Western Union ile Para Nasıl Gönderilir?

Western Union ile Para Nasıl Gönderilir?- Sevgili okurlarımız bu yazımızda dünyanın en güvenilir para gönderme sisteminden söz edeceğiz. Dünya genelinde dakikalar içinde para transferi yapabileceğiniz hızlı, kolay ve yaygın para gönderme – alma servisi Western Union Türkiye’deki tüm bankalarda bulunmakta. Dünya genelinde dakikalar içinde para transferi yapabileceğiniz hızlı, kolay ve yaygın para gönderme – alma servisi Western Union’a dair her şeyi bu yazıda bulabileceksiniz.

WESTERN UNION NEDİR?

Western Union, 150 yıldan uzun bir süredir faaliyet gösteren, dünya çapında 200’den fazla ülke ve bölgede 500,000’i aşkın acente hizmet noktasıyla dakikalar içerisinde para gönderip almanızı sağlayan, hızlı, güvenli ve yaygın bir para transfer sistemidir. Bundan dolayı da bir çok kimse tarafından tercih edilen bir sistemdir. Şöyle düşünebilirsiniz; eşiniz yurt dışında bir şirkette çalışıyor ve o ülkede de hiç bir Türk bankası yok. Böyle bir durumda eşiniz veya siz nasıl para gönderecek? işte tamda bu noktada Western Union devreye giriyor. Bu sistem sayesinde para transfer işleminizi rahatlıkla yapabiliyorsunuz.

WESTERN UNION İLE PARA GÖNDERME NASIL YAPILMAKTADIR?

Sizlerde bir tanıdığınıza veya yakınınıza bu sistem ile para göndermek istiyorsanız öncelikle Western Union formunu doldurmanı gerekiyor. Bunu zaten banka yetkililerine söylediğiniz takdirde sizlere bu formu vereceklerdir.  Forma para göndermek istediğiniz kişinin adı ve soyadını tam ve doğru girmeniz oldukça fazla önem arz etmektedir. Ayrıca hangi ülkeye ve ne kadar para göndereceğinizi de bu formda belirtmeniz gerekecektir.

Tabi bu formu banka personeline ibraz ederken kimliğinizi de ibraz etmeni gerekiyor. İşleminizin tamamlanması sonrasında banka yetkilisinden alacağınız MTCN numarasını (Para Transferi Kontrol Numarası) alıcıya bildirerek dakikalar içerisinde alıcının parasını almasını sağlayabilirsiniz. MTCN numarasını tanımadığınız kişilerle paylaşmamanız gerektiğini de belirtelim. Ayrıca bazı bankalarda şubelere uğramadan bile hesabınızdan bu işlemi gerçekleştirmenize imkan tanıyor.

WESTERN UNION İLE PARA GÖNDERİLEN PARA NASIL ALINMAKTADIR?

Adınıza gönderilen parayı almak istiyorsanız herhangi bir Western Union şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Tabi burada kimliğiniz veya pasaportunuzu ibraz etmeniz gereklidir. Gittiğiniz şubede veya bankada Western Union para alma formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu formada ad soyad bilgilerinin dışında göndericinin size verdiği MTCN numarasını (Para Transferi Kontrol Numarası) yazmanız gerekmektedir. Bu formu yetkili kişiye verdikten sonra dakikalar içerisinde paranızı alabilirsiniz.

PARA GÖNDERME ÜCRETİ NE KADARDIR?

Western Union ile ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi de hizmet bedelidir. Bu konuya da hemen açıklık getirelim. Western Union alıcı kesinlikle para ödememektedir. Anlayacağınız para almak için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Bu sistemde yalnız gönderici hizmet bedelini öder. Onu da şu şekilde açıklayalım. Eğer parayı alıcının ertesi gün almasını  isterseniz bir çok ülkede indirimden yararlanabilirsiniz. Ertesi gün ödemelerde işlem ücreti olarak 200 dolara kadar 3 Dolar, 200-500 Dolar arası %2,5 , 500 Dolar üzeri transfer de tutarının %3 kadar masraf uygulaması bulunmaktadır.

Ertesi gün indirimi olmayan veya parayı gönderdiğiniz kişinin anında almasını istiyorsanız da şu ücretleri ödemeniz gerekecektir;

DOLAR İÇİN ALINAN MASRAF;

1000-1500 arası 78 Dolar, 300-400 arası 34 Dolar, 1000-1500 arası 78 Dolar, 200-300 arası 29 Dolar, 100-200 arası 22 Dolar ve 0-100 arası da 15 Dolar hizmet bedeli olarak ödemeniz gerekecektir.

EURO İÇİN ALINAN MASRAF; 

1000-1500 arası 71.5 Euro, 400-500 arası 38 Euro, 200-300 arası 28 Euro, 100-200 arası 20 Euro ve 0-105 arası  ise 15 Euro hizmet bedeli olarak ödemeniz gerekecektir.

Değerli okurlarımız, Western Union‘a dair her şeyi sizlere aktardığımızı düşünüyoruz. Artık sizlerde bu sistem üzerinden dünyanın neresinde olursanız olun para gönderip alabileceksiniz. Son olarak tekrardan altını çizerek söylemek istiyorum; Western Union işlemlerinde yalnızca gönderici tarafından işlem ücreti ödenmektedir. Para alma işleminiz için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

YABANCILAR TÜRK BANKALARINDAN KREDİ ÇEKEBİLİR Mİ?

LÜTFEN BU YAZIYI YURT DIŞINDAKİ AKRABALARINIZIN DA GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK VE DİĞER SOSYAL İLETİŞİM AĞLARI İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

Yorum yapın