Kosgeb’ten Meslek Lisesi Mezunlarına 150 bin lira karne hediyesi

Kosgeb meslek lisesi mezunlarına 150.000 TL destek- Ülkemizde küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleyen KOSGEB, işini kurmak isteyen herkese hibe ve kredi yardımlarıyla destek oluyor. KOSGEB sayesinde de özellikle bayan, engelli, gazi ve şehit yakınları oldukça başarılı işlere girişip kar elde eden şirketler kurdular. Kosgeb bir birinden güzel ve özel projeler ile girişimcilere öncü olmaya devam ediyor. Bu yazımız da da yeni bir projeden söz etmek istiyoruz. Kosgeb meslek lisesinden mezun olanlara kendi işlerini kurmaları için 150.000 TL destek kredisi veriyor.

KOSGEB’TEN MESLEK LİSELİLERE KARNE HEDİYESİ GENEL BİLGİ

Bence oldukça önemli bir proje olduğunu vurgulamak istiyorum. Çünkü eski den meslek liselerine girmek için sınavdan ciddi bir puan almak gerekiyordu. Meslek lisesinde okuyorum dendiği zaman da ayrı bir karizması vardır. Anlayacağınız meslek liselerinin geleceği parlaktı. Lakin bir anda devran değişi verdi ve meslek liseleri en düşük puanlı okullar arasında yer almaya başladı. Daha sonrada genelde başarısız öğrencilerin gittiği birer lise halini alıverdiler. Halbuki devletimiz bu okullara milyarlarca lira destek ve yatırımda bulunmuş ve ülkemizin gelişmesi ve kalkınması adına önemli bir eğitim kurumu saymıştır. Bundan dolayı da KOSGEB’in başlattığı bu proje hakikatten takdire şayan. Bu ve buna benzer adımlar ile meslek liselerinin eskisi gibi başarılı öğrencilerin tercih ettikleri önemli birer eğitim kurumları olacağına inanıyorum

KOSGEB’TEN MESLEK LİSESİ MEZUNLARINA 150 BİN LİRA KARNE HEDİYESİ

KOSGEB ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” protokolü imzalandı. Bu protokol ile 2015 – 2016 eğitim öğretim yılından itibaren mezun olan 384236 öğrenciler kendi alanlarında iş kurmaları halinde 50.000 TL hibe ve 100.000 TL ise faizsiz kredi verilecek. Toplamda ise 150 bin lira destekte bulunulacak. Ayrıca bu öğrenciler diplomalarıyla birlikte “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi” almaya da hak kazanacaklar. Buda oldukça önemli bir protokol yapıldığı anlamını taşımakta.

KOSGEB BAŞKANI “BU DESTEKTEN YARARLANIN”

Protokolün, meslek ve teknik lise mezunlarının iş kurmalarına yönelik önemli bir kapı açacağının altını çizen KOSGEB Başkanı Recep BİÇER, üniversite ya da lise mezunu olup devletten iş bekleyenlerin sayısının da azalabileceğini kaydetti. Mezun olanların, üniversitede okurken belgeleriyle destek alabileceklerini ve projelerini hayata geçirebileceklerine de değinen Biçer, öğrencilere bu destekten yararlanmaları çağrısında bulundu. Ayrıca Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay da bu fırsattan mezun olan öğrencilerin yararlanması gerektiğini belirtti.

Değerli kardeşim sende meslek lisesinden mezun olduysan veya mezun olacaksan şimdiden ne iş yapmaya karar vermeni öneririm. Daha sonrada işinle alakalı yapacağın proje ile KOSGEB’e müracaat edebilir ve üç kuruşa elin işinde çalışacağına kendi iş yerinin patronu olabilirsin. Hatta kendi alanında işinin ehli olduğundan daha sonraki aşamalarda da yurt dışına açılarak uluslar arası bir firma olabilme şansını da yakalayabilirsin. Unutmayın tüm araç gereçler ve ihtiyaçlar ilk önce hayal ederek başlar ve daha sonra istemek ile gerçekleşir. Ayrıca aşağıdaki linklerimizi de takip ederek KOSGEB hakkında daha fazla bilgi sahibi de olabilirsiniz.

İŞ YERİ AÇMAK İSTİYORUM NE İŞ YAPABİLİRİM?

KOSGEB'TEN ONAY ALAN PROJE ÖRNEKLERİ BURADA. TIKLA HEMEN ÖĞREN

KOSGEB KOBİ PROJE DESTEK PROGRAMI İLE 150.000 TL BİR TIK ÖTEDE

GERİ ÖDEMESİZ 150.000 TL KOSGEB TEKNOPAZAR DESTEK PROGRAMI

KOSGEB HİBE KREDİSİ NASIL ALINIR? İŞTE BÜTÜN AYRINTILAR...

BU YAZIMIZIN MESLEK LİSELERİNDEN MEZUN OLAN KARDEŞLERİMİZİN OKUMASI VE HABERDAR OLMASI İÇİN LÜTFEN BU HABERİ HEMEN FACEBOOK İLE PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.