Zama Zam, Kiraya zam. Ne olacak bu orta direğin hali?

Kira yapılan fahiş zamlar- Değerli kira ödeyen okurlarımız, Ev kiralarına yapılan zalimce artışlar adeta bir kanayan yara gibi sızlayıp duruyor. Mecburen başımızı sokup çoluk çocuğumuzun küçükte olsa güvenli bir ortamda büyümeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Yapılan araştırmalara göre Türkiye deki çalışanların yüzde seksenini asgari ücret ile hayatını devam ettiren işçiler oluşturuyor. Ne kadar acı değil mi? Düzeltilen rakamlara göre hayatını 1300 lira ile geçindirmek zorunda. sadece kendisi olsa iyi birde işin içerisine ailesi girince ek iş yapmamak elde olmuyor.

KİRAYA YAPILAN ZAMLAR İÇİN ÖN YAZI

Tüp parası, elektrik faturası, telefon faturası, ekmek parası, market alışverişi derken inanın bazen geçinebilmemiz bir mucize diyorum. Geçen aylarda oturup bir hesap yapayım dedim ve nereye ne kadar para gidiyor somut olarak bir göreyim dedim. Saatlerce uğraştım. Olmadı kalktım biraz yürüyüş yaptım tekrardan hesap kitaba daldım ve işin içerisinden çıkamadım. 3 üniversite okudum. Okuduğum bölümlerin bir tanesi de kamu yönetimi ve hesap kitabın iyi öğretildiği bir bölüm. Sonuç olarak düşük ücretlilerin özellikle asgari ücretlilerin geçinebilmelerini ilahi bir mucizeye bağladım.

ASGARİ ÜCRETLİNİN HALİ NE OLACAK?

Bunca zorluklar içerisinde bir de ev sahipleriyle olan sıkıntı işin içine girince çıldırmamak elde değil. Şuan Türkiye de en uygun makul evlerin kirası 600 TL. Büyük şehirlerde bunu bile bulmanızın imkanı yok. Peki 1300 TL aylık alan asgari ücretli ne yapacak nasıl geçinecek? Hadi buna amenna dedik ama ev sahipleri rahat durmuyor ki. Gelip gidip zam yapıp duruyor. İşten çıktın mı? çocuğuna 5 TL harçlık verebildin mi? eve şeker, un alabildin mi hiç biri umurunda olmuyor. (Tabi bu söylediklerimden sayısı küçükcük bir gurubu oluşturan anlayışlı ev sahiplerini katmıyorum.) Derdini anlatmaya kalktığında ise ne yapayım işine gelmiyorsa çıkabilirsin, nasıl olsa bekleyen de müşteri olanda çok deyip geçiyor.

EV SAHİBİ EN FAZLA NE KADAR ZAM YAPABİLİR?

Normalde bu kanunu ev sahipleri çok iyi biliyorlar ama bilmemezlikten geliyorlar. Garibim kiracıların da yasalardan haberi olmadığından mecburen yapılan zammı ödüyor. Yasalara göre en fazla ÜFE oranında zam yapılacağı denmektedir. Örneğin 2016 ocak ayı üfe verilerine göre en fazla 5,28 oranında zam yapılması gerekiyor. Ev sahiplerinin birazda ellerini vicdanlarına koymaları gerekmiyor mu? sorusu aklıma geliyor. Zaten her şeye zam geliyor. Hatta komik olacak ama zama bile zam geliyor. Zarzor bir yaşam savaşı veren bu insanların biraz daha hallerinden anlamak gerekiyor.

Kiralara yapılan fahiş ve zalimce zam artışları toplumsal bir sorun teşkil etmektedir. Yeni çıkarılan yasalar ile kiracıların elleri biraz daha güçlense de yeterli olmadığı görülmektedir. İnsaflıca ve adaletli bir artış sisteminin getirilmesi gerekiyor. Ayrıca devlet yetkililerimizin TOKİ gibi projelerini hızlandırmaları sayesinde de ev kiralarında bir düşün sağlanacağını düşünüyorum. Çünkü alternatifler her zaman uygun ürün elde etmenize olanak tanıyacaktır.

Toplumun kanayan bir yarasını azda olsa bu platformda dile getirmeye çalıştık. Umarın ilgililer yazımızı görür ve bir şeyler yaparlar. O zamana kadar orta direk yine ek iş ve mesaiye devam etmek zorunda tabi ki. Ayrıca dilerseniz Çoook Acil nakit para ihtiyacı için çözüm yolları konulu yazımıza da buradan ulaşabilir ve farklı bilgiler elde edebilirsiniz.

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.