Findeks Kredi Notu ve Risk Raporuna İtiraz Hakkı ve Başvuru Yolu

Findeks risk raporu itirazı, Kredi notuna nasıl itiraz edilir? KKB Risk Raporu İtirazı – Çok özel bir konuyu sizler için derlemeye çalıştım. Kredi notu çok önemli bir mevzu bizler için. Kredi notu sayesinde kredi alıp alamayacağımıza karar veriliyor. Ayrıca ortaklıklar buna göre kuruluyor ve bazı iş yerleri işe alımlarda kredi notuna bakıyor. İlerleyen zamanlarda daha bir çok konuda yine kredi notuna danışılacağa benziyor. Yüz binlerce hatta milyonlarca kişi de bu nottan şikayetçi.

KREDİ NOTUM YANLIŞ

İnanınki çevremdekilerin hemen hemen hepsi, nedir bu kredi notu deyip duruyorlar 🙂 Kredisiz hayat dönmüyor. Bankaya gidildiğinde ise kredi notundan dolayı kredi alınamadığında asıl sorun burada başlıyor. Zira bazı kimseler kredi notunun yanlış olduğunu ve hatalı hesaplandığını düşünür. Haliyle de itiraz yolunu ararlar. Ödememde, borcum da hiç bir sıkıntı yokken neden kredi notum düşük? sorusunu sormak çok doğal.

TBB RİSK MERKEZİ

Ben bu yazıda yanlış hesaplandığını düşündüğünüz, kredi notunuza nasıl itiraz başvurusu yapabileceğinizi izah edeceğim. Yalnız belirtmek istediğim bir iki husus var. Bu sayede, başvuruyu nereye ve nasıl yapacağımızı ve hangi şartlarda yapacağımızı çok daha iyi bileceksiniz. Öncelikle Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nden söz edeceğim. Bu merkeze tüm bankalar sizin ile ilgili bilgileri anında iletir. TBB Risk Merkezi ise elde ettiği verileri birleştirerek üyesi olan bankalara ve diğer finans kuruluşları ile paylaşır.

KREDİ KAYIT BÜROSU

Kredi Kayıt Bürosu (KKB), Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinden bilgilerinizi alır. Tabi kendilerinin takip ve bilgi toplama sistemleri de var. Ardından kredi notunuzu hesaplaması için kendi bünyesinde oluşturduğu Findeks’e yollar. Findeks ile sizlere 0 ile 1.900 puan aralığında bir not verir. Bu da kredi notunuzu oluşturur. Dolayısıyla kredi notu itirazı yapılacak ise KKB’den olmalı. Merak etmeyin nasıl yapacağınızı anlatacağım.

KREDİ NOTU NEDEN DÜŞÜK OLUR?

Son bir hatırlatmada ve bilgilendirmede daha bulunmak istiyorum. Kredi notu neden düşük olur? bunun cevabını verelim evvela. Eğer kara listeye girdiyseniz ve kredi siciliniz bozuksa, kredi notunuz düşük olacaktır. En azından 5 yıl kadar sürekli 0 ile 799 arasında olacaktır. Bunun dışında eğer bankaya olan borçlarınızı öderken düzensizlik varsa kredi notunuz düşük olacaktır. Kredi yada kredi kartı borcunuz var. Ama bir ay tam zamanında ödüyorsunuz, öteki ay geciktiriyorsunuz. Findeks düzensiz ödemeleri sevmez ve borcunuzu düzenli ödeme alışkanlığı ile yapmanızı bekler. Haliyle de kredi notunuz düşük olacaktır.

Cebinizde çok fazla kredi kartı taşıyorsanız bu sizi riskli durumu düşürecektir. Örneğin 5 -6 tane kredi kartınız var ve bunların limitleri toplamı 40 bin lira yapıyor. Bu durumda siz hazır bir bomba gibisiniz ve çok risklisiniz. Findeks kredi notunuzu yüksek tutup da, kredi almanıza müsaade etmez ve sizi daha da riskli duruma koymaz. Bu açıdan Fazla olan kredi kartlarından kurtulmanız gerekir.

2 -3 tane kredi borcunuz vardır. Haliyle kredi notunuzda düşük olacaktır. Borcunuzu ödedikçe ve kredi borcunuzu kapattıkça kredi notunuz artacaktır. Düşük kredi notu nedeniyle bankalara yaptığınız kredi başvurularından sürekli red yanıtı alıyorsanız kredi notunuz daha da aşağı düşecektir. Bankalar ile şimdiye kadar hiç bir ilişkiniz olmadıysa, hesabınız yada kredi kartınız yoksa puanınız 0 olarak hesap edilmektedir.

KKB RİSK RAPORU İTİRAZI

İyide yukarıda saydığınız hiç bir konu bana uymuyor. Bankalar ile hiç bir sorunum yok diyorsanız, o halde bir yanlışlık yapılmış olabilir. Dolayısıyla itiraz hakkınızı da kullanabilirsiniz. Kredi notu ile sizlre risk raporu veriliyor. Bu raporda çok geniş ve detaylı bilgiler veriliyor. Dolayısıyla Kredi Notu İtirazından ziyade Risk Raporu İtirazı deniyor. İkisi de aynı şey aslında. Arzu ederseniz BURAYI tıklayarak Risk Raporu İtirazınızı  gerçekleştirebilirsiniz.

Açılan sayfada rapor referans numarası yazılıyor. Findeksten aldığınız risk raporunun referans numarasıdır ve ilk sayda yer alır. Ardından TC Numaranızı ve e-mail adresinizi girerek itiraz başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yine aynı sayfadan yaptığınız itirazın sonucunu da sorgulayabilirsiniz.

Vakıfbank TBB Risk Merkezi Kara Liste Sorgulama

TBB Risk Merkezi Risk ve Çek Raporları, Vakıfbank kredi sicil raporu, Kara liste sorgulama- 724kredi.net olarak özel bir habere daha imza atıyoruz. Zira şuan piyasada kara liste sorgulama adı altında yanlış ve eksik bilgilendirmeler yapılıyor. Kara liste sorgulama konusunda vatandaşlara kulaktan dolma bilgiler veriliyor. Kimi siteler Kara Liste Sorgulamasının halen Türkiye Merkez Bankası tarafından verildiğini iddia edenler bile var.

KARA LİSTE SORGULAMANIN YENİ ADI TBB RİSK MERKEZİ

Bizlerde eski yazılarımız da T.C. Merkez Bankasından nasıl kara liste sorgulamasının yapılacağını anlatmıştık. Daha sonra Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine bu görev teslim edildiğinde de buradan nasıl ve ne şekilde risk raporunuzu alabileceğiniz belirtmiştik. Bu ön açıklamayı yapmak zorundaydık. Artık kara liste sorgulamasına Risk Raporu deniliyor. Ayrıca risk raporunu da Türkiye Bankalar Birliği hazırlıyor. Tabi yetki verdiği bankalardan da bu raporu alabiliyorsunuz.

TBB RİSK MERKEZİ NEDİR? NE İŞ YAPAR?

TBB Risk Merkezinin tam adı Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezidir. Bu merkez, bankalardan ve diğer finans kuruluşlarından gelen verileri depolar. Kredi çektiniz mi? ne kadar? Borçlarınızı zamanında ödediniz mi? Kaç tane krediniz var? Kaçı riskli? Takibe alındınız mı? Zamanın ödemediğiniz kaç tane çekiniz var? Kredi kartı borçlarınız, protestolu senetleriniz ve bankacılık adına bir çok bilginiz TBB Risk Merkezinde toplanır. Bu merkezde bilgileri, üye olan kurum ve kuruluşlar ile paylaşır.

TBB RİSK MERKEZİ RAPORU NE İŞE YARAR?

TBB Risk Merkezi Raporu sizin bir karnenizdir de denilebilir. Bu açıdan hem kendi ekonomik karnenizi görürsünüz, hemde karşıdaki kişiye kendinizin güvenilir olduğunu sağlayabilirsiniz. Şuan gerçekleştirilen ortakların neredeyse tümünde Risk Raporlarını taraflar görmek istiyor. Kimse riskli kişiler ile ortaklık kurmak istemiyor ve iş yapmak istemiyor. Aynı şekilde bankalarda sizin risk durumunuzu gördüğünden size kredi vermek istemiyor. Kara Liste artık Risk Raporuna döndü. BU rapor yüzünüzü güldürebileceği gibi içinizi karartada bilir.

VAKIFBANK İLE RİSK RAPORUNA ULAŞMAK ÇOK KOLAY

Özellikle iş sektöründe hem önünü görmek hemde göğsünü gere gere dolaşmak için çek ve risk raporu alınıyor. Bu karşıdaki kişiye de güven telkin ediyor. Ayrıca riskli gözüken durumunuzu da gördüğünüzden, hemen müdahale edip kısa zamanda düzeltebilme imkanınız oluyor. Vakıfbank ile hem kendi risk raporunuzu hemde muvafakat verildiği takdirde 3. kişilerinde raporunu alabileceksiniz. Bu rapor ile birlikte;

 • Yasal takibe alınmış kredi kartı ve kredi bilgilerinizi alabilirsiniz.
 • 2006 yılından beri aldığınız kredi kartı ve kredi bilgilerinize de ulaşabilirsiniz.
 • 5 yıl geriye dönük olarak 2.000 TL ve üstündeki protestolu senetlerinize
 • 5 yıl geriye dönük olarak karşılıksız çeklerinize, sonradan işlem yapılmış çeklerinize ve ibraz edildiğinde ödediğiniz çeklerin bilgisine de ulaşabilirsiniz.

 

VAKIFBANK İLE RİSK RAPORU NASIL ALINIYOR?

Değerli dostlarımız, risk raporunu isteyenlerin yapması gereken şey ilk önce Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinin resmi sayfasına girmeleri gerekiyor. Arzu ederseniz BURADAN ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada Üst orta tarafında RİSK MERKEZİ RAPORU diye bir bölüm var. Buradan rapor başvuru linkini tıklayacaksınız. Başvuru formunu doldurup, imzalıyorsunuz. Ardından başvuru formunun çıktısını alın. Bu aşamadan sonra Vakıfbank’a gidiyorsunuz.

Başvuru formunuzu ve kimliğinizi bankada görevli ve yetkili olan kişiye ibraz ediyorsunuz. Banka görevlileri de size verilen Referans Numarası ile risk raporu iş ve işlemlerinizi başlatıyor. Tabi bu süre zarfında ufacık da olsa bir ücreti vardır. Birde bankanın da küçük bir komisyonu olacaktır. Prosedürler halledildikten sonra siz veya vekaletname verdiğiniz kişi rahatlıkla risk raporunuzu alabilecektir.

LÜTFEN BU YAZIMIZI FACEBOOK HESBAINIZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ? 

Sicil Affı Çıktı Ama Kara Liste Sorgulamasını Nasıl Yapabilirim?

e-devlet ile yurt dışı ve yurt içi seçmen kaydı sorgulama hizmeti

e-devlet yurt içi seçmen kaydı, e-devlet yurt dışı seçmen kaydı, nerede oy kullanacağım- Yine özel ve yine güzel bir yazı ile karşınızdayız. Çoğu zaman iyi e-devlet varmış diyenlerdenim. Adli sicil kaydımı, hastane randevusu mu, tapu bilgileri mi, mezuniyet belgesi mi, askerlik belgesi mi, SSK hizmet cetveli mi, emeklilik işlemleri mi, iş kur ödemeleri mi? aklınıza gelebilecek tüm devlet dairelerinin hizmetleri bu sisteme aktarılmış. Sıra bekleme derdi yok.

E-DEVLET’İN ÖNEMİ

Bir belge alabilmek için otobüse para verme derdi yok, zaman kaybı yok, şimdi git yarın gel söylemleri hiç hiç yok. Anlayacağınız e-devlet hayatımızda çok önemli bir konuma yükseldi. Kendimiz ile alakalı tüm bilgilere anında ulaşabiliyoruz. Bu yönüylede kim keşfettiyse Allah razı olsun. Yaşlı amcaları devlet dairelerinde sırada görünce için parçalanıyordu. Ama artık interneti olan herkes dilediği zaman istediği bilgiye 2 dakikada ulaşıp bandrollü belgesini alabiliyor.

E-DEVLET ŞİFRESİ 2 TL

Bu sisteme herkes girebilir. İnsan ayırt etmeden, zengin fakir ayrımı olmadan tüm vatandaşlar e-devlet sistemini kullanıyorlar. Bu sisteme girmenin de pekte öyle bir maliyeti yok. Sadece bir seferliğine mahsusu Merkez PTT’lerden şifre alıyorsunuz. Bu şifrenin bedeli de 2 TL. Aman sakın bu şifreyi ne kimseyle paylaşın, nede kaybedin. hadi oldu da unuttunuz. Bu defa da tekrardan PTT’ye gidip bu defa da 4 TL verip yeni şifre almanız gerekecek. Bizden söylemesi.

E-DEVLET SİSTEMİ İLE SEÇMEN KAYDI SORGULAMASI MÜMKÜN MÜ?

Ya bu e-devlette her şey varda seçmen kaydı sorgulaması olayı da var mı? Elbette ki var. Bu Yüksek Seçim Kurulunun sunduğu bir hizmet. Dolayısıyla da vatandaşlara kolaylık olsun diye e-devlet sistemine entegre edilmiş. Özellikle de bilinçli vatandaş oluşturmak ve seçimden önce seçmen kaydının olup olmadığını sorgulamak için bu hizmet sunuluyor.

SEÇMEN KAYDIMI SORGULAMANIN BANA FAYDASI NE?

Biliyorsunuz ki demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Bu ülkede yönetimde herkesin söz hakkı var. Oda oy kullanmak ile gerçekleşiyor. Sizin fikrinize en yakın parti hangisi ise ona oy veriyorsunuz. Bu sayede de fikirleriniz mecliste paylaşılıyor. Ülkenin geleceği ile ilgili karar alındığında da vatandaşa referandum ile soruluyor. Örneğin yakında bir referandum sürecinden daha geçeceğiz. Meclisten referandum için gerekli oy çoğunluğuna ulaşıldı.

Anlayacağınız geleceğimiz ve ülkenin geleceği ile ilgili 18 maddelik bir anayasa değişikliği kararını vereceğiz. Ama çoğu seçimde yüz binlerce vatandaş son dakika seçim yerini sorguladığı için maalesef oy kullanamıyor. Adamın ikametgahı Şanlıurfa da ama kendisi ve ailesi Alanya da otelde çalışıyor. Son dakika bir sorgulama yapıyor ve Şanlıurfa da oy kullanması gerektiğini anlıyor. Dünya kadar yol parası, zaman kaybı, iş kaybı derken oy kullanmaya da gidilmiyor.

Bu açıdan öncesinden seçmen kaysı sorgulaması yapılıyor ki, ikametgah ile ilgili bir sıkıntı varsa bunu nüfustan hemen düzeltin diye. Hayati önem arz ediyor anlayacağınız. Bir nevi ülkenin geleceğinde sizlerin söz hakkı olmuyor.

E-DEVLET İLE SEÇMEN KAYDI NASIL SORGULANIR?

E-devlet ile gerek yurt içi seçmen kaydı, gerekse de yurt dışı seçmen kaydı sorgulaması yapabilirsiniz. Bunları nasıl yapacağınızı az sonra açıklayacağız. Sizlerde aşağıdaki linklerden size uyanını chrone, explorer vb. internet tarayıcılarınızın arama bölümüne yapıştırın. Ardından e-devlet sayfasının açılacağını göreceksiniz. Bu sayfada yapmanız gereken şey Vatandaşlık (T.C.) numaranızı ve şifrenizi girmek. Ardından da sizin ve sizinle aynı hanede olanların seçmen kaydının nerede olduğunu görebilirsiniz.

 • YSK Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama Linki; turkiye.gov.tr/yuksek-secim-kurulu-yurt-ici-secmen-kaydi-sorgulama
 • YSK Yurt Dışı Seçmen Kaydı Sorgulama Linki; turkiye.gov.tr/yuksek-secim-kurulu-yurt-disi-secmen-kaydi-sorgulama

 

E-DEVLET İLE SİYASİ PARTİ ÜYELİĞİ SORGULAMASI

Her seçim vakti geldiğinde bu sorunun da cevabı aranır durur. Daha önce parti üyesi iken istifa etmiş ama halen üye gözüküyor mu? bilmiyor. Yada haberi olmadan üye yapılmış. Doğal olarak da merak ediyor. Ama e-devlet sistemi ile de siyasi parti üyeliği sorgulayabilme şansınız ve imkanınız var. Bunun için aynı yukarıdaki yöntemi kullanarak bu turkiye.gov.tr/yargitay-siyasi-parti-uyeligi-sorgula linki kullanabilir ve detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Değerli okurlarımız, sizler için oldukça önemli olduğunu düşündüğümüz bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Bu yazı sayesinde artık sizlerde öncesinden seçim kaydınızın nerede olduğunu ve hangi şehirde oy kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Yeni bir yazıda buluşmak dileğiyle… Bu arada aşağıdaki konu galerimizi de incelemeyi unutmayınız.

tc no ile emekli maaşımı nasıl öğrenebilirim ?

İlk sigorta giriş tarihi öğrenme İlk tescil tarihini nasıl bulurum ?

LÜTFEN BU ÖNEMLİ YAZIYI FACBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENİP PAYLAŞARAK HERKESİN SEÇİM KAYDINI SORGULAMASINI SAĞLAYABİLİR MİSİNİZ?

 

Sicil Affı Çıktı Ama Kara Liste Sorgulamasını Nasıl Yapabilirim?

Türkiye Bankalar Birliği Risk Raporu sorgulama ve öğrenme, kara liste sorgulama- Değerli okurlarımız, özel ve güzel bir yazı ile karşınızdayız. Bu konu özellikle de son günlerde meclisten geçen Kredi sicil affından sonra çok fazla sorgulanmaya başlandı. Tamam sicil affı çıktı, hatta 6 ay gibi bir süremizde var ama Kara Listede miyim? Tam olarak bilemiyorum. Banka ile bazı sıkıntılar zamanında yaşamıştım ama işin açıkçası kara listeden haberim yoktu.

KARA LİSTE SORGULAMASININ YENİ ADI TBB RİSK RAPORU

Haberlerde okudum sicil affı çıkmış. Şimdi ne yapmalıyım ve nereden sorgulamalıyım? Yardımcı olur musunuz? Elbette ki yardımcı oluruz. Merak etmeyin bu yazının ardından detaylı bir bilgiye kavuşabileceksiniz. Bu arada Meclisten geçen Kredi Sicil Affı Detayı için BURAYI tıklayarak ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz. Biz kaldığımız yerden devam edelim. Malumunuz çok önceleri kredi sicil affı merkez bankası tarafından tutuluyordu.

Daha doğrusu bankaların göndermiş olduğu riskli olan kişilerin raporları Merkez Bankasında toplanıyordu. Buraya gönderilen riskli kişiler içinde Kara Listeye girdin deniliyordu. Lakin bu durum artık Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından tutuluyor. Eskiden bir rapor için en az 3 hafta bekliyordunuz ama artık bu durum da ortadan kalmış oldu. TBB Risk Merkezi peki ne iş yapar? Dilerseniz birazda bundan söz edelim.

TBB RİSK MERKEZİ NE İŞ YAPAR?

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi; Başta bankalar olmak üzere, Faktoring, Finansal Kiralama, Finansman ve varlık yönetim şirketlerindeki müşterilere yani sizlere ait kredi, senet ve çek bilgileri bu merkezde toplanır. TBB Risk Merkezi ise elde ettiği bilgileri bankalar ile, faktoring şirketleri ile ve diğer finans şirketleri ile paylaşır. Ayrıca sizlerde Risk Merkezindeki bilgilerinizi Rapor şeklinde alabiliyorsunuz.

TBB RİSK MERKEZİ RAPORU NEDİR?

Şimdiye kadar kullandığınız kredi kartlarından tutunda, kredilere, oradan da çek ve senetlerinize kadar bilgilerinizi içeren özel bir rapor olarak karşımıza çıkmaktadır. Şahıslar ve şirketler, şimdiye kadar kullandığı kredi ve kredi kartı gibi kullandıkları bilgiler hakkında bu raporu merak ederek alabilirler. Ayrıca Özellikle de şirket ortaklıklarında güven tahsis etmek adına risk raporları bir birlerine sunulur. Bu sayede ödeme gücünüzü ve risk durumunuzu karşı taraf öğrenmiş olur.

Risk raporu sayesinde güven tahsis etmiş olursunuz. Çünkü şimdiye kadarki ödeme ve borç bilgilerinizi karşı taraf görmüş olur. Dilerseniz şimdide bu raporu nasıl alabileceğiniz üzerinde duralım.

TBB RİSK MERKEZİ RAPOR TÜRLERİ

Risk raporu merkezi sayesinden üç farklı bilgiye de ulaşmış olacaksınız. Bunları teker teker belirtelim isterseniz. A)Kredi Limit, Kredi Risk ve Alacaklar Raporu: Burada aldığınız kredilere ait  bilgiler yer almaktadır. Bankalar, Faktoring şirketleri, finansal kiralama ve finansman şirketlerindeki bilgileriniz yer alır. Bu raporda kendi içinde 3’e ayrılır. Bunlar; Detay rapor, Özet rapor ve Sorunlu Krediler raporudur. Son 10 yıl içerisindeki raporunuzu alırsınız.

B)Çek Raporu: Adından da anlaşılacağı üzere çekler ile ilgili raporunuzu verir. Bunu yaparken de 2009 yılını baz alır. 2009 yılından bu yana karşılıksız çekler, işlem yapıldıktan sonra ödenen çekler ve ibrazında ödeme yapılan çekleriniz hakkında bilgi verir. C)Protestolu Senet Raporu: Burada da son 5 yıla ait protestolu senetleriniz detaylı bir rapor halinde sunulmaktadır.

TBB RİSK MERKEZİ RAPORU BAŞVURU YOLLARI

Risk raporunuzu şahsen, posta ve e-posta ile öğrenebilirsiniz. Tabi bunu nasıl ve ne şekilde gerçekleştirmeniz gerektiğiniz de maddeler halinde sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız. Hadi bakalım. Hızlıca bu maddeleri de açıklayarak yazımızı bitirelim.

ŞAHSEN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Şahsen başvurular ya TBB Risk Raporu Merkezine yada belirlenen bankalara yapılabilmektedir. Yapmanız gereken öncelikle riskmerkezi.org adresine girmek ve başvuru formunu doldurmak. Gerçek kişiler Nüfus cüzdanı ile,  Tüzel Kişiler; Tüzel kişinin kimliği ve noter onaylı imza sirküleri, yok vekil ise bu defada vekile ait vekaletname ve kimliğinin aslı gerekmektedir. Bu belgeler ile Risk Merkezi Raporuna yada az sonra belirteceğimiz bankalara gitmeniz gerekecektir.

Risk Merkezine Gitmek için; 09.00 ile 17 saatleri arasında (Öğle tatilinde gitmeyin) Barbaros Mahallesi Ardıç Sokak Varyap Meridyen F Blok 34746 Ataşehir/ İstanbul adresine gitmeniz gerekiyor. Bu süreç ise bankalar için de aynıdır. Başvuru bedelini ise başvuru formunda belirtilen referans numarası veya T.C: Kimlik numarası ile ilgili bankalara ödenir. Dilerseniz şimdide bankaları teker teker sayalım;

 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Şekerbank
 • Halk Bankası
 • Finans Bank
 • Denizbank
 • Alternatif Bank

 

POSTA YOLU İLE BAŞVURU SÜRECİ

Yine aynı şekilde TBB Risk Merkezi resmi sitesine giriş yapıyorsunuz ve Müşteri Giriş yaparak formu doldurup çıktısını alıyorsunuz. Sonra Noterin yolunu tutturuyorsunuz ve noter huzurunda imza atıyorsunuz. Ardından başvuru belgesindeki referans numarası ile yukarıda belirttiğimiz bankalara giderek gerekli ücreti ödüyorsunuz. Noter onaylı kimlik belgenizi, yine noter onaylı başvuru belgenizi ve ödeme yaptığınıza dair dekontunuzu;

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ RİSK MERKEZİ Barbaros Mahallesi Ardıç Sokak Varyap Meridyen F Blok 34746 Ataşehir/ İstanbul adresine posta ile yolluyorsunuz. Ham şunu da belirtelim. Tüzel kişiler ekstradan  şirket yetkilisinin noter onaylı fotokopisini ve noter onaylı imza sirkülerini de eklemesi gerekiyor. Başvuruyu vekil yapıyorsa bu belgelere ek olarak vekaletnameyi de eklemeleri gerekiyor.

E-POSTA YOLU İLE BAŞVURU SÜRECİ

Bu başvuruyu sadece güvenli elektronik imza sahibi olan kişiler gerçekleştirebiliyorlar. Burada yine TBB Rİsk Merkezi sitesinde bulunan Müşteri Giriş sayfasında yer alan formu e-imza ile imzalar. Daha sonra bankaya ödeme yapılır. Bankalara gerekli ödeme yapıldıktan sonra da e-imza ile imzaladığınız başvuru formu ve dekont basvuru@riskmerkezi.org adresine yolluyorsunuz. Bu kadar basit.

FATURALI ÜCRET BİLGİLERİ
 • Teslim Şekli Posta ise; 17,25 TL (Masraflar + KDV Rapor Bedeli)
 • Teslim Şekli E- Posta ise; 5,18 TL (Masraflar + KDV Rapor Bedeli)
 • Teslim Şekli Elektronik ise; 5 TL (Masraflar + KDV Rapor Bedeli)
 • Teslim Şekli Şahsen ise; 5 TL (Masraflar + KDV Rapor Bedeli)

 

FATURASIZ ÜCRET BİLGİLERİ
 • Teslim Şekli Posta ise; 15,61 TL (Masraflar + KDV Rapor Bedeli)
 • Teslim Şekli E- Posta ise; 3,54 TL (Masraflar + KDV Rapor Bedeli)
 • Teslim Şekli Elektronik ise; 3,36 TL (Masraflar + KDV Rapor Bedeli)
 • Teslim Şekli Şahsen ise; 3,36 TL (Masraflar + KDV Rapor Bedeli)

 

İLK BAŞVURU DA FATURALI ÜCRET BİLGİLERİ
 • Teslim Şekli Posta ise; 13,15 TL (Masraflar + KDV Rapor Bedeli)
 • Teslim Şekli E- Posta ise; 0 TL (Masraflar + KDV Rapor Bedeli)
 • Teslim Şekli Elektronik ise; 0 TL (Masraflar + KDV Rapor Bedeli)
 • Teslim Şekli Şahsen ise; 0 TL (Masraflar + KDV Rapor Bedeli)

 

İLK BAŞVURU DA FATURASIZ ÜCRET BİLGİLERİ
 • Teslim Şekli Posta ise; 11,51 TL (Masraflar + KDV Rapor Bedeli)
 • Teslim Şekli E- Posta ise; 0 TL (Masraflar + KDV Rapor Bedeli)
 • Teslim Şekli Elektronik ise; 0 TL (Masraflar + KDV Rapor Bedeli)
 • Teslim Şekli Şahsen ise; 0 TL (Masraflar + KDV Rapor Bedeli)

 

Görüldüğü gibi ilk başvuruda eğer posta ile teslim alma yolu tercih edilmeyecekse risk raporu ücretsizdir. Eğer bankaya olan parayı 10 gün içerisinde ödemezseniz başvuru formunu tekrardan doldurmanız gerekiyor. Bu arada aklınıza takılan bir soru varsa 444 99 69 numaralı müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Bu numara TBB Risk Merkezi danışma hattıdır. Bizlerden şimdilik bu kadar.

LÜTFEN BU YAZIYI ACİL OLARAK FACEBOOK VE TWİTTER ADRESLERİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Referandum Geliyor Nerede Oy Kullanacağım? Nasıl Sorgularım?

Kredi Notu 0 Sıfır Ne Demek? Bu Durumda Kredi Verilir Mi?

 

 

Referandum Geliyor Nerede Oy Kullanacağım? Nasıl Sorgularım?

Referandumda nerede oy kullanacağım? Nerede oy kullanacağımı öğrenmek istiyorum İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Mersin vs.- Haydi Bismillah…. Yeni bir seçim dönemine daha doğrusu referandum dönemine girdik desek yalan söylemiş olmayız. Zira Anayasa değişikliği için değiştirilmesi planlanan 18 madde Meclisten geçti. Tabi 339 oy ile kabul edildiğinden bu sonuca göre referanduma götürülecek. Halk kendi geleceğini ve seçimini kendisi yapacak.

REFERANDUM GENEL AÇIKLAMA

Çok önemli bir karar aşamasına gelmiş olduk. Akparti ve MHP ittifakı ile 18 madde meclisten teker teker geçti. Tabi CHP buna karşı çıktı. MHP ve AK Partinin Seçimlerde evet oyu vereceği aşikar. CHP’nin ise bu konuda kararı Hayır gibi gözüküyor. Olaylar böyle olunca da referandum ne getiriyor? Bizden ne götürecek? Nerede oy kullanacağımızı nasıl öğrenebileceğiz? Nasıl sorgularız? Siyasi parti üyeliğim var mı? tarzında soruların ardı arkası kesilmiyor.

Şimdiden mahalle ve köy kahvelerinde yorumlamalar yapılmaya başlandı. Her ağızdan bir laf çıkıyor. Yalan yanlış yönlendirmelerde yapılabiliyor. Nerede oy kullanacağını öğrenmesi için kaymakamlığa yöneltiyorlar. Bu yazıyı geniş çaplı bir bilgi deposu olarak değerlendirebilirsiniz. Aklınızdaki tüm soru işaretlerini doğru bir şekilde kaldırmayı planlıyoruz. Ama tabi ki de tarafsızlığımızı koruyabilmek adına yorum katmadan ne sunuluyorsa, bizler de sizler ile paylaşmaya çalışacağız.

SİYASİ PARTİ ÜYELİĞİM VAR MI? NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Geçen genel seçimlerde sandık başkanıydım. Bir gün öncesinden sandık kurulu üyelerini teker teker aradım ve tam zamanında sandık başında olmalarını istedim. İnanır mısınız 2 partinin müşahidi bizim böyle bir şeyden haberimiz yok. Hatta partinin üyesi bile olduğumuzdan haberimiz yok demesinler mi? Aynı bu şekilde bir çok insan siyasi partilerin herhangi birine üye miyim? sorusunu soruyor. Aslında bunu öğrenmenin çok çok basit bir yolu var.

Artık herkesin e-devlet şifresi var. Olmayanlar bile 2 TL karşılığında e-devlet şifrelerini PTT Merkezlerinden alabiliyorlar. Sonrada E-devlette bulunan Yargıtay bölümünde sisyasi aprti üyeliği sorgulamadan öyrenebilirsiniz. Ben bulamadım link ver derseniz de buyurunuz; turkiye.gov.tr/yargitay-siyasi-parti-uyeligi-sorgula Kırmızı renk ile belirttiğimiz alanı tarayıcınıza kopyalayıp yapıştırın ve ilgili sayfaya ulaşın.

REFERANDUM TAM OLARAK BİZE NE SUNUYOR?

Referandumda neyi oylayacağız soruları sorulmaya başlandı. Bizlerde genel anlamda bizlere ne sunuyor? bunları açıklamak istedik. Evvela Millet vekili sayısı 500’den 600’e çıkacak. Millet vekili seçilme yaşı ise 18’e indiriliyor. Cumhurbaşkanı 40 yaşını doldurmuş, yükseköğrenimini yapmış Türk vatandaşı olan (eskiden doğuştan Türk Vatandaşı ifadesi kullanılıyordu) millet vekili yeterliliğini sağlayacak ve halk tarafından seçilecek.

Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı yardımcılarını ve bakanlarını atayacak. Disiplin mahkemesi haricinde askeri yargı kaldırılıyor. Sadece savaş halinde askerlerin görevleri ile ilgili işledikleri suçlardan dolayı askeri mahkeme kurulabilecek. Bundan dolayı da askeri yargı kaldırıldığından Anayasa Mahkemesi üye sayısı 15’e düşecek. HSYK’nın adının Hakimler ve Savcılar Kurulu olarak değiştirileceğini de söyleyelim. Üye sayısı da 13’e çıkarılacak.

Cumhurbaşkanı ile TBMM dilerlerse kendilerini karşılıklı olarak fesih edebilirler. Yeni seçilmişler göreve başlayınca kadar görevlerini devam ettirirler. Cumhurbaşkanına 6 ayı geçmemek kaydıyla OHAL ilan etme yetkisi getirilecek. Ayrıca seferberlik de ilan edebilecek. Jandarma Genel Komutanı MGK’da yer alamayacak. MGK Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanacak. Üyeleri ise Cumhurbaşkanı Yardımcıları, Adalet, Milli Savunma, Dışişleri ve İçişleri bakanları olacak. Ayrıca Genelkurmay Başkanı, Kara kuvvetleri komutanı, Hava kuvvetleri komutanı ve Deniz kuvvetleri komutanı, yer alacak.

Kim Cumhurbaşkanı seçildiyse partisiyle ilişiği kesilmeyecek. Yazılı soru önerileri en geç 15 güne kadar cevaplandırılacak. Ayrıca millet vekilleri Cumhurbaşkanı yardımcılarına ve Bakanlara yazılı soru yönelte bilecekler.

REFERANDUM DA NEREDE OY KULLANACAĞIM? NASIL ÖĞRENİRİM?

Belirlenecek olan takvime göre nerede oy kullanacağınızı ve yazılı belgenizi Mahalle Muhtarından alabilirsiniz. Bunun dışında Yüksek Seçim Kurulunun bu işler için hazırladığı bir web sitesi var. Yurtiçin Seçmen Sorgulama sitesine ulaşmak için tarayıcınız ne olursa olsun adres çubuğuna bu secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp linki yapıştırınız. Açılan sayfada kimlik bilgileriniz giriyorsunuz. Sonrasında da doğrulama kodunu yazıyorsunuz. Bu kadar basit.

Saygıdeğer okurlarımız, Yapılacak olan Anayasa değişikliğine ait referandumda sorabileceğiniz tüm soruları yanıtlamaya çalıştık. Öyle umuyorum ki faydalı ve istifadeli bir yazı olmuş oldu. Yeni bir yazıda buluşmak dileğiyle… LÜTFEN BU YAZIYI TÜM SEÇMENLERİN GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK ADRESLERİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?