Ev ve İş Yeri Kira Kredisi Kampanyası Türkiye İş Bankası’nda

Düşük Faizli İş Bankası Kira Kredisi Kampanyası Fırsatı – İş bankasından yine çok özel ve konuşulacak bir kredi kampanyası gelmiş oldu. Tabi bu kampanyayı okuyunca hemen sizler ile buluşturmak istedim. Zira bir çok kesimi ilgilendirdiğini düşünüyorum. Toplumumuzun çok büyük bir kesimi kirada yaşıyor. tabi bunu sadece ev olarak değerlendirmemenizi rica ediyorum. İş yerlerinin çoğu da kiralık. İşin içine kira girdimi hem kiracılar, hemde ev sahipleri, ister istemez kafalarında soru işaretler oluşabiliyor.

KİRALARIN PEŞİN ÖDENMESİ ÇOK BÜYÜK AVANTAJ

Bu açıdan ev sahipleri artık mülklerini kiralarken yıllık ödeme istiyorlar. Yada 2 yıllık. Sonuçta herkes gelecek gelirine göre hareket ediyor. Ama bir bakıyorsun kiracı işten çıkarılıyor ve 2 ay kira ödenmiyor. Tabi şimdiye kadar anlattıklarım ev sahiplerini ilgilendiriyordu. Birde kiracılar açısından düşünelim. Öncelikle yıllık peşin ödemelerde çok iyi bir indirim de elde ediyorsunuz. Duruma göre bir yada iki kira kar elde ediyorsunuz. Bunun dışında ya gelecek yıl zam olacak mı tarzında sıkıntılarınız da olmuyor.

VATANDAŞTA PARA YOK AMA İŞ BANKASI YANINIZDA

Yada bir iş yeri tutuyorsunuz, müşteriler alışıyor, sonra ev sahibi çık diyebiliyor. Örneğin 2 yıllık kira sözleşmesi ile bu durumda ortada kalkmış oluyor. Peşin ödenen kiralar aksi bir durumla karşılaşılmadığı sürece hem ev sahibi için, hemde kiracı için bir avantaj. Lakin millete para var mı? İşte müşkül durum da bu. İş bankası bu sıkıntılı durumunuzu rahat atlatabilmeniz için Kira kredisi diye bir kampanya yapmış. Yazımızın da devamında bu kampanyadan ve detaylarından söz edeceğiz.

İŞ BANKASINDAN KİRA KREDİSİ DETAYLARI

İş bankasından hem kiracıların, hem de ev sahiplerinin yüzünü güldüren bir kampanya fırsatı geldi. Bu kredi kampanyasına göre kira kontratınız da ki tutara ilave olarak, depozito ve emlak komisyonu tutarı kadar kredi alabiliyorsunuz. Bu sayede kiranızı peşin ödeyerek rahat rahat işinize gücünüze bakıyorsunuz. Aldığınız krediyi 24 ay vade ile geri ödeyebilme şansınız da bulunuyor. 2 yıl hiçte fena değil. Bunun dışında düşük faiz oranı da uygulanılıyor. Vade sayısına bakılmaksızın talep edilen ve uygulanan faiz oranı %1,18 dir.

Başvurular iş bankasının herhangi bir şubesinde yapılabilmektedir. Sizlerden tahsis ücreti ve hayat sigortası yaptırmanız istenecektir. Ek ücret olarak bunlar cebinizden çıkacaktır. Başvuruda kefil ve ön şart aranmıyor. Lakin başvurunuzu değerlendirme ve cevap verme hakkının iş bankasında olduğunu unutmayın. Sizlerin risklilik durumunuza göre banka gerekli görürse kefil isteyebilir. Hani böyle bir durumun olduğundan da haberdar olun diye yazım. Haydi şimdi bir iki ödeme planı ile bu kampanyayı daha da iyi anlayalım.

TÜRKİYE İŞ BANKASI KİRA KREDİSİ HESAPLAMALARI

20.000 TL kira tutarınızın olduğunu düşünelim. Sizlerde bu parayı 12 ay vade ile geri ödemek istiyorsunuz. Tabi hesaplama yapmadan önce ihtiyaç duyacağımız faiz oranının %1,18 olduğunu belirtelim. Şimdi işimiz çok daha rahat ve kolay. Hemen hesaplama yapalım. Sizin her ay ödemeniz gerekecek kredi taksit borcunuz 1.824 TL olacaktır. Ayrıca Toplamda geri ödeyeceğiniz anapara ve faiz oranı ise 21.888 TL dir. Kredi Tahsis ücreti 100 liradır. 35 yaşındaki erkek bir müşteri için ortalama olarak ödenecek yıllık sigorta tutarı ise 167 dir.

20.000 TL kira tutarınızın olduğunu düşünelim. Sizlerde bu parayı 24 ay vade ile geri ödemek istiyorsunuz. Tabi hesaplama yapmadan önce ihtiyaç duyacağımız faiz oranının %1,18 olduğunu belirtelim. Şimdi işimiz çok daha rahat ve kolay. Hemen hesaplama yapalım. Sizin her ay ödemeniz gerekecek kredi taksit borcunuz 986 TL olacaktır. Ayrıca Toplamda geri ödeyeceğiniz anapara ve faiz oranı ise 23.730 TL dir. Kredi Tahsis ücreti 100 liradır. 35 yaşındaki erkek bir müşteri için ortalama olarak ödenecek yıllık sigorta tutarı ise 134 dir.

Zama Zam, Kiraya zam. Ne olacak bu orta direğin hali?

Kira yapılan fahiş zamlar- Değerli kira ödeyen okurlarımız, Ev kiralarına yapılan zalimce artışlar adeta bir kanayan yara gibi sızlayıp duruyor. Mecburen başımızı sokup çoluk çocuğumuzun küçükte olsa güvenli bir ortamda büyümeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Yapılan araştırmalara göre Türkiye deki çalışanların yüzde seksenini asgari ücret ile hayatını devam ettiren işçiler oluşturuyor. Ne kadar acı değil mi? Düzeltilen rakamlara göre hayatını 1300 lira ile geçindirmek zorunda. sadece kendisi olsa iyi birde işin içerisine ailesi girince ek iş yapmamak elde olmuyor.

KİRAYA YAPILAN ZAMLAR İÇİN ÖN YAZI

Tüp parası, elektrik faturası, telefon faturası, ekmek parası, market alışverişi derken inanın bazen geçinebilmemiz bir mucize diyorum. Geçen aylarda oturup bir hesap yapayım dedim ve nereye ne kadar para gidiyor somut olarak bir göreyim dedim. Saatlerce uğraştım. Olmadı kalktım biraz yürüyüş yaptım tekrardan hesap kitaba daldım ve işin içerisinden çıkamadım. 3 üniversite okudum. Okuduğum bölümlerin bir tanesi de kamu yönetimi ve hesap kitabın iyi öğretildiği bir bölüm. Sonuç olarak düşük ücretlilerin özellikle asgari ücretlilerin geçinebilmelerini ilahi bir mucizeye bağladım.

ASGARİ ÜCRETLİNİN HALİ NE OLACAK?

Bunca zorluklar içerisinde bir de ev sahipleriyle olan sıkıntı işin içine girince çıldırmamak elde değil. Şuan Türkiye de en uygun makul evlerin kirası 600 TL. Büyük şehirlerde bunu bile bulmanızın imkanı yok. Peki 1300 TL aylık alan asgari ücretli ne yapacak nasıl geçinecek? Hadi buna amenna dedik ama ev sahipleri rahat durmuyor ki. Gelip gidip zam yapıp duruyor. İşten çıktın mı? çocuğuna 5 TL harçlık verebildin mi? eve şeker, un alabildin mi hiç biri umurunda olmuyor. (Tabi bu söylediklerimden sayısı küçükcük bir gurubu oluşturan anlayışlı ev sahiplerini katmıyorum.) Derdini anlatmaya kalktığında ise ne yapayım işine gelmiyorsa çıkabilirsin, nasıl olsa bekleyen de müşteri olanda çok deyip geçiyor.

EV SAHİBİ EN FAZLA NE KADAR ZAM YAPABİLİR?

Normalde bu kanunu ev sahipleri çok iyi biliyorlar ama bilmemezlikten geliyorlar. Garibim kiracıların da yasalardan haberi olmadığından mecburen yapılan zammı ödüyor. Yasalara göre en fazla ÜFE oranında zam yapılacağı denmektedir. Örneğin 2016 ocak ayı üfe verilerine göre en fazla 5,28 oranında zam yapılması gerekiyor. Ev sahiplerinin birazda ellerini vicdanlarına koymaları gerekmiyor mu? sorusu aklıma geliyor. Zaten her şeye zam geliyor. Hatta komik olacak ama zama bile zam geliyor. Zarzor bir yaşam savaşı veren bu insanların biraz daha hallerinden anlamak gerekiyor.

Kiralara yapılan fahiş ve zalimce zam artışları toplumsal bir sorun teşkil etmektedir. Yeni çıkarılan yasalar ile kiracıların elleri biraz daha güçlense de yeterli olmadığı görülmektedir. İnsaflıca ve adaletli bir artış sisteminin getirilmesi gerekiyor. Ayrıca devlet yetkililerimizin TOKİ gibi projelerini hızlandırmaları sayesinde de ev kiralarında bir düşün sağlanacağını düşünüyorum. Çünkü alternatifler her zaman uygun ürün elde etmenize olanak tanıyacaktır.

Toplumun kanayan bir yarasını azda olsa bu platformda dile getirmeye çalıştık. Umarın ilgililer yazımızı görür ve bir şeyler yaparlar. O zamana kadar orta direk yine ek iş ve mesaiye devam etmek zorunda tabi ki. Ayrıca dilerseniz Çoook Acil nakit para ihtiyacı için çözüm yolları konulu yazımıza da buradan ulaşabilir ve farklı bilgiler elde edebilirsiniz.