Sicil Affı Resmi Gazetede Yayınlandıktan Sonra Hemen Kredi Çekebilir Miyim?

Sicil Affı Çıktı Bankalardan Hemen Kredi Alabilir Miyim?- Değerli okurlarımız, biliyorsunuz ki 18 ocak 2017 tarihinde kara listedeki vatandaşlar için kredi sicil affı getirildi. Bu haber ile 12,5 milyon kara listesli vatandaşın dudakları adeta kulaklarına vardı. Dilerseniz BURAYI tıklayarak kredi sicil affı ile ilgili detaylar ulaşabilirsiniz. Zira kredi sicili bozuk vatandaşlar biliyorsunuz ki bankaya olan borçlarını ödemediklerinden dolayı kara listeye giriyorlar.

SİCİL AFFI BÜYÜK BİR ŞANS

Kara Listeye girenler de beş yıl boyunca bankalardan  kredi çekemiyorlar. Beş yıl yasal bir süredir Bu süre zarfında hiç bir şekilde bankalardan kredi alınamıyor. Kredi alamayan vatandaş özellikle esnaf işlerini toparlayamıyor. Sonrasında da 5 yıl adeta mahrumiyet yılı yaşıyor. En son çıkarılan sicil affı şubat 2009.  Şimdi ise büyük bir şans gelmiş oldu. Tekrardan bir sicil affı getirildi ve meclisten oy çoğunluğu ile geçti. Artık meraklı gözler son gelişmeleri bekliyor.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Yapılan düzenleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın onayına yani imzasına sunuldu. Onay verildikten sonra sıra Resmi Gazetede yayınlanmaya geçecek. İşte asıl kafaları kurcalayan sorularda bundan sonra başlıyor. Şimdi ne olacak soruları ile çok fazla karşılaşır hale geldik. Hemen kredi çekebilecek miyim? Ne yapmalıyım? Bir yere başvurmam gerekiyor mu? Kredi sicilini hangi kurum tutuyor? tarzında soruların ardı arkası kesilmiyor.

SİCİL AFFI RESMİ GAZETEDE YAYINLANDIKTAN HEMEN SONRA KREDİ ÇEKEBİLİR MİYİM?

İnanın ki son zamanlarda bu sorunun ardı arkası kesilmiyor. Hiç bir banka bana kredi vermiyor. Sicil affından sonra artık kredi alabilecek miyim? Bu soruları açık ve sade bir şekilde cevaplandırmak istiyorum. Değerli dostlarım, Öncelikle dilerseniz bankalar bir insana neden kredi vermez? bu soruyu cevaplandıralım ki? konuya daha fazla vakıf olun ve anlayın. Bir banka bir insana kredi vermiyorsa; o kişi maaşını belgelendiremiyor olabilir.

Unutmayın ki kredi için düzenli ve belgelendirilebilir gelir şart. Yani maaş bordrosu bankaya sunulmalı. Bunu sunamayanlar kredi alamıyorlar. Bir diğer kredi alamama nedeni ise Kredi Notu dur. Findeks kredi notu düşük olanlar ve çok riskli olanlar kredi alamıyorlar. Kredi notu iyi olanlar ve yüksek olanlar da krediyi alabiliyorlar. Tabi gelir belgesi şartını da karşıladıkları sürece. Şimdi de son hususa, yani Temiz Kredi Siciline gelmiş olduk.

Kara listeye girip kredi sicilini bozduranlar kredi alamazlar. Bu listeden çıkmak için 5 yıl beklerler. Ancak ondan sonra kredi çekebilirler. Bu açıklamalar ışığında şimdi sorunuza gelelim. Sicil affından yararlandıktan sonra kredi çekebilir miyim? Öncelikle bu sorunun tamamen sizlere bağlı olduğunu söylemek gerekiyor. Tamam kredi siciliniz temizlendi ve affa uğradı ama gelirinizi belgelendiremiyorsanız kredi çekemezsiniz.

SİCİL AFFI İLE KREDİ NOTU İKİ FARKLI KAVRAM

Bir diğer husus ise kredi notu mevzusudur. Kredi sicili çıktı diye kredi notunuz da yükselecek diye bir durum söz konusu değil. Tamam sicil affı ile kredi siciliniz tertemiz oldu ama düzenli geliriniz olsa da kredi çekmeniz hemen mümkün olmuyor. Çünkü kredi notunu artırmak en azından 6 ay kadar vaktinizi alacak gibi. Bir çok kimse sicil affı geldi kredi notum yükselecek diye sanıyor ama kredi notunuzu yükseltmek sizin elinizde.

Doğal olarak da sicil affı farklı bir kavram, kredi notu çok daha farklı bir kavram. Sizlerden ricam bu iki durumu bir birisi ile karıştırmamanız. Bu yazıyı durduk yere yazmadık. Bu konu çok fazla karıştırılıyor. Bir iki kişi tarafından da değil. Bir çok vatandaş bu soruyu sorup duruyor. Bizlerde bu konuya açıklık getirelim dedik. Yazımızın adresini bulduğuna inanıyoruz. Ve maksadını da karşıladığını düşünüyoruz. Sicil affı ile ilgili tüm gelişmeleri anında öğrenmek için bizi takip etmeye devam ediniz.

LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK VE TWİTTER ADRESLERİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Sicil Affı Çıktı Ama Kara Liste Sorgulamasını Nasıl Yapabilirim?

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi kartı borcu olanlar kredi çekebilirmi

Kredi kartı borcu olanlar kredi alabilirmi, çekebilir mi?,  kart borcu varken kredi çekebilir miyim?: gibi sorularınızı cevaplandırma adına bu konuları sizler için araştırarak en doğru bilgiler ile  sizlere sunuyoruz. 724kredi.net‘in değerli okurları, yine özel bir konunun tanıtım yazısı ile karşınızdayız. İnanın ki bir çok insan aynı dertten müzdarip. Her kes bir şekilde kredi kartı borcuna bulaşmış ve tabiri caizse de bir batağa saplanmış. Kendini kıpırdatamıyor bile.

KREDİ KARTI BORCU OLANLAR İÇİN ÖN AÇIKLAMA

Sevgili okurlarımız, maalesef kredi kartı borcu yaptırımı oldukça ağır oluyor. Bir çok insanda bu batağa sağlandığından ne yapacağını bilmiyor. Halbuki yazımızın devamında vereceğimiz tavsiye ve uyarılara uyarsanız hayat sizin için daha da yaşanılır olacaktır. Bunun için lütfen bu yazımızı can kulağı ile dinleyin ve olabildiğince fazla kişiye okutun. Yazımızın sonunda evet yararlı bir yazı olmuş kanaati oluşursa da facebook ile beğenip paylaşınız.

KREDİ ÇEKERKEN KREDİ NOTU ETKİSİ

Kredi kartı borcunuzu ödeyemediniz ve kredi çekmek istiyorsunuz. Bu durumda işiniz zor ama çözülemez değil. Bankalar kredi verirken kredi notunuzu dikkate alır. Kredi notunuzda bankaya olan borçlarınızı zamanında ödemeniz ile doğru orantılıdır. Yani bankaya sadık bir müşteri iseniz kredi notunuzda yüksek olacaktır. Tabi borçlarınızı ödeyemezseniz bu seferde kredi notunuz düşecek ve bununla paralel olarak da kredi alabilmeniz oldukça zorlaşacaktır.

BORÇ KAPATMA KREDİSİ KULLANIN

Değerli okurlarımız, kredi kartı ödememe hususu sizlerin ilerideki sicilinize işleyeceğinden oldukça fazla önem arz ediyor. Bundan dolayı da eğer kredi kartınızı ödemede sıkıntı yaşıyorsanız veya bir ay gibi bir süre geciktirsiyseniz bir an önce kredi kartınız için borç transfer kredisi çekiniz. Dilerseniz önceki yazılarımızdan olan BORÇ KAPATMA KREDİSİ VEREN BANKALARIN LİSTESİ VE İSTEDİKLERİ konulu yazımıza BURADAN ulaşabilir ve ayrıntılı bilgiye de sahip olabilirsiniz.

KARA LİSTEYE EKLENMEMEK İÇİN NE YAPMALIYIM?

Sevgili takipçilerimiz, yazımızın bu kısmı oldukça fazla önem arz ediyor. Çünkü bir çok insan aynı hatayı yapıyor ve kredi sicilini bozduruyor. Bakınız eğer bir ay kredi veya kredi kartı borcunuzu ödemezseniz faiz cezası ve kredi notunu düşürme cezası ile karşı karşıya kalırsınız. 2. ayda yine ödeyemezseniz faiz cezanız artar ve kredi notunuz altlara vurur ve ciddi bir düşüş gerçekleşir. 3. ayda ise (esasen 66 gündür. Ama bankalar bunu 3 aya çıkarıyorlar) ödeyemezseniz yasal takibe alınırsınız. Dolayısıyla da kara listeye adınız altın harfler ile yazılır.

KARA LİSTEDEN KURTULMA SÜRESİ NEDİR?

Bakınız banka borcunu zaten gerek icra gerek haciz yoluyla zaten sizden alacaktır. Onun için kara listeye düşmeden bir yerlerden para bulup kredi kartı borcunuzu kapatın. Bu durum kredi notunuzun artmasını da sağlayacaktır. Hatta yukarıda da bahsettiğim gibi borç transfer kredisi çekerek de kredi kartı borcunuzu ufak taksitler ile ödeyebilir ve rahat bir nefes alırsınız. Aksi takdirde kara listeye adınız eklendi mi 5 yıl boyunca kimse size kredi vermez. Ancak 5 yılın sonunda normal bankacılık işlemlerine dönüş yapabilirsiniz.

Ancak bu saydıklarımız ile kredi alabilirsiniz. Önceliğinizin kredi notu olduğunu unutmayınız. Kredi kartı borç yapılandırması ile aylık ödemeleriniz de düzenli ise kredi notunuz güzel bir şekilde artacaktır. Böylece bir kaç ay içerisinde de gelir belgenize göre kredi çekebilirsiniz. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız konu başlıklarını da incelemeyi unutmayınız.

Kredi Kartı Limiti Maaşımın Kaç Katıdır?

Kredi Kartı Kullanımında Yapılan 5 Hata

Eyvahh, Kredi Kartı Borcumu Ödeyemedim

Hayati Öneme Sahip Kredi Sicili Nedir