tc no ile emekli maaşımı nasıl öğrenebilirim ?

tc no ile, e-devlet emekli maaşı sorgulaması nasıl yapılır?- Yine özel bir yazıyı tüm emekli olan yada emekli olacak okurlarımıza hitaben yazıyoruz. Kim ne derse desin ama emeklilerimiz özel olan çok fazla şeyi hak ediyorlar. Bunca yıl çalıştılar. Zaman yıprattı ama sonunda emekliliği hak ettiler. Kendimi bildim bileli emeklilerin yakındıkları en başlıca konu emekli maaşı. Özellikle yapılan zamlar ile emekli maaşı iyileştirilmeye çalışılsa da yine de yetersiz.

HAKLI SEBEPLERDEN DOLAYI EMEKLİ MAAŞI ÇOK FAZLA MERAK EDİLİYOR

Hatta geçenlerde yeni bir zam yapıldı emeklilere. Tabi yapılan her zam yüzleri güldürse de, günlerce merak konusu oluyor. Acaba emekli maaşım ne kadar oldu? diye. Sonuç itibariyle emeklilerin giderleri bizlerden bile fazla bile olabiliyor. Çocuktu, torunda ihtiyaçlar hiç bitmez. Çoğu zaman 10 liranın bile hesabı yapılır. Doğal olarak da emekli maaşı zammını bir ay sonra aylık alırken öğrenmek istemiyor insan. İnsan doğası gereği çok fazla merak eder.

Aynı bu şekilde birde çiçeği burnunda emeklilerimiz var. emekli dilekçesini vermiş ve emekliliğe ayrılmış olanlar. Artık onlarda ayaklarını yorganına göre uzatacaklar uzatmasına ama maaş ne kadar? bunu bir bilseler iş çözüme kavuşacak. Anlayacağınız emeklilerin ortak sorunu maaş ve sorgulama yapabilme imkanı. Bizlerde bu yazı ile sizlere sade ve anlaşılır bir dille nasıl emekli maaşınızı öğrenebilirsiniz bunu açıklamaya çalışacağız. Haydi Bismillah…

T.C. NO / E-DEVLET İLE EMEKLİ MAAŞI SORGULAMAK MÜMKÜN MÜ?

Devletimiz, emeklilerimizin maaş sorgulama isteğini bildiğinden bunu basit bir ortama aktarmış. Yani e-devlet sistemi sayesinde herkes kendi emekli maaşını sorgulayabiliyor. E-devlet ile kastedilen şey ise elektronik ortamda birçok bilginize ulaşabilme imkanıdır. Evinde veya cep telefonunda interneti olan herkes bu bilgilerine ulaşabilir. Tapu bilgilerinizde tutunda, adli sicil kaydınıza, oradan da aile hekiminize kadar, devlet dairelerinin sunduğu hizmet ve bilgilere ulaşabilirsiniz.

E-DEVLET GİRİŞİ İÇİN ŞİFRE ŞART

E-devlet sistemini kullanmak isteyen kişilerin şifre alması gerekiyor. Sizlerde e-devlet şifresi almak istiyorsanız Merkez PTT’ye uğramalısınız. Girişte danışmadan veya güvenlikten e-devlet şifresi alacağım derseniz sizi yönlendireceklerdir. E-devlet şifresinin ücretini de hemen söyleyelim. Cebinizden 2 TL çıkacaktır. Ya ben eskiden e-devlet şifresi almıştım ama hatırlamıyorum diyorsanız da mecburen tekrardan PTT’ye gitmeniz şart. Bu defa da cebinizden 4 TL çıkacak onuda hemen belirtelim.

E-DEVLET İLE 4/A EMEKLİ AYLIK BİLGİLERİ SORGULAMA

Değerli dostlarımız 4/A dan kasıt SSK’lılar yani bir yerde işçi olarak çalışan kişilerdir. Belirli bir sözleşmesi olan ve şimdilerde SGK’ya bağlı olarak çalışanlardır. Çünkü bazı emekliler 4A mı? 4B den mi emekli olmuşlar bilmeyebiliyorlar. Sizlerde bende 4A dan emekli olduk diyorsanız o halde aşağıda belirteceğimiz bağlantı linklerini internet tarayıcınızın adres bölümüne yapıştırıyorsunuz. açılan sayfada da e-devlet girişinizi yapınca direkt olarak bilgileriniz ekranda çıkıyor.

  • 4A Emekli Aylık Bilgisi için gerekli olan link; turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi
  • 4A Emekli Aylığı Kesintileri için gerekli olan link; turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-kesintileri
  • 4A Emekli Ödeme Bilgileri için gerekli olan link; turkiye.gov.tr/4a-emekli-odeme-bilgileri

 

E-DEVLET İLE 4/B EMEKLİ AYLIK BİLGİLERİ SORGULAMA

4/B’liler ise kendi adına çalışan kişileri belirtiyor. Esnaf, tüccar, serbest meslek vb. gibi. Bağkurlu da diyebilirsiniz. Ha tamam bende bu bölüme dahilim diyenler buradaki linkler ile emekli bilgisi sorgulamalarını yapabilecekler. Aşağıda belirttiğimiz linkleri adres çubuğunuza yapıştırıp ara demeniz yeterli olacaktır. Ardından e-devlette sayfası açılacak ve burada kimlik doğrulaması için T.C. numaranızı ve şifrenizi girmeniz gerekiyor. Sonrasında da emekli maaşınız karşınıza çıkacak.

  • 4B Emekli Aylık Bilgisi için gerekli olan link; turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi
  • 4B Emekli Aylığı Kesintileri için gerekli olan link; turkiye.gov.tr/4b-emekli-ayligi-kesintileri

 

E-DEVLET İLE 4/C EMEKLİ AYLIK BİLGİLERİ SORGULAMA

Bu gruba ise eskilerde Emekli sandığı deniyordu. Yani devlet dairesinde çalışan memur, öğretmen bv. gibi. En sonunda herkes SGK’lı olduğundan hakların korunması adına 4C ayrımına gidilmiştir. Anlayacağınız devlet memurları oluşturur bu sistemi. Yapmanız gereken aşağıdaki linki tarayıcınızın arama bölümüne yapıştırmak. Ardından da e-devlet’in ilgili sayfasına ulaşmak. Bu sayede şifrenizi girdikten sonra emekli maaşınızı veya kesintilerini görebilirsiniz.

  • 4C Emekli Aylık Bilgisi için gerekli olan link; turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi
  • 4C Emekli Aylık Ödeme ve Kesintileri için gerekli olan link; turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-kesintileri

 

Saygıdeğer emeklilerimiz, gördüğünüz gibi kolay ve basit bir yöntem ile emekli maaşınızı sorgulayabilirsiniz. İlk önce 4a, mı 4b mi yoksa 4c mi olduğunuza karar vermeniz gerekiyor. Ardından 2 dakika da maaşınızı ve kesintilerinizi öğrenebilirsiniz. Bu yazının da sonuna geldik. Aşağıda sizler için hazırladığımız ve farklı konulardan oluşan galerimizi inceleyebilirsiniz.

LÜTFEN BU YAZIYI EMEKLİ MAAŞINI MERAK EDENLERİN GÖREBİLMESİ ADINA FACEBOOK GİBİ SOSYAL İLETİŞİM ADRESLERİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Sicil Affını Cumhurbaşkanı ERDOĞAN Onayladı ve Resmi Gazetede Yayınlandı

KREDİ BAŞVURUSU Emeklilere Kredi veren Bankalar Maaşımın kaç katı kredi alabilirim ?

Maaşını ptt den alan emeklilere Aktifbank özel ihtiyaç kredisi

Yorum yapın