Kobi gelişimsel destek programı ile Kosgeb’ten 1.000.000 TL

Kobi gelişimsel destek programı- Sevgili 724kredi.net‘in meraklı okurları, yine özel ve muhteşem bir yazının tanıtımı ile karşınızdayız. Bu yazımıza daha çok kobi ve esnaflara hitap ediyor. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi için onlarca proje ile ve destek programı geliştiren KOSGEB, ülkemizin kalkınması adına oldukça önemli bir kuruluştur. Sadece kobilerin büyümesi ve gelişmesi adına değil yeni iş kuracakları geri ödemesiz hibeler ile de desteklemesi de takdire şayandır. Bir yerde güçlü bir esnaf varsa o devletin insanlarına yapacağı hizmetler de güçlü olacaktır. Ayrıca bölgelerimiz ve şehirlerimizin hem iş ihtiyacı karşılanmış olacak hemde o bölgenin kalkınması sağlanacaktır. Maalesef küçük ve gelişme göstermeyen esnaflar tarihten silineceği gibi bölgesinin kalkınması adına da pekte fazla bir katkısı olmaz.

KOSGEB KOBİ GELİŞİMSEL DESTEK PROGRAMI GENEL AÇIKLAMA

Bizlerde bu yazımızda kobilerin desteklenmesine ayırdık. KOBİGEL yani Kobi gelişimsel destek programı tanıtımı ile karşınızdayız. Öncelikle sıkıtunun ve emniyet kemerlerinizi bağlayın 🙂 zira burada duyduklarınız aklınızı başınızdan alabilir. KOSGEB kobilerin desteklenmesi adına tamı tamına 1.000.000 TL (bir milyon lira) yardımda bulunuyor. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan hemen bu özel kampanyanın tanıtımına geçelim.

KOBİ GELİŞİMSEL DESTEK PROGRAMI (KOBİGEL) NEDİR?

Bu destek programı ile; ülkenin ulusal ve uluslararası hedefleri doğrultusunda, küçük ve orta ölçekli işletmelerin, ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması hedeflenmektedir. Ayrıca rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi amacıyla Proje Teklif Çağrısı kapsamında hazırlayacakları projelerin desteklenmesi için KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programının uygulanmasına ilişkin iş ve işlemlerin esaslarını düzenlemektir. Yani gerek ülkenin kalkınması gerekse iş yerlerinin büyümesi için geliştirilmiş bir programdır. Özellikle bölgesel çaplı iş yerlerinin düşünmesi gereken bir program türü.

PROGRAMDAN YARARLANMA KOŞULLARI  NELERDİR?

Programdan yararlanmak için; KOSGEB Veri Tabanında kayıtlı, aktif durumda olan ve Türk Ticaret Kanunu’nda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsündeki işletmelerin proje başvurusu yapmaları esastır. Eğer kosgeb veri tabanına kayıtlı değilseniz, kayıt işleminizi gerçekleştirmek için şu yolu izleyebilirsiniz; www.kosgeb.gov.tr internet adresinden KOBİ Bilgi Beyannamesi ve KOBİ Bilgi Dokümanını doldurarak KOSGEB Veri Tabanına kaydınızı yapar, ardından İşletme bu belgelere, işletme yetkilisi/yetkililerinin imza sirküleri/imza beyannamesi ve Ticaret/Esnaf Sicili Gazetesini ekleyerek Uygulama Birimine teslim eder. İşletmenin faaliyet konusu nedeniyle temin edemeyeceği belgeler istenmez. Uygulama birimi de belge ve evrakları inceledikten sonra kaydınızı gerçekleştirir. Ayrıca KOSGEB uygulama birimine ilk defa başvuru da bulunuyorsanız adınıza bir dosya hazırlanır ve sizin ile ilgili belgeler bu dosyada muhafaza edilir.

KOBİGEL DESTEK MİKTARI NE KADARDIR?

Değerli okurlarımız, sizde bu projeden yararlanmak istiyor ama ne kadar yardımda bulunacağını merak ediyorsanız hemen söyleyelim. Geri ödemesiz olarak; 300.000 TL hibe desteği sağlanmaktadır. Ayrıca 700.000 TL de geri ödemeli olarak da kredi desteği sağlanmaktadır. Toplamda ise 1.000.000 TL destek kredisi verilmektedir.  Ayrıca proje destek oranları da bölgelere göre düzenlenmiştir. 1. ve 2. Bölgelerde en fazla %60, 3.,4.,5. ve 6. bölgelerde ise en fazla %80 destek oranından yararlanmaktadır. Sizlerde hangi bölgede yer aldığınızı merak ediyorsanız burayı tıklayabilirsiniz.

KOBİGEL den faydalanabilmem için hangi yolu izlemem gerekiyor?

Bu programdan faydalanabilmeniz için öncelikle kosgeb veri tabanına kayıt yapmanız gerektiğini söylemiştik. Ardından kosgeb’e projenizi sunmanız gerekiyor. Yani işinizi büyütme ve geliştirme adına bana şunlar şunlar lazım diyorsunuz ve iş takviminizi projenizde sunuyorsunuz, kabul edilirse hemen yararlanabiliyorsunuz. Lakin KOSGEB projenizde hangi ayda ne yapacağınızı denetler ve inceler. Ona göre de size paranızı verir. Bundan dolayı proje hazırlarken yapamayacağınız uçuk kaçık şeyleri beyan etmeyiniz. Benim de aklımda bir hayalim var ve kesin desteklenir diyorsanız muhakkak değerlendirin. Proje hazırlamayı bilmiyorsanız da merak etmeyin belirli bir ücret karşılığında proje hazırlayan firmalar var. Son olarak proje süreniz en az 6 ay ay en fazla ise 36 ay olmalıdır.

DESTEKLENECEK PROJE GİDERLERİ NELERDİR?

Bu soruya yanıt verirken şu yolu izleyelim isterseniz. İlk önce neler desteklenmez onu cevaplayalım; Gayrimenkul alım, bina inşaat, tefrişat, taşıt aracı alım ve kiralama, proje ile ilişkilendirilmemiş personel giderleri ve diğer maliyetler ile vergi, resim ve harçlar, sosyal güvenlik primleri desteklenmemektedir. Ayrıca Personel giderleri, net ücret (asgari geçim indirimi, ikramiye, prim vb. ek ödemeler hariç) üzerinden desteklenmektedir. Proje kapsamında desteklenmesi uygun görülen gider grupları toplamı ile destek türleri, Proje Teklif Çağrısında belirlenen üst limit, oran ve varsa gider kısıtlarını geçmeyecek şekilde Kurul tarafından belirlenmektedir.

Bana çıkmaz boş yere demeyeyim demeyin ve sizinde güzel bir projeniz var ise değerlendirin derdim ben size. Biz size bu proje ile ilgili tüm merak ettiklerinizi soru cevap tarzında ilettik. Gerisi size kalmış. Ayrıca dilerseniz aşağıdaki KOSGEB konu başlıklı linklerimize de göz atabilir ve dikkatinizi çeken konuyu inceleyebilirsiniz.

KOSGEBTEN GİRİŞİMCİ BAYANLARA 150.000 TL DESTEK

KOSGEB'TEN LİSE MEZUNLARINA 150.000 TL KARNE HEDİYESİ

KOSGEB ULUSLARARASI KULUÇKA MERKEZİ VE HIZLANDIRICI DESTEK PROGRAMI

KOSGEB'TEN ONAY ALAN PROJE ÖRNEKLERİ BURADA. TIKLA HEMEN ÖĞREN

KOSGEB KOBİ PROJE DESTEK PROGRAMI İLE 150.000 TL BİR TIK ÖTEDE

GERİ ÖDEMESİZ 150.000 TL KOSGEB TEKNOPAZAR DESTEK PROGRAMI

KOSGEB HİBE KREDİSİ NASIL ALINIR? İŞTE BÜTÜN AYRINTILAR...

LÜTFEN BU YAZININ KOBİLERİN GÖRMESİ İÇİN HEMEN FACEBOOK İLE PAYLAŞINIZ. BELKİDE ULUSLARARASI ÇAPTA BİR MARKA DOĞACAK VE YENİ İŞ KAPILARI AÇILACAKTIR.

Yorum yapın