Kredi notunu neye göre belirliyorlar?

Kredi notunu neye göre belirliyorlar- Sevgili okurlarım, en çok merak ettiğiniz konuları güncel, gerçek ve doğru kaynaklardan alıp süzerek sade ve yalın bir şekilde sizlere sunuyoruz. Bugün de en fazla sorguladığınız konulardan biri olan kredi notu neye göre belirleniyor sorusunu cevaplamaya çalışacağız. Bu hususun herkes tarafından merak edilmesinin başlıca nedeni ise çekilecek kredinin faiz oranını etkilemesidir.

KREDİ NOTU GENEL AÇIKLAMA

Normal şartlarda örneğin; %2 den verilen faiz oranları kredi notunuzun yüksek olması durumuna göre %0,90 lara kadar düşebiliyor. Buda çekeceğiniz yüksek meblağlı kredilerde ödeyeceğiniz rakamın oldukça yüksek olması anlamına geliyor. Yani kredi notunuzun düşük olması daha fazla para ödeyeceğiniz anlamı taşımakta. Bizlerde bu yazı ile kredi notunuzu arttırabilmeniz adına altın değerinde önemli tiyolar vermeye çalışacağız.

KREDİ NOTU NEYE GÖRE BELİRLENİYOR? 

Kredi notunuz yaptığınız finansal işlemlere gör belirleniyor. Nasıl mı? Şöyle izah edelim. Kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapıp yapmadığınız, mevcut borçlarınızı ödemede bankaya sadık kalıp kalmadığınız, faturalarınızı hesabınızdan yatırıp yatırmadığınız kredi notunuzu etkiliyor. Ayrıca bankacılık işlemlerini gün içerisinde kullanma sıklıklarınız da kredi notunuzun belirlenmesinde etki eden bir diğer madde.

KREDİ NOTUMU NEREDEN ÖĞRENEBİLİRİM?

Kredi notunuzu findeks üzerinden öğrenebilirsiniz. Findeks büyük bankaların bir araya gelerek kurdukları bir kuruluştur. Ayrıca BDDK tarafından da kontrol edilmektedir. Bu sistem sizin ekonomik işlerinizi takip eder ve ona göre bir not belirler. Ayrıca kredi notunuzu öğrenmek için de https://www.findeks.com/ bu linki tıklamanız yeterli olacaktır. Bu link ile findeks ana sayfasına ulaşacak ve burada sayfanın ortasında bulunan bölüme tc numaranız ile cep telefonu numaranızı girerek kredi notunuzu öğrenebileceksiniz. Bu işlem için de 4 TL niz cebinizden çıkacaktır.

KREDİ NOTUM DÜŞÜK. YÜKSELTMEM İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR?

Kredi notunuz düşükse bankacılık işlemleri kullanım sıklığınızı arttırmanız gerekiyor. Nasıl mı? onu da dilimiz döndüğü kadarıyla anlatalım. Öncelikle Bankalara olan borçlarınız var ise bunları ödeyiniz. Ardından düşük limitli sizin aylık masraflarınızı karşılayabilecek bir kredi kartı alınız. Bu kartı ödemeniz kolay olacağından aylık ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapınız. Ek bir hesap açıp ufak bir miktar para yatırabilirsiniz. Ayrıca oldukça düşük bir ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Ufacık ödemeler ile ile vadenizi belirleyebilirsiniz. Ama ödemelerinizi kesinlikle aksatmayın. Bunun dışında telefon, internet, elektrik gibi faturalarınızın ödemesini kendi hesabını üzerinden gerçekleştirin. Ayrıca bir yere para vereceğiniz yada alacağınız zaman elden alma yöntemi yerine eft veya havale işlemi kullanarak bankacılık işlemlerinizi arttırabilirsiniz. Bu yöntemler altın tavsiye niteliğindedir. Bu tavsiyelere uyarsanız kısa bir zamanda kredi notunuz normale yükselecek hatta belkide çok iyi seviyelere çıkacaktır. Daha sonra çekmeyi düşündüğünü yüksek meblağlı kredileri düşük faiz ile çekebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Emekliye en düşük faizle kredi veren bankalar konulu yazımız için de burayı tıklayabilirsiniz.

 

Yorum yapın