Sicil Affını Cumhurbaşkanı ERDOĞAN Onayladı ve Resmi Gazetede Yayınlandı

Cumhur Başkanı Sicil Affını İmzaladı, Sicil Affı 2017, Sicil Affı Yasalaştı, Resmi Gazetede Sicil Affı Yayınlandı- Müjde, Müjde ve tekrardan müjde. Milyonlarca vatandaşın, KOBİ’lerin ve esnafların beklediği sicil affı sonunda meclisten geçti. Hatta Cumhurbaşkanımız bile imzalayarak onayladı. Resmi Gazetede de yayınlanarak yasalaştı. Kara listedekiler yıllarca dua edilip duruyorlardı. Çünkü çok ağır bir durum. Ne kredi ne de kredi kartı alamıyorsunuz. Ve bu şekilde hayatınızı sürdürmeye çalışıyorsunuz.

SİCİL AFFI İLE RAHAT BİR NEFES ALINACAK

Ama asıl acı olan tarafı ise Esnaf, KOBİ ve Şirketlerin durumu oluyor. Zaten sicil affından yararlanmanızın asıl sebebi Esnaflar ve KOB’lerimiz. Çünkü ekonomide bir küçülme var ve iş yapılmıyor. İş yapmak isteyenler ise bozuk sicillerinden dolayı, bunu gerçekleştiremiyorlardı. Tamama bir ortaklık kurup işte başarı sağlayalım derken karşı taraf Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine ait risk raporunuzu istiyor. Tabi bu raporu inceleyen sizinle iş kurmak istemiyor.

Diğer yandan birde  bankalardan para yani kredi alamama ve işleri çeviremem riski ile karşı karşıya kalma durumundan dolayı bir kişi de iş yerini kapatmak durumunda kaldı. Ama Hükümet bu duruma el atmak için sicil affını çıkardı. Sicil affı da 27 Ocak 2017 tarihli ve 29961 sayılı kanun ile resmileşti. Artık hem vatandaşlar hemde esnaflar rahat bir nefes alacaklar. Kredi kartı alabilme imkanı, çek alabilme imkanı ve kredi alabilme imkanını bulacaklar.

ÇIKARILAN SİCİL AFFI TAM OLARAK NE DİYOR?

Çıkarılan kanun esasen çok açık. Bankaya yada diğer finans şirketerine kalan borcunuzu 6 ay içerisinde ödemenizi istiyor. Yada kalan borcunuzu yapılandırmanızı istiyor. 6 ay içerisinde borçlarınızı bitirirseniz sicil affından yararlanabiliyorsunuz. Bu sayede bozuk siciliniz görmezden gelinecek. Bankalar ile ilişkilerinizi eskisi gibi şekillendirebileceksiniz. Bankalarda size niye kredi verdi diye cezalandırılmayacak. Çünkü kara listeye girenlere 5 yıl kredi verilmez normalde.

OLEY BENDE SİCİL AFFINDAN YARARLANABİLİYORUM HEMEN PAZARTESİ KREDİYE BAŞVURABİLİR MİYİM?

Bu durum biraz zor gibi. Çünkü sicil affı bankaların kredi verirken baktığı sadece ufak bir şart. Bunun yanında düzenli gelir ve kredi notu da diğer şartları arasında. Yani tamam gelir levham var yada maaş bordrom var deseniz bile yakanıza bu defa da kredi notu yapışacak. Çünkü findek kredi notunuz büyük ihtimalle 0 ile 799 arasında olacaktır. Büyük bir çoğunluğunuzun kredi notu da 0 dır. Çünkü kredi kartınız olmadan, kredi kullanmadan,

bankacılık işlemi yapmadan kredi notunuz hesaplanamaz. Sicil affı ile birlikte bankalar ile ilişki kurmanızın önü açılmış oldu. Lütfen bu ayırıma dikkat ediniz. Sicil affı getirildi. Findeks kredi notu artırılacak diye bir şey çıkarılmadı. Ama kredi notunu artırmak zor bir olay değil. Alacağınız kredi kartı ve yapacağınız düzenli ödemeler sayesinde kredi notunuzu artırabilirsiniz. Arzu ederseniz Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Konuşu yazımıza BU link ile ulaşabilirsiniz.

Açılan sayfada kredi notunuzu nasıl artırabilirsiniz? bunların cevabını alabilirsiniz. Sicil affı vatana millete hayırlı olsun demek istiyorum. Bu durum ekonomiyi muhakkak ki canlandıracaktır. Ama sizlerde ricam lütfen altından kalkamayacağınız borcun altına tekrardan girmeyiniz. Temkinli hareket ederek bankalar ile ilişkilerinizi tekrardan canlandırın. Böylece bir yazının daha sonuna gelmiş olduk.

Sicil affı ile ilgili olacak düzenlemelerden yine bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz. Doğru ve tarafsız kredi haberleri için bizi takip etmeye devam ediniz. LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK GİBİ SOSYAL İLETİŞİM ADRESLERİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Sicil Affı Çıktı Ama Kara Liste Sorgulamasını Nasıl Yapabilirim?

 

“Sicil Affını Cumhurbaşkanı ERDOĞAN Onayladı ve Resmi Gazetede Yayınlandı” üzerine bir yorum

Yorum yapın