Findeks kredi puanımı nasıl sorgulayabilirim?

Findeks kredi puanımı nasıl sorgulayabilirim? Atalarımız; “Borç yiğidin kamçısıdır” demişler. Nede güzel demişler. Bir iş yapmak veya bir işlere kalkışmak için borca girmeden sahip olunmuyor. En basitinden istediğiniz sıfır arabayı alamıyorsunuz çünkü 20.000 TL eksiğiniz var. Bir diğer örnek; Oğlunuzu evlendireceksiniz ama bu kıtlıkta nereden para bulurum faizler nasıldır diyede bir yandan kara kara düşünüyorsunuz.

KREDİ NOTU PUANI ÖN BİLGİ

Yada işinizi büyüteceksiniz sermaye gerekiyor?  Hz.Muhammed; “Borç, ağır bir yüktür” der. Çünkü borç altına girmek kolay bir iş değildir. Sabır ve yoğun bir çalışma sistemi ve disiplini gerektirir. Bankalara başvuru yapmak kolay ama faiz oranı ne kadar? Ne yapsam da kredi notumu yükseltsem? Kredi notumu nereden öğrenebilirim? Findeks nedir? gibi sorular ve daha fazlasınız sizler için araştırarak istifadelerinize sunuyoruz.

KREDİ NOTU VEYA PUANI NEDİR?

Kredi notunuz şimdiye kadarki banka ilişkilerinizden verilmiş puan dır. Yani şimdiye kadarki kredi kartı ödemeleriniz, fatura ödemeleriniz ve diğer borçlarınızı zamanında ödeyip ödenmediğinden çıkarılan bir nottur.

FİNDEKS NEDİR?

Türkiyedeki büyük bankaların bir araya gelerek bağımsız şirketler ve BDDK tarafından incelenen yasal bir kuruluştur. Sizin ekonomik  karnenizi tutar. Bankalara olan sadakatınızı ölçer. Banklar ile ne kadar çok içli ve dışlıysanız kredi notunuzda o derecede yükselir ama ödemelerinizi günü gününe yapmanız gerekmektedir. Findeks ayrıca bireysel ve ticari paketleriyle de sizlere danışmanlık ve belirli zamanlarda risk raporlarınızı sunar. ayrıca yeri geldiği zaman teminat mektubu bile verebilir. Takip sistemi ile kredi kartınızı 12 ay boyunca takip eder ve güvenliksiz bir sitede harcama yapıldığı anda size haber verir. Kredi notunuzun yüksek olması için burada önemli olan tekrardan altını çiziyorum hem borcunuzu zamanında ödemeniz hemde oldukça fazla iş yapmanız. En basitinden su faturanızı bile kendi hesabınız üzerinde ödüyorsanız bu sizin kredi notunuza olumlu bir etki yapacaktır.

FİNDEKS KREDİ PUANIMI NASIL SORGULARIM?

Findeks kredi notunuzu sorgulayabilmeniz için öncelikle https://www.findeks.com/ bu linki tıklamanız gerekiyor. Bu link sizi findeks ana sayfasına yönlendirecektir. Sayfanın ortasında sırasıyla TC kimlik numaranızı ve cep telefon numaranızı girip sorgulatmanız gerekmektedir. Ayrıca bu işlem için de cebinizden 4 TL çıkacağını da unutmayınız. Bu şekilde kredi puanınızı sorgulayabilirsiniz. Ayrıca üye olup findeks in avantajlı paketlerinden de ufak bir ücret karşılığında faydalanabilirsiniz. Bireysel müşteriler için paketler 4 TL ile 11 TL arasında değişmekte. Bu paketlerin içerisinde notlu risk raporu, 12 ay boyunca izleme, uyarı hizmeti, danışman, ve takip sistemi gibi hizmetler bulunuyor. Ticari şirketler içinde Paketler; 58 TL den başlıyor 22.500 TL ye kadar paket ücretleri çıkabiliyor. Tabu bu paketler büyük çaplı iş yerleri için geçerli. 5000 tl gibi bir kredi çekmeyi düşünüyorsanız ise bence hiç findeks ile uğraşmanıza gerek yok derim. Çünkü zaten bir bankaya gittiğiniz zaman kredi notunuzu söyleyeceklerdir. Ayrıca Kredisi devam eden bir kişi ikinci bir krediyi çekebilir mi? konulu yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın