Sicil Affı Resmi Gazetede Yayınlandıktan Sonra Hemen Kredi Çekebilir Miyim?

Sicil Affı Çıktı Bankalardan Hemen Kredi Alabilir Miyim?- Değerli okurlarımız, biliyorsunuz ki 18 ocak 2017 tarihinde kara listedeki vatandaşlar için kredi sicil affı getirildi. Bu haber ile 12,5 milyon kara listesli vatandaşın dudakları adeta kulaklarına vardı. Dilerseniz BURAYI tıklayarak kredi sicil affı ile ilgili detaylar ulaşabilirsiniz. Zira kredi sicili bozuk vatandaşlar biliyorsunuz ki bankaya olan borçlarını ödemediklerinden dolayı kara listeye giriyorlar.

SİCİL AFFI BÜYÜK BİR ŞANS

Kara Listeye girenler de beş yıl boyunca bankalardan  kredi çekemiyorlar. Beş yıl yasal bir süredir Bu süre zarfında hiç bir şekilde bankalardan kredi alınamıyor. Kredi alamayan vatandaş özellikle esnaf işlerini toparlayamıyor. Sonrasında da 5 yıl adeta mahrumiyet yılı yaşıyor. En son çıkarılan sicil affı şubat 2009.  Şimdi ise büyük bir şans gelmiş oldu. Tekrardan bir sicil affı getirildi ve meclisten oy çoğunluğu ile geçti. Artık meraklı gözler son gelişmeleri bekliyor.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Yapılan düzenleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın onayına yani imzasına sunuldu. Onay verildikten sonra sıra Resmi Gazetede yayınlanmaya geçecek. İşte asıl kafaları kurcalayan sorularda bundan sonra başlıyor. Şimdi ne olacak soruları ile çok fazla karşılaşır hale geldik. Hemen kredi çekebilecek miyim? Ne yapmalıyım? Bir yere başvurmam gerekiyor mu? Kredi sicilini hangi kurum tutuyor? tarzında soruların ardı arkası kesilmiyor.

SİCİL AFFI RESMİ GAZETEDE YAYINLANDIKTAN HEMEN SONRA KREDİ ÇEKEBİLİR MİYİM?

İnanın ki son zamanlarda bu sorunun ardı arkası kesilmiyor. Hiç bir banka bana kredi vermiyor. Sicil affından sonra artık kredi alabilecek miyim? Bu soruları açık ve sade bir şekilde cevaplandırmak istiyorum. Değerli dostlarım, Öncelikle dilerseniz bankalar bir insana neden kredi vermez? bu soruyu cevaplandıralım ki? konuya daha fazla vakıf olun ve anlayın. Bir banka bir insana kredi vermiyorsa; o kişi maaşını belgelendiremiyor olabilir.

Unutmayın ki kredi için düzenli ve belgelendirilebilir gelir şart. Yani maaş bordrosu bankaya sunulmalı. Bunu sunamayanlar kredi alamıyorlar. Bir diğer kredi alamama nedeni ise Kredi Notu dur. Findeks kredi notu düşük olanlar ve çok riskli olanlar kredi alamıyorlar. Kredi notu iyi olanlar ve yüksek olanlar da krediyi alabiliyorlar. Tabi gelir belgesi şartını da karşıladıkları sürece. Şimdi de son hususa, yani Temiz Kredi Siciline gelmiş olduk.

Kara listeye girip kredi sicilini bozduranlar kredi alamazlar. Bu listeden çıkmak için 5 yıl beklerler. Ancak ondan sonra kredi çekebilirler. Bu açıklamalar ışığında şimdi sorunuza gelelim. Sicil affından yararlandıktan sonra kredi çekebilir miyim? Öncelikle bu sorunun tamamen sizlere bağlı olduğunu söylemek gerekiyor. Tamam kredi siciliniz temizlendi ve affa uğradı ama gelirinizi belgelendiremiyorsanız kredi çekemezsiniz.

SİCİL AFFI İLE KREDİ NOTU İKİ FARKLI KAVRAM

Bir diğer husus ise kredi notu mevzusudur. Kredi sicili çıktı diye kredi notunuz da yükselecek diye bir durum söz konusu değil. Tamam sicil affı ile kredi siciliniz tertemiz oldu ama düzenli geliriniz olsa da kredi çekmeniz hemen mümkün olmuyor. Çünkü kredi notunu artırmak en azından 6 ay kadar vaktinizi alacak gibi. Bir çok kimse sicil affı geldi kredi notum yükselecek diye sanıyor ama kredi notunuzu yükseltmek sizin elinizde.

Doğal olarak da sicil affı farklı bir kavram, kredi notu çok daha farklı bir kavram. Sizlerden ricam bu iki durumu bir birisi ile karıştırmamanız. Bu yazıyı durduk yere yazmadık. Bu konu çok fazla karıştırılıyor. Bir iki kişi tarafından da değil. Bir çok vatandaş bu soruyu sorup duruyor. Bizlerde bu konuya açıklık getirelim dedik. Yazımızın adresini bulduğuna inanıyoruz. Ve maksadını da karşıladığını düşünüyoruz. Sicil affı ile ilgili tüm gelişmeleri anında öğrenmek için bizi takip etmeye devam ediniz.

LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK VE TWİTTER ADRESLERİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Sicil Affı Çıktı Ama Kara Liste Sorgulamasını Nasıl Yapabilirim?

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükselir?

“Sicil Affı Resmi Gazetede Yayınlandıktan Sonra Hemen Kredi Çekebilir Miyim?” üzerine 2 yorum

  1. Benim avukat da dosyam vardı hepsini 2016 ekim ayında kapattim teb bankasinda 1043 puanım var gözüküyor ama findeks de 575 gözüküyor ve sicil affida geldi hemen kredi cekebilirmiyim düzenli maaşım da var hem hemen kredi çekebilir miyim

    Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.