Kredi Kartı Kullanımında Yapılan Yanlışlar ve Doğru Kullanım Talimatı

Kredi kartı kullanımında yapılan yanlışlıklar- Güzel yurdumun gönlü ve yüreği zengin güzel insanları, bu yazımızı size ışık tutabilmesi adına bir yanlışı düzeltmek için kaleme alıyoruz. Hesabı pak olanın yüzü ak olur ata sözü ile yazımıza devam etmek istiyorum. Maalesef borç para almadan yada borçlu olmadan hayatımızı idame ettiremiyoruz. Her geçen gün yeni borçlar ile hesaplarımızı kabartıyoruz. Sonunda ise içerisinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bu ihtiyaçlarınızı belki belli bir yere kadar anlayabilirim. Örneğin bulaşık makineniz miadını doldurmuş ve artık çalışmamaktadır. Sürekli elde bulaşık yıkamaktan cildiniz tahriş olmuş ve buz gibi suya dokunmaktan ise hasta olmuş olabilirsiniz. Böyle bir durumda yeni bir bulaşık makinesi ihtiyaç olmuştur ve bunu alabilmek için kredi kartınızın avantajından yararlanarak uzun taksitler sayesinde ufak ödemeler ile satın alabilirsiniz.

KREDİ KARTI KULLANIMINDA YAPILAN YANLIŞLAR GENEL BİLGİ

Yukarıda bahsettiğim durum doğru bir kredi kartı kullanımıdır. Lakin kredi kartını yanlış anlayıp içtiği çayı veya sigarayı bile bununla ödeyen insanlar var. En ufak ödemelerde kredi kartı kullanıla kullanıla bir bakıyorsunuz ki kredi kartının limiti dolmuş. Bu kartın asgarisini ödeyip bir nefes alayım derken bir bakıyorsunuz ki bir sonraki ayın kredi kartı gelmiş. Ama o da ne? Aman Allah’ım  daha bir kredi kartını ödeyemezken diğer bankanın kredi kartı borcuda geliyor. Borçlarınızı ödeyemediğinizden dolayı, kredi kartına ve bankaya olan bağımlılığınız artıyor. Daha sonra ne oluyor biliyor musunuz? Bu sizi daha da bilinçsiz harcamaya sevk ediyor.

BİLİNÇSİZ HARCAMALAR

Bilinçsiz harcamalar ve üstesinden gelinmez kredi kartı kullanımının sonunda gelecek ay gelmeden siz bankalara bunun sözünü vermiş oluyorsunuz; ben gelecek ay çalışacağım emeğimi şimdiden sana bağlıyorum. Bu çok büyük bir sözdür esasen. Sizleri uyarmakta benim boynumun bir borcudur. Lütfen bilinçli bir tüketici olunuz. Aksi taktirde üstesinden kalkamayacağınız ekonomik sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Diyelim ki siz turizm sektöründe çalışıyorsunuz ama bu sadece görünen tarafı. Bununla siz sadece kendinizi ve çevrenizi kandırıyorsunuz. Siz nereye çalışıyorsunuz onu ben söyleyeyim; Siz maalesef bankaya çalışıyorsunuz. Peki bunun farkında mıydınız? Kredi kartlarınızı ödeyebilmek için Sabah akşam çalışıyorsunuz oda yetmiyor ek işlere gidiyorsunuz. Sadece bankaya olan borcunuzun bir bölümünü ödeyebilmek için. Siz esasen köle olmuşsunuz.

KREDİ KARTININ DOĞRU KULLANIMI NASIL OLMALIDIR?

Kredi kartı demek gelişi güzel tüm harcamalarınızı buradan yapacaksınız anlamına gelmez. Örneğin 3000 TL maaş aldığınızı farz edelim. Acil beyaz eşya alacaksanız bunu 12 ay taksitlendirerek ufak ödemeler ile taksitlendirebilirsiniz. Tıpkı bunun gibi zaruri olduğunu düşündüğünüz  ihtiyaçlarınızı uzun vadeli olarak ödeyebilirsiniz. Taksitli kredi kartı ödemelerinizin toplamı ise 1000 TL yi geçmemeli. Aldığınız ürünlerin gerçek maliyeti örneğin 5000 TL olsa bile kredi kartı kullanımı sayesinde bunu en aza indirgeyerek etkilenmeden rahatlıkla ödeyebilmelisiniz. Ayrıca kredi kartınız uçuk kaçık bir limite sahip ise ödeyebileceğiniz bir limite çekiniz ve tek kredi kartı kullanınız. Sizin için en doğrusu ve en sağlıklısı bu olacaktır. Böylece siz bankaya değil banka size minnettar olacaktır. Bu durumda kredi notunuzda yükselecektir. Günün birinde ihtiyaç kredisi çekerseniz, bu parayı oldukça avantajlı bir faiz oranı ile elde edebilirsiniz.

Doğru kullanılan kredi kartları sayesinde mutlu ve sağlıklı bir yaşam da elde etmiş olacaksınız. Borç stresinden uzak ve rahat bir yaşam. Bunun için öncelikli ve acil ihtiyaçlarınızı belirleyin ve hepsine aynı anda sahip olma hayalinde aklınızdan çıkartınız. Yavaş yavaş ve rahat rahat ödeyerek merak etmeyin en kısa zamanda kimseye minnet etmeden ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca Finansbank borç transfer kredisi konulu yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın