Vakıfbank TBB Risk Merkezi Kara Liste Sorgulama

TBB Risk Merkezi Risk ve Çek Raporları, Vakıfbank kredi sicil raporu, Kara liste sorgulama- 724kredi.net olarak özel bir habere daha imza atıyoruz. Zira şuan piyasada kara liste sorgulama adı altında yanlış ve eksik bilgilendirmeler yapılıyor. Kara liste sorgulama konusunda vatandaşlara kulaktan dolma bilgiler veriliyor. Kimi siteler Kara Liste Sorgulamasının halen Türkiye Merkez Bankası tarafından verildiğini iddia edenler bile var.

KARA LİSTE SORGULAMANIN YENİ ADI TBB RİSK MERKEZİ

Bizlerde eski yazılarımız da T.C. Merkez Bankasından nasıl kara liste sorgulamasının yapılacağını anlatmıştık. Daha sonra Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine bu görev teslim edildiğinde de buradan nasıl ve ne şekilde risk raporunuzu alabileceğiniz belirtmiştik. Bu ön açıklamayı yapmak zorundaydık. Artık kara liste sorgulamasına Risk Raporu deniliyor. Ayrıca risk raporunu da Türkiye Bankalar Birliği hazırlıyor. Tabi yetki verdiği bankalardan da bu raporu alabiliyorsunuz.

TBB RİSK MERKEZİ NEDİR? NE İŞ YAPAR?

TBB Risk Merkezinin tam adı Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezidir. Bu merkez, bankalardan ve diğer finans kuruluşlarından gelen verileri depolar. Kredi çektiniz mi? ne kadar? Borçlarınızı zamanında ödediniz mi? Kaç tane krediniz var? Kaçı riskli? Takibe alındınız mı? Zamanın ödemediğiniz kaç tane çekiniz var? Kredi kartı borçlarınız, protestolu senetleriniz ve bankacılık adına bir çok bilginiz TBB Risk Merkezinde toplanır. Bu merkezde bilgileri, üye olan kurum ve kuruluşlar ile paylaşır.

TBB RİSK MERKEZİ RAPORU NE İŞE YARAR?

TBB Risk Merkezi Raporu sizin bir karnenizdir de denilebilir. Bu açıdan hem kendi ekonomik karnenizi görürsünüz, hemde karşıdaki kişiye kendinizin güvenilir olduğunu sağlayabilirsiniz. Şuan gerçekleştirilen ortakların neredeyse tümünde Risk Raporlarını taraflar görmek istiyor. Kimse riskli kişiler ile ortaklık kurmak istemiyor ve iş yapmak istemiyor. Aynı şekilde bankalarda sizin risk durumunuzu gördüğünden size kredi vermek istemiyor. Kara Liste artık Risk Raporuna döndü. BU rapor yüzünüzü güldürebileceği gibi içinizi karartada bilir.

VAKIFBANK İLE RİSK RAPORUNA ULAŞMAK ÇOK KOLAY

Özellikle iş sektöründe hem önünü görmek hemde göğsünü gere gere dolaşmak için çek ve risk raporu alınıyor. Bu karşıdaki kişiye de güven telkin ediyor. Ayrıca riskli gözüken durumunuzu da gördüğünüzden, hemen müdahale edip kısa zamanda düzeltebilme imkanınız oluyor. Vakıfbank ile hem kendi risk raporunuzu hemde muvafakat verildiği takdirde 3. kişilerinde raporunu alabileceksiniz. Bu rapor ile birlikte;

  • Yasal takibe alınmış kredi kartı ve kredi bilgilerinizi alabilirsiniz.
  • 2006 yılından beri aldığınız kredi kartı ve kredi bilgilerinize de ulaşabilirsiniz.
  • 5 yıl geriye dönük olarak 2.000 TL ve üstündeki protestolu senetlerinize
  • 5 yıl geriye dönük olarak karşılıksız çeklerinize, sonradan işlem yapılmış çeklerinize ve ibraz edildiğinde ödediğiniz çeklerin bilgisine de ulaşabilirsiniz.

 

VAKIFBANK İLE RİSK RAPORU NASIL ALINIYOR?

Değerli dostlarımız, risk raporunu isteyenlerin yapması gereken şey ilk önce Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinin resmi sayfasına girmeleri gerekiyor. Arzu ederseniz BURADAN ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada Üst orta tarafında RİSK MERKEZİ RAPORU diye bir bölüm var. Buradan rapor başvuru linkini tıklayacaksınız. Başvuru formunu doldurup, imzalıyorsunuz. Ardından başvuru formunun çıktısını alın. Bu aşamadan sonra Vakıfbank’a gidiyorsunuz.

Başvuru formunuzu ve kimliğinizi bankada görevli ve yetkili olan kişiye ibraz ediyorsunuz. Banka görevlileri de size verilen Referans Numarası ile risk raporu iş ve işlemlerinizi başlatıyor. Tabi bu süre zarfında ufacık da olsa bir ücreti vardır. Birde bankanın da küçük bir komisyonu olacaktır. Prosedürler halledildikten sonra siz veya vekaletname verdiğiniz kişi rahatlıkla risk raporunuzu alabilecektir.

LÜTFEN BU YAZIMIZI FACEBOOK HESBAINIZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ? 

Sicil Affı Çıktı Ama Kara Liste Sorgulamasını Nasıl Yapabilirim?

Yorum yapın