiniz.

Açılan sayfada kredi notunuzu nasıl artırabilirsiniz? bunların cevabını alabilirsiniz. Sicil affı vatana millete hayırlı olsun demek istiyorum. Bu durum ekonomiyi muhakkak ki canlandıracaktır. Ama sizlerde ricam lütfen altından kalkamayacağınız borcun altına tekrardan girmeyiniz. Temkinli hareket ederek bankalar ile ilişkilerinizi tekrardan canlandırın. Böylece bir yazının daha sonuna gelmiş olduk.

Sicil affı ile ilgili olacak düzenlemelerden yine bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz. Doğru ve tarafsız kredi haberleri için bizi takip etmeye devam ediniz. LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK GİBİ SOSYAL İLETİŞİM ADRESLERİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Sicil Affı Çıktı Ama Kara Liste Sorgulamasını Nasıl Yapabilirim?

 

Sicil Affı Resmi Gazetede Yayınlandıktan Sonra Hemen Kredi Çekebilir Miyim?

Sicil Affı Çıktı Bankalardan Hemen Kredi Alabilir Miyim?- Değerli okurlarımız, biliyorsunuz ki 18 ocak 2017 tarihinde kara listedeki vatandaşlar için kredi sicil affı getirildi. Bu haber ile 12,5 milyon kara listesli vatandaşın dudakları adeta kulaklarına vardı. Dilerseniz BURAYI tıklayarak kredi sicil affı ile ilgili detaylar ulaşabilirsiniz. Zira kredi sicili bozuk vatandaşlar biliyorsunuz ki bankaya olan borçlarını ödemediklerinden dolayı kara listeye giriyorlar.

SİCİL AFFI BÜYÜK BİR ŞANS

Kara Listeye girenler de beş yıl boyunca bankalardan  kredi çekemiyorlar. Beş yıl yasal bir süredir Bu süre zarfında hiç bir şekilde bankalardan kredi alınamıyor. Kredi alamayan vatandaş özellikle esnaf işlerini toparlayamıyor. Sonrasında da 5 yıl adeta mahrumiyet yılı yaşıyor. En son çıkarılan sicil affı şubat 2009.  Şimdi ise büyük bir şans gelmiş oldu. Tekrardan bir sicil affı getirildi ve meclisten oy çoğunluğu ile geçti. Artık meraklı gözler son gelişmeleri bekliyor.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Yapılan düzenleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın onayına yani imzasına sunuldu. Onay verildikten sonra sıra Resmi Gazetede yayınlanmaya geçecek. İşte asıl kafaları kurcalayan sorularda bundan sonra başlıyor. Şimdi ne olacak soruları ile çok fazla karşılaşır hale geldik. Hemen kredi çekebilecek miyim? Ne yapmalıyım? Bir yere başvurmam gerekiyor mu? Kredi sicilini hangi kurum tutuyor? tarzında soruların ardı arkası kesilmiyor.

SİCİL AFFI RESMİ GAZETEDE YAYINLANDIKTAN HEMEN SONRA KREDİ ÇEKEBİLİR MİYİM?

İnanın ki son zamanlarda bu sorunun ardı arkası kesilmiyor. Hiç bir banka bana kredi vermiyor. Sicil affından sonra artık kredi alabilecek miyim? Bu soruları açık ve sade bir şekilde cevaplandırmak istiyorum. Değerli dostlarım, Öncelikle dilerseniz bankalar bir insana neden kredi vermez? bu soruyu cevaplandıralım ki? konuya daha fazla vakıf olun ve anlayın. Bir banka bir insana kredi vermiyorsa; o kişi maaşını belgelendiremiyor olabilir.

Unutmayın ki kredi için düzenli ve belgelendirilebilir gelir şart. Yani maaş bordrosu bankaya sunulmalı. Bunu sunamayanlar kredi alamıyorlar. Bir diğer kredi alamama nedeni ise Kredi Notu dur. Findeks kredi notu düşük olanlar ve çok riskli olanlar kredi alamıyorlar. Kredi notu iyi olanlar ve yüksek olanlar da krediyi alabiliyorlar. Tabi gelir belgesi şartını da karşıladıkları sürece. Şimdi de son hususa, yani Temiz Kredi Siciline gelmiş olduk.

Kara listeye girip kredi sicilini bozduranlar kredi alamazlar. Bu listeden çıkmak için 5 yıl beklerler. Ancak ondan sonra kredi çekebilirler. Bu açıklamalar ışığında şimdi sorunuza gelelim. Sicil affından yararlandıktan sonra kredi çekebilir miyim? Öncelikle bu sorunun tamamen sizlere bağlı olduğunu söylemek gerekiyor. Tamam kredi siciliniz temizlendi ve affa uğradı ama gelirinizi belgelendiremiyorsanız kredi çekemezsiniz.

SİCİL AFFI İLE KREDİ NOTU İKİ FARKLI KAVRAM

Bir diğer husus ise kredi notu mevzusudur. Kredi sicili çıktı diye kredi notunuz da yükselecek diye bir durum söz konusu değil. Tamam sicil affı ile kredi siciliniz tertemiz oldu ama düzenli geliriniz olsa da kredi çekmeniz hemen mümkün olmuyor. Çünkü kredi notunu artırmak en azından 6 ay kadar vaktinizi alacak gibi. Bir çok kimse sicil affı geldi kredi notum yükselecek diye sanıyor ama kredi notunuzu yükseltmek sizin elinizde.

Doğal olarak da sicil affı farklı bir kavram, kredi notu çok daha farklı bir kavram. Sizlerden ricam bu iki durumu bir birisi ile karıştırmamanız. Bu yazıyı durduk yere yazmadık. Bu konu çok fazla karıştırılıyor. Bir iki kişi tarafından da değil. Bir çok vatandaş bu soruyu sorup duruyor. Bizlerde bu konuya açıklık getirelim dedik. Yazımızın adresini bulduğuna inanıyoruz. Ve maksadını da karşıladığını düşünüyoruz. Sicil affı ile ilgili tüm gelişmeleri anında öğrenmek için bizi takip etmeye devam ediniz.

LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK VE TWİTTER ADRESLERİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Sicil Affı Çıktı Ama Kara Liste Sorgulamasını Nasıl Yapabilirim?

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükselir?