Başa bela olan Kara Listeden ne zaman kurtulurum?

Kara listeden ne zaman kurtulurum?- Sevgili 724kredi.net‘in saygıdeğer okurları, en çok merak edilen konuları, soruları ve konuları, ardı ardına hız kesmeden cevaplamaya ve yayınlamaya çalışıyoruz. Google maalesef içeriği bomboş siteler ile dolmuş. Aradığınız başlığı tıklamanıza rağmen tatmin edici herhangi bir cevap bulamıyorsunuz. Bulsanız bile güncelliğini yitirmiş bir bilgi kirliliği oluyor. Öte yandan da durmadan kendi sitesi içerisinde sağa sola linkler ile döndüren sayfalarda cabası.

KARA LİSTE ÖN AÇIKLAMA

724kredi.net ailesi olarak sizlere en güvenilir ve en doğru bilgileri kaynağında süzerek rahat anlayacağınız bir dille aktarmaya ve anlatmaya devam ediyoruz. Ne demiş atalarımız? “Borç yiğidin kamçısıdır” demiş. Oldukça doğru bir söz. Bir iş kurarken, evlenirken, ev alırken (bu örnekleri arttırmamız mümkün.) borç altına giriyor. Çalışıyor, çabalıyor ve işleri de iyi giderde kimseye amenna etmeden borcunu kapatıyor. Bu iyi bir senaryo. Ama öte yandan sezonun kötü gitmesi veya hastalanmasından dolayı beklediği kazancı elde edemeyen hacı dayı ne yapsın? Çektiği kredinin ödemesi geldi ve iş yerini çeviremez hale geldi bu durumun sonucu olarak kara listeye ekleniyor.

KARA LİSTE NEDİR?

Öncelikle bu kara listenin size uğramaması temennisi ile soruyu cevaplandırmak istiyorum. Bankadan çektiğiniz kredinin ödeme günü geldi de geçti ve tam bir ay oldu. Siz bankaya ödeme yapamadınız. O zaman banka sizin kredi notunuzu aşağı çekiyor ve faiz cezası uyguluyor. Bununla yırttıysanız iyi. Ama ikinci ayda ödeyemezseniz borcunuzu yani 60 gün geçtikten sonra ödeme yapamazsanız kredi notunuz direkt olarak en diplere inecektir. Ayrıca size uygulanan faiz cezası da cabası olacaktır. Bu durumdayken bile kurtulursanız ellerinizi açıp şükür için dua edin.

Kötü senaryo yaklaşıyor. Eğer üçüncü ayda da kredinizi ödeyemezseniz yani 90 günü geçerse bankanızın size dediği şey şu oluyor; “kusura bakma kardeş, sen babamın oğlu değilsin.” Böyle bir durumda banka, sizi anlaşmalı olduğu avukata veriyor. Hukuki süreç ile artık kara listeye eklenmiş oluyorsunuz. Avukat borcunuzu ödemeniz için size bir hafta mühlet veriyor. Tabi iş işten geçmiş oluyor. Kara listeye eklenmiş oluyorsunuz. Bu süre zarfında hiç bir bankadan kredi çekemez ve destek göremezsiniz. Anlayacağınız kendi başınızın çaresine bakmanız gerekiyor.

KARA LİSTEDEN NASIL VE NE ZAMAN KURTULURUM?

Kara listeye girdiğiniz de açık konuşmak gerekirse bankacılık işlemleriniz açısından siciliniz etkilenmiş oluyor. Tam 5 yıl. Evet yanlış duymadınız tamı tamına 5 yıl kara listeye ekleniyorsunuz. Bu süre zarfında hiç bir bankadan kolay kolay kredi alamazsınız. Hatta bu sözüm biraz ümit vermiş olabilir. Bu süre zarfında kesinlikle kredi alamazsınız demem daha da doğru olur. Ama bazı bankalar bu sürede 2 yılı esas alıyorlar. Bu iki yıl içerisinde borçlarınızı düzenli ödeyebilirseniz,ve bankacılık işlemlerini aktif olarak kullanırsanız belki sizinle tekrardan yeni bir sayfa açıyorlar. Ama dediğim gibi 5 yıl boyuncada temkinli davranıyorlar çünkü sütten bir defa dilleri yandı.

Değerli okurlarımız size en doğru ve en gerçek bilgileri sunmanın haklı gururu ile yazımızı sonlandıracağız. Bu arada Kredi notumu neye göre belirliyorlar? konulu yazımıza da buradan ulaşabilir, kredi notu ile ilgili detaylı bilgileri de öğrenebilirsiniz.

“Başa bela olan Kara Listeden ne zaman kurtulurum?” üzerine 9 yorum

  1. 5 seneye yakın oldu ama kara listeden kurtulamadım burdan garanti bankasının ne kadar kalitesiz banka oldugunu söyleyebilirim o kadar sigorta yaptırdım bunları işsiz kaldıgımda kullanamadım ve bu yüzden kara listeye düştüm bu konuda yardım ederseniz sevinirim

    Cevapla
  2. cuzu mevlada olan borcumu issizligim nedeniyle odeyemedim ama işe girince ilk işim bankaya olan borcumu taksitlu bile ödemeden hepsini tek kalemde odedim isim var maasim yuksek birdaha bu talihsiz olayla birdaha karsilasmam artik

    Cevapla
  3. 2013 yılında ödemelerde sıkıntı yaşadım kara listeye dahil edildim ne yazıkki yıl 2017 hiç bir borcum kalmadığı halde halen listede tutuluyorum oysaki tc hükümetininin ocak 2017 de çıkarttığı sicil affından yararlanamadım gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ve talep ederim

    Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.