Findeks Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Findeks kredi notumu nasıl yükseltirim?- Değerli okurlarımız yine özel, yine güzel ve tamamiyle sizleri ilgilendiren bir konu başlığının tanıtımı ile karşınızdayız. Kredi notu bir çok insan tarafından dert yanılan ve şikayet edilen bir husustur. Yani düşünün; hayatınızda en çok değer verdiğiniz varlık olan çocuğunuzu evlendireceksiniz ve düğün ihtiyaçlarını karşılayabilmek için gerekli olan parayı çekmek için bankaya koşuyorsunuz ama bir bakıyorsunuz ki karşınıza kredi notu engeli çıkıyor.

FİNDEKS KREDİ NOTU YÜKSELTME İÇİN ÖN BİLGİLER

Sezondan dolayı işleriniz kötü gitti ve toparlanabilmek için de birazda olsa krediye ihtiyaç duyuyorsunuz aksi taktirde iflas edip gideceksiniz ama yine aynı şekilde kredi notunuzun düşük oluşu nedeniyle ihtiyacınız olan krediyi alamıyorsunuz. Bu ne kadar da zor bir durumdur. Bizlerde derdinize derman olması ümidi ve dileğiyle bu yazıyı kaleme aldık. Umarım hakkıyla istifade edersiniz.

FİNDEKS KREDİ NOTU NEDİR?

Türkiye’deki 9 büyük bankanın bir araya gelerek kurdukları Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tüm vatandaşların bankalar ile olan ilişkilerini Findeks kuruluşu ile izler ve takip eder. Buna göre de herkese bir kredi notu verir. Kredi kayıt bürosu BDDK tarafından da incelendiğinden dolayı güvenli bir kuruluştur. Size verilen kredi notuna göre kredi talebinize cevap verilir.

KREDİ NOTUMU NASIL ÖĞRENİRİM?

Kredi notunuzu findeks aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenmek için burayı tıklamanız yeteli olacaktır. Açılan sayfa findeks’in ana sayfasıdır. Sayfanın ortasında bulunan bölüme T.C. kimlik numaranızı ve cep telefonunuzu girmeniz gerekmektedir. Kredi notunu öğrenme maliyetiniz 4 TL dir. Ama dilerseniz de herhangi bir bankaya giderek kredi notunuzu ücretsiz olarak da öğrenebilirsiniz.

FİNDEKS PUAN ARALIKLARI NEYİ İFADE EDİYOR?

Findeks kredi notunu belirlerken 5 kategori belirlemiş. Bu kategoriye göre sizlere bir puan aralıkları veriyor. Kredi notunuz ne kadar yüksek ise, sizlerde o ölçüde kredi çekebiliyorsunuz. Ayrıca yüksek kredi puanına düşük faiz oranları da uygulanmaktadır. Dilerseniz bu kredi puan aralıklarını da hemen belirtelim;  0 – 799 arası (Çok Riskli), 800 – 1299 arası (Orta Riskli), 1300 – 1499 arası (Az Riskli),  1500 – 1699 arası (İyi), 1700 – 1900 arası (Çok İyi) olarak ayarlanmışlardır. Puanı  0 – 799 arası (Çok Riskli), olan okurlarımız maalesef ki bu yazıdan pekte fazla istifade edemeyeceklerdir. Çünkü bu puan aralığındakiler genelde kırmızı kalem yeyip kara listeye alınanlar oluyor.

FİNDEKS KREDİ NOTUMU NASIL YÜKSELTİRİM?

Findek kredi notunuzun bankalar ile olan ilişkilerinize göre belirlendiğini söylemiştik. Yani Findeks sizin bankalara olan sadakatinize göre bir puanlama yapmaktadır. Dilerseniz yazımızın bundan sonraki kısımlarında kredi puanınızı nasıl arttırabileceğinizi madde madde belirtelim;

1-) Kredi Kartları. Değerli okurlarımız ödeyemediğiniz kredi kartlarınızı niye cebinizde taşıyorsunuz ki? Sizlere ilk tavsiyemiz kredi kartlarınızı ödeyerek sadece tek bir kredi kartı ile hayatınıza devam etmeniz. Yani Aylık rahat ödeyebileceğiniz ve düşük limitli bir kredi kartı edinin. Diğerlerini de kapatın gitsin.

2-) Eft/Havale. Borç alıp verirken bankacılık işlemlerini kullanın. Havale ve Eft işlemleriniz kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır.

3-) Kredi Borçlarınız. Kredi Borçlarınızı kapatma yoluna gidin. Bu kredi puanınızın artmasındaki belkide en önemli faktördür.

4-) Kredi Kullanın. Lütfen bu maddeyi 3 madde ile zıtlaşıyor diye algılamayın. Oldukça düşük maliyetli bir kredi çekin. Ve uzun bir vade yapın. Aylık ödemelerinizde sizi zorlamayacak şekilde olsun. Yani 100 – 200 TL gibi. Findeks bankalara her ay düzenli ödeme yaptığınızı görünce kredi notunuzda artacaktır.

5-) Faturalar. Elektrik, doğalgaz, su telefon vb. faturalarını öderken internet bankacılığı kullanabilirsiniz.

Sevgili okurlarımız yukarıda belirttiğimiz maddelere uyarsanız 6 ay içerisinde müthiş bir değişim yaşayabilirsiniz. Bu süre içerisinde kredi notunuz oldukça yükseklere çıkacaktır. Ayrıca sizlerden ricam lütfen ama lütfen eğer bir banka sizlere kredi notunuzun düşük olduğundan dolayı kredi vermediyse, 2. veya 3. bir bankaya tekrardan sorgulatmayınız. Bir banka kredi vermiyorsa bu tüm bankalar için geçerlidir. Ne kadar çok sorgulatma yaparsanız o kadar fazla kredi notunuz düşer. Ayıca aşağıdaki konu başlıklarımızı da inceleyebilirsiniz.

KREDİ NOTUM DÜŞÜK NASIL KREDİ ÇEKEBİLİRİM?

KREDİ NOTU NASIL HESAPLANIR? TIKLA ÖĞREN

KREDİ PUANI NELERİ İFADE EDİYOR? HANGİ RAKAM NE ANLAMA GELİYOR?

KREDİ BORCUMU ÖDEYEMEDİM ACİL ÇÖZÜM YOLU

KREDİ NOTU NASIL HESAPLANIR? TIKLA ÖĞREN

LÜTFEN BU YAZIYI KREDİ NOTU İLE SIKINTI YAŞAYANLARINDA GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK İLE PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

Yorum yapın