KREDİ BAŞVURUSU Emeklilere Kredi veren Bankalar Maaşımın kaç katı kredi alabilirim ?

EMEKLİ MAAŞIMIN KAÇ KATI MAAŞ ALIRIM VE GENEL BİLGİLER

Emekliyim ziraat Vakıfbank Halkbank emekli maaşının kaç katı kredi veriyor kaç katı kredi çekebilir, alabilirim : maaşımın kaç katı kredi çekebilirim gibi sorularınız olduğunu biliyoruz. Bizler de bu konumuzda sizler için araştırmalar yaparak emekli maaşınıza göre ne kadar kredi alabileceğinizi sunmak istedik. Uzun yıllar çalıştıktan sonra artık emekliliği hak ettiniz ve artık farklı bir şeyler yapmak istediniz. Bu ufak bir dükkan olabilir veya kırtasiye. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Yada çocuğunuzu evlendireceksiniz düğün masrafları.

Anlayacağınız çeşitli nedenlerden dolayı herkes paraya yani krediye ihtiyaç duyuyor. Yalnız krediye başvurmadan önce akıllarda takılan en önemli mevzuda acaba ne kadar kredi verirler sorusu oluyor. Bizlerde bu konumuzda genelde emeklilerin tercih ettiği Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank emekli maaşının kaç katı kredi verdiğine değinmek istiyoruz. Şunu da belirmekte fayda var kredi çekerken kredi notunuzun da önemli olduğunu unutmayınız. Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? soru için de daha önce açtığımız BU yazımıza bakabilirsiniz.

Ziraat bankası Vakıfbank ve Halkbank’dan Emekliler En Fazla Ne Kadar Kredi Kullanabilir; Değerli Abilerim ve Ablalarım, bu yazıyı okuduğunuza göre sizlerde maaşını büyük ihtimalle yukarıda saydığımız üç bankadan birisinden alıyorsunuz demektir. Dolayısıyla paraya ihtiyaç duyduğunuzda aşikar. Acaba ihtiyaç duyduğunuz miktar kadar kredi alabilecek misiniz? En büyük sıkıntınızda burada. Dilerseniz bu hususu en ince ayrıntısına kadar detaylı ve sade bir dil ile sizlere aktarmaya çalışalım.

Deminde belirttiğim gibi kredi çekmeniz de bakılacak en önemli madde kredi notunuzdur. Kredi notu nedir? diyen okurlarımız daha önce söz ettiğimiz yazımıza BURADAN ulaşabilirler. Sizlerinde kredi notu iyiyse geriye düzenli gelirinizin olması gerekir buda sizde olan bir şey. Bundan dolayı da yani her ay düzenli gelirinizin olmasından dolayı da bankaların vazgeçemediği müşterilerdensiniz. Bankalar Kredi verirken bu iki hususa önem verirler.

AYLIK ÖDENEBİLECEK MAKSİMUM KREDİ TUTARI NASIL HESAPLANIR

Ardından kredi alırken emekli maaşınıza bakar bankalar. Örneğin 3000 TL aylık geliriniz vardır. Aylık taksit ödeme tutarınız da belirlenirken bu tutarın %40’ı ile %70’i arasında bir rakam belirlenmektedir. Yani sizlerin aylık ödeyebileceği maksimum taksit tutarı; 3.000 X %70 = 2.100 TL dir. 36 Ay vade ile çekecekseniz, en fazla alabileceğiniz kredi 2.100 TL X 24=50.400 TL dir.  Unutmayınız ki bu tutar en fazla olan orandır. Ayrıca kredi verilirken daha başka borçlarınızın yada giderlerinizin de olup olmadığını da sorarlar.

GİDERİNİZ VAR İSE AYLIK KREDİ ÖDEMESİ HESAPLAMASI

Örneğin; 700 TL gibi bir başka krediniz (Gideriniz) var ise; bu seferde 2.100 TL – 700 TL =1.400 TL alacağınız maksimum kredi tutarı olur. 24 ay vade ile çekecekseniz en fazla alabileceğiniz maksimum rakam ise; 1.400 TL X 24 = 33.600 TL dir. Genel itibariyle bankalar bu hesaplamalar üzerinden kredi verirler. Tabi Daha fazla oranda bir kredi çekmek istiyorsanız, bu durumda geliriniz de varsa bunu da belgelendirebiliyorsanız bu iş tamam demektir.

EMEKLİ MAAŞINIZ DIŞINDA EKSTRA GELİRİNİZ VAR İSE HESAPLAMA NASIL YAPILIR

Yani diyelim ki 1.000 TL kira gelirleriniz var. Gideriniz de yoksa o zamanda aylık ödeyebileceğiniz aylık kredi tutarı 2.100 TL + 1.000 TL = 3.100 TL dir.  Bu arada yapılan düzenlemeler ile ihtiyaç kredilerinde vade tutarın 36 aydan 48 aya çıkarılmıştır. Yani sizlerde kafanızda ufak bir hesap yaparak maaşınıza göre aylık ödeyebileceğiniz maksimum kredi tutarını bulabilir ve bunu da vade sayısı ile çarparak maaşınızın kaç katı kadar kredi alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sevgili dostlarımız bugün sizler ile Ziraat, Vakıfbank, Halkbank‘ın emekli maaşınızın kaç katı kadar kredi verdiklerini inceledik. İstifade edilebilecek bir yazı olduğun düşünüyorum. Bunun dışında sizler için aşağıda özel olarak seçtiğimiz yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

MAAŞINI PTT'DEN ALAN EMEKLİLERE AKTİF BANK ÖZEL İHTİYAÇ KREDİSİ

50.000 TL EMEKLİ KREDİSİ VEREN BANKALAR VE FAİZ ORANLARI (PTT ÖZEL KAMPANYA)

EMEKLİYE EN DÜŞÜK FAİZLE KOLAY KREDİ VEREN BANKALAR

DİĞER EMEKLİ ARKADAŞLARINIZIN DA BU YAZIYI GÖREBİLMELERİ SAĞLAMA ADINA LÜTFEN BU YARARLI YAZIYI FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞINIZ. 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.