Sicil Affı Hakkında Ayrıntılar Belli Oldu Detaylar İçeride

Sicil Affı, Sicil Affı Detayları, 2017 Kara Liste Affı, TBB Risk Merkezi Açıklaması- Son dakika bir haber ile karşınızdayız. Bu haberin dumanı üstünde, hatta fırından yeni çıktı dahi diyebiliriz. Biliyorsunuz ki bir hafta 10 gündür sicil Affı her yer de gündemin birinci sırasında yer alıyor. Çünkü Kara Listede olanların sayısının 12,5 milyon olduğu belirtiliyor. Durum böyle olunca da milyonlarca insan, gündemin kaderini de belirleyebiliyor. Sicil Affı ile ilgili herkesin aklında onlarca soru işareti var.

SİCİL AFFI TAM OLARAK ANLAŞILAMADI

Biliyorsunuz ki, Kredi sicil affı Meclisten Çıktı. Cumhurbaşkanı da onayladı. Son olarak da 27/01/2017 tarihinde yasalaşarak yürürlüğe girmiş oldu. Şimdi kara listedekiler yani sicili bozuk olanlar nere gideceklerini ve ne yapması gerektiklerini tam olarak bilemiyorlar. Zira bu karar 27 ocak cuma günü resmi gazetede yayımlandı ve binlerce insan 30 ocak pazartesi günü bankalara kredi çekmek ve kredi kartı almak için hücum etti. Ama bir çoğu bankalardan geri döndü.

SONUNDA TBB RİSK MERKEZİNDEN BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ

Bankalar insanları haberimiz yok, bize yazı gelmedi diyerekten geri çevirdiler. Bizlerde buradan gerekli açıklama yapılıncaya kadar sabırlı olun çağrısında bulunduk. Tabi meraklar artınca da TBB Risk Merkezi de gerekli açıklamayı yaptı. Bizlerde bu açıklamaya göre aklınızdaki tüm soru işaretlerini kaldırmaya çalışacağız. Ayrıca bazı sitelerde yer alan ve millet yanlış yönlendiren bu aftan sadece 1,5 Milyon insanın yararlanabileceği de tam olarak doğruyu yansıtmıyor.

Zira 1,5 Milyon kişi esnaf ve KOBİ’ler den oluşuyor. Ve bu rakam 12 milyon içerisinde ki bir grubu ifade ediyor. Merak etmeyin yani bu krediden tüm sicili bozuk olan vatandaşlar yararlanabilecek. Çünkü geçici madde öyle söylüyor. Dilerseniz şimdide detaylara geçelim ve gerçeği tüm detayları ile ortaya çıkaralım.

SİCİL AFFININ KAPSAMI NEDİR? LÜTFEN AÇIKLAR MISINIZ?

Arkadaşlar bu yasa ve düzenlemeden tüm gerçek ve tüzel kişiler yararlanabiliyor. Öncelikle bunu açıkça ortaya koyalım. Ardından bu yasanın protestolu senet borçlarını, karşılıksız çek borçlarını, Bireysel veya Ticari nitelikli tüm kredi borçlarını ve kredi kartı borçlarını kapsıyor. Belirtilen bu açıklama ile artık sizlerde hangi ve ne tür borçların sicil affından yararlanabileceğini öğrendiniz.

SİCİL AFFININ EN SON TARİHİ NE ZAMAN?

Sevgili okurlarımız biliyorsunuz ki sicil affının 6 ay süresi vardır. Ayrıca resmi gazetede yayınlandığı anda yürürlüğe girmiş demektir. Sicil affı da 27 Ocak 2017 tarihinde resmi gazetede yayınlandığına göre başvuru süresi de 6 aydır. Daha da iyi anlayabilmeniz için sadece daha da açıklayıcı olalım. 27 ocak tarihinden önce ödemeniz varsa ve bu tarih itibariyle de ödemesinde gecikme olanları  kapsıyor. Sizlerde kapsam içerisindeki borçlarınızı 27 Temmuz 2017 tarihine kadar ödeyerek bu aftan yararlanabilirsiniz.

BORÇ BİLGİLERİME NASIL ULAŞABİLİRİM?

Borç bilgilerinize ulaşmak istiyorsanız ilgi bankanıza veya finans şirketinize gidip detaylı bir plan alabilirsiniz. Borçlarınızın ne kadarını ödemişsiniz, ne kadarı kalmış vs şeklinde. Ayrıca Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinden de kredi ve kredi kartı borçlarınızı alabilirsiniz. Size verilecek belgede Protestolu Senet borç bilgileriniz, karşılıksız çek bilgileriniz, sorunlu krediler ve kredi borçlarınız yer alacaktır. Bu sayede detaylı bir bilgi sahibi de olabileceksiniz.

BENDE SİCİL AFFINDAN YARARLANMAK İSTİYORUM BAŞVURUYU NEREYE YAPACAĞIM?

Sizlerde yeter artık bu esaret, bende sicil affından yararlanmak istiyorum diyenlerden misiniz? O halde borcunuz hangi bankaya yada finans kuruluşuna ise oraya başvurmanız gerekecektir. Sakın ola ki parayı bize verin biz sizin yerinize işlerinizi hallediyoruz tarzında laflara kanmayın. Adam akıllı borcunuz nereye ise oraya gidin ve başvurunuzu bizzati gerçekleştirin. Bunun dışında borcunuzu ödediğinize dair belgenizi veya yapılandırdığınıza dair belgeyi de yine borcunuzu kapattığınız kurumdan temein edebilirsiniz.

BORCUMU ÖDEDİM TBB RİSK MERKEZİNDE NE ZAMAN GÖRÜNECEK?

Borç ödendikten sonra Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporunda ne zaman görünebileceği sorusu da çok fazla dillendirilecektir. Bunu da hemen açıklayalım. Ayrıca aşağıda belirttiğimiz sürelerden önce TBB Risk Raporunuzu alırsanız ödemeleriniz gözükmeyecektir. Bunu da en baştan belirtelim.

  • Kredi kartı veya kredi borcunuz vardı ve sizlerde bunu ödediniz. TBB Risk Merkezi Raporunda bir sonraki ay sonunda gözükecektir.
  • Protestolu Senet borcunuz vardı ve sizlerde bunu ödediniz. TBB Risk Merkezi Raporunda en geç bir ay içinde gözükecektir.
  • Karşılıksız Çek borcunuz vardı ve sizlerde bunu ödediniz. TBB Risk Merkezi Raporunda en geç 3 iş günü içerisinde gözükecektir.

 

ÖDEDİĞİM VEYA YAPILANDIRMASINI YAPTIĞIM BORCUMU BANKALAR veya FİNANS KURULUŞLARI NE ZAMAN GÖRECEKTİR?

Bireysel Kredi veya Bireysel kredi kartı borcunuz ödediğiniz takdirde en geç ikinci iş günü diğer bankalar bu görebilirler. Ticari kredi borcu veya şirket kredi kartı borcunuzu ödediyseniz diğer bankalar ödendiği ayı takip eden ay sonunda görebilir. Ayrıca TBB Risk Merkezinden aldığınız raporda bir hata görürseniz bu durumda da, borcu ödediğiniz bankaya veya finansal kuruluşa tekrardan müracaat edin ve düzelttirin.

BORCUMU ÖDEDİM ARTIK HEMEN KREDİ ÇEKEBİLİR MİYİM?

En fazla sorulan soruyu cevaplandırmaya sıra geldi. Borcumu yapılandırdım veya ödedim şimdi kredi çekebilir miyim? Bu konuda bankalar yetkilidir. Yani dilediği kişin başvurusunu kabul edebileceği gibi, dilediği kişinin başvurusuna olumsuz yanıt verebilir. Bu işi ticari gibi düşünün. Yani Ben bir ürün satıyorum. Dilediğime satar, dilediğime satmam. Lakin borcu ödedikten sonra hemen kredi alamayacağınızı önceki yazılarımızda da belirtmiştik. Çünkü kredi notunuz buna engel olacaktır.

Değerli takipçilerimiz, böylece oldukça fazla merak edilen ve günlerce sorular sorduğunuz konunun ayrıntılarını da sizler ile paylaşmış olduk. Böylece bir yazınında sonuna gelmiş olduk. Yeni bir kredi haberinde buluşuncaya dek hoşça kalın. Ayrıca aşağıdaki konu galerimizi de muhakkak incelemenizi tavsiye ediyorum. Zira hemen kredi çekip çekemeyeceğiniz ile alakalı önemli bilgiler paylaştık.

LÜTFEN BU YAZIMIZI HERKESİN GÖREBİLMESİ ADINA FACEBOOK VE TWİTTER ADRESİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Sicil Affı Resmi Gazetede Yayınlandıktan Sonra Hemen Kredi Çekebilir Miyim?

Sicil Affı Çıktı Ama Kara Liste Sorgulamasını Nasıl Yapabilirim?

 

 

“Sicil Affı Hakkında Ayrıntılar Belli Oldu Detaylar İçeride” üzerine bir yorum

  1. peki avukata devir olan icra takibinde olan borclar da yapilandirma kapsamina giriyormu burda bankayi mi muhattap alacaz yoksa avukata gidip yapilandirma adi altinda taahahut mu imzalayacaz bu konuda ne yapmak gerekiyor

    Yanıtla

Yorum yapın