Findeks Saçmalığına BDDK Ne Zaman Dur Diyecek?

Findeks Kredi Notu Saçmalığı- Gün geçmiyor ki  findeks kredi notu ile ilgili şikayetler gelmesin. Nereyi tıklasak veya kime dokunsan hemen kredi notundan şikayet ediyor. Özellikle Kredi Kayıt Bürosu findeks saçmalığı ile insanları bunalttıkça bunaltıyor. Özellikle esnaflar çıldırmak üzere. Bir ülkenin kalkınmasında esnafların rolü oldukça büyüktür. Esnaf güçlü ise ülkede güçlüdür. Esnaflarımızda iş yaparken bazı sezon iyi giderken bazı sezonlarda kötü gidiyor. Bu kötü gidaşatın desteklenmesi gerekirken kredi notu ile cezalandırılıyorlar.

FİNDEKS KREDİ NOTU SAÇMALIĞI GENEL AÇIKLAMA

Yada vatandaş ehliyetini alıyor ve koşa koşa bankaya gidiyor hayalindeki arabayı alabilmek için. Bir bakıyor ki kredi notu düşük ve ihtiyacı olan krediye kavuşamıyor. Yada Evlilik yapacak olanlar çeyizindeki eksik olan eşyalar için paraya ihtiyaç duyuyor ama kredi notundan dolayı bu parayı alamıyor. Peki bu kredi notu saçmalığı da ne? Neden acil nakit ihtiyacınız olduğunda kredi çekemiyorsunuz? Önünüzde Everest dağı gibi duran kredi notunuz ne oluyorda sizin ekonomik geleceğinizi etkiliyor?

KREDİ NOTU İLE VATANDAŞTAN İSTENEN ŞEY NEDİR? 

Türkiye’deki büyük bankaların bir araya gelerek kurdukları Kredi Kayıt Bürosunun findeks aracılığı ile insanlara verdikleri puanlama sistemi esasen insanları bankaya mahkum etmeye zorluyor. Borcunuz olmasa bile  kredi notunuzun yüksek olması için bankaları zorla kullanmanız gerekiyor. Bu sistemde alışverişlerinizi kredi kartından yapmak zorundasınız. Ayrıca her ayda kredi kartınızı aksatmadan ödemeniz gerekiyor. Eğer bir ay bile şaşma olursa yani borcunuzu yatırmazsanız kredi notunuz düşüyor.

Aynı şekilde her daim olarak bankalara kredi borcunuzun olması gerekiyor. Azda olsa aylık düzenli ödemeler ile kredi borcunuzu ödemeniz şart. Ancak bu koşullarda kredi notunuz yükseliyor. Ayrıca borç ödemelerinizde ise elden kullanmak yerine bankadan eft ve havalede yapmanız gerekiyor ki kredi notunuz artsın. Anlayacağınız hem bankaya bağımlı olmanız gerekiyor hemde sadık müşteri olmanız gerekiyor.

VATANDAŞ NE DEN KREDİ NOTU İLE CEZALANDIRILIYOR?

İnsanlık hali evdeki hesaplar bazen çarşıya uymuyor ve işlerimiz kötüye gidebiliyor. Beklediğimiz çek gelmiyor veya karşılıksız çıkabiliyor. Yada ikramiyeniz gecikebiliyor. Böyle bir durumda kredi kartınızı veya kredi borcunuzu ödeyemeyebiliyorsunuz. Bu sizce de her insana göre de gayet normal. Ama bankacılar için hele hele findeks için hiçte normal bir şey değil. Hemen kredi notunuzu düşürü veriyor. Hele hele 2 ay geçerse borç durumunuz haliniz daha da kötü. Normalde eskiden bankalar icra yoluyla borcunu bir şekilde alıyordu. Devletin yaptırımı da buydu.

Ama kredi Kredi Kayıt Bürosu peşinizi bırakmıyor. Tabir yerindeyse sizi ölmekten beter ediyor. Yani kredi notu diye çıkardığı bir değer ile sizi süründürüyor. Ne kredi veriyor nede kredi kartı. Çaresizliğinizin içerisinde eriyip gidiyorsunuz. Birde öyle bir sisten geliştirmişler ki krediyi yüksek faizli verebilmek adına kredi notunuzu bahane ediyorlar. 20 yıl kredi kartı kullanmadıysam ve krediye de ihtiyacım olmadıysa 21. yılda olmayacağı anlamına gelmez ki. Ama bankalar 20 yıl bana borç ödemediysen yüksek faiz oranı ile kredi kullanmak zorundasın diyor.

BDDK  FİNDEKS’E NE ZAMAN DUR DİYECEK?

Gün geçmiyor ki findeks hakkında şikayetler gelmesin. Kredi notu mağdurları her geçen gün artıyor. Ne yaptıysam kredi notum artmıyor diyenlerin sayısı saymakla bitmiyor. Yani Bankalar vatandaşları, geçmişindeki işlerinin kötü gitmesinden dolayı ödeyemediği 2 aylık kredi borcu ile cezalandırılıyor. Devlet bile icra ile bu bankaya olan borcunuzu sizden alırken banklar da ekstra olarak plakanızı alıyor. Sen elime düşersin bir daha diyor ve vatandaşı cezalandırıyor. Ayrıca kredi notu öğrenme adı altında alınan 4 TL para da cabası. Ayrıca risk raporları vb. şeyler ile adeta soygunculuk yapılıyor.

Peki BDDK bu duruma ne zaman el atacak ve düzene sokacak. Öncelikle kredi notunu öğrenmek insanlar ücretsiz olarak e-devlet üzerinden öğrenmeli. Benim ile ilgili olan bir şeyi neden ekstra para verip ödemem gerekiyor ki? Ayrıca kredi notları acilen bir düzene sokulmalı. Bu vatandaşa kredi notu denip yüksek faiz oranı ile kredi veriliyor. Düşük faizi de sadece zenginler yararlanabiliyor. Bundan Dolayı BDDK’nın findeks saçmalığına bir an önce el atması gerekiyor.

 

Yorum yapın