Evde İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ile 12 Bin TL

Evde İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği- Yine özel ve yine güzel bir yazı ile karşınızdayız. Ne iş yapsam da zara etmesem? diye kendi kendinize sorduğunuz hiç oldu mu? Bu yazımızı size fikir vermesi açısından kaleme alıyoruz. Hemde evde yapabileceğiniz bir iş. İstiridye Mantarı yetiştiriciliği. Mantarlar malumunuz protein deposu olan adeta et ile yarışan hatta bazı insanlar için etten bile daha lezzetli olan gıda ürünleridirler. Marketlerde ve pazarlarda sıklıkla gördüğümüz ve pahalı olan bu ürünleri üretmek esasen oldukça basit ve fazlada bir sermaye gerektirmeyen yiyeceklerdir.

EVDE İSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ ÖN BİLGİ

Bu yazımızda da evinizde veya bodrum katınızda yetiştirebileceğiniz istiridye mantarını nasıl üretebileceğinizi anlatacağız. Bu iş oldukça kazançlı ve hesaplı. Dilerseniz işi gücü bırakıp sadece mantar yetiştiriciliğine yoğunlaşabilir, yada bir ek gelir olması adına ufaktan ufağa yetiştirebilirsiniz. Arzu ederseniz biran evvel yazımızın tanıtımına geçelim.

İSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ TÜM DETAYLARIYLA

Değerli okurlarımız heyecanlandığınızı biliyorum. Bundan dolayı da bu konuyu iyi br şekilde anlayabilmeniz için yalın ve sade bir anlatım tarzı kullanacağım. İstiridye mantarı yetiştirmek kültür mantarı yetiştirmekten daha da kolay dır. Ayrıca da fazlaca da sermaya gerektirmemektedir. Yani kültür mantarının biraz daha fazla teferruatı vardır. Lakin istiridye mantarı yetiştirmek  daha basittir. Ayrıca getirisi de daha da fazladır. İstiridye mantarı yetiştirmek için ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeler ise; saman, talaş, şeker kamışı malçı, kağıt, mukavva vb. malzemelerdir.

İSTİRİDYE MANTARI İÇİN İHTİYAÇ DUYULAN ALAN

Bu mantar yetiştiriciliği için pekte fazla bir alan ayırmanıza gerek yoktur. Eviniz büyük ise veya bodrum katınız varsa 50 m2 alan iyi bir başlangıç olacaktır. Bu dışarıya mantar satımı için ihtiyaç duyulan ortalama bir alandır. Eğer ek iş olarak yetiştirecekseniz bir odanızı veya banyo ve mutfaklarınızı bu iş için ayırabilirsiniz. Ayrıca kapalı olan balkonunuz varsa buda işinizi görecektir.

BU İŞE NE KADAR MASRAF HARCARIM, GELİRİM KAÇ LİRA OLUR?

Bugün bir market açmayı düşünseniz ortalama en az 50 bin tl yi gözden çıkarmanız gerekir. Yada ufak bir pide fırını açayım derseniz en az 30 – 35 bin lira ilk etapta sermayenizin olması gerekmektedir. Anlayacağınız hangi işe atılırsanız atılın en az 30.000 TL cebinizde olması gerekir. Ama istiridye mantarı için bu söz konusu değildir. Ortalama 5 bin TL sermaye ihtiyacınızı yeterince karşılayacaktır. Zaten ortalama 2 ay sonrada iyi bir bakım yaparsanız kazancınız 10 -12 Bin TL arasında değişecektir.

İSTİRİDYE MANTARI İÇİN UYGUN ORTAM HANGİSİDİR?

Bu işe kalkışacaksanız öncelikle nemli bölgede yaşayanların daha da avantajlı olacaklarını söyleyebiliriz. Çünkü mantar nemli ve rutubetli havayı seven bir bitkidir. Nemli bir bölgede yaşamıyorsanız da fazla üzülmeyin. Nemi arttırmanın iki farklı yolu vardır. Birincisi sera sis makinesi. ikincisi ise sera buğusudur. Uygun yetişme sıcaklı ise 10 – 25 derecedir. Bunun dışında mantarların da belirli periyotlar ile düzenli bir şekilde havalanması gerekmektedir. Oksijen bir mantar gelişimi için oldukça önemli bir unsurdur. Ne kadar iyi bakarsanız o kadar da fazla verim alırsınız.

NASIL YETİŞTİRECEĞİMİ BİLMİYORUM

Değerli okurlarımız sizlerde ufaktan ufağa bu işe başlamayı düşünüyorsanız önünüzde iki yol var demektir. Ya internette hazır satılan sistemleri alacaksınız. Tabi bu seçenek biraz daha pahalıdır ama ürün garantisi de vardır. Yada ikinci yol olarak malzemeleri kendiniz temin ederek bu işe girişe bilirsiniz.

UCUZ MALİYETLİ İSTİRİDYE MANTAR POŞETİ (KOMPOSTU) HAZIRLAMA

Bu yöntemin maliyeti oldukça düşüktür. İhtiyacınız olan malzemeler en büyük boy siyah bir çöp poşeti, 10 kg ağaç talaşı ve 250 gram da misel (mantar tohumu) gerekmektedir. Öncelikle yapmanız gereken; poşetin altına 10 -12 cn kadar talaş yerleştirmeniz ve ardından bunu ıslatmanız gerekmektedir.ardından üzerine misel yani mantar tohumu yayıyorsunuz. Daha sonrada üzerine bu sefer daha ince bir talaş ekliyorsunuz 5 cm kadar ve talaşı nemlendirerek üzerine yeni misel atıyorsunuz. Aynı bu şekilde kat kat yukarı doğru çıkıyorsunuz. en sonda da poşetin ağzını bağlıyorsunuz.

Hazırladığımız poşetimizi banyomuzda muhafaza edebiliriz. Ama iki şart var. birincisi sıcaklık derecesi 15 – 20 aralıklarında olacak. İkincisi ise 20 gün boyunca poşetin ağzını açmayacaksınız. Bu sürenin ardından temiz bir kesici ile poşetin yanlarından delikler açmanız gerekecektir. 30 günü geçtikten sonra bu deliklerden mantarlar çıkmaya başlayacaktır Olgunlaşan mantarları topladıkça yerine yenileri çıkacak ve 3 ay boyunca verim alacaksınız. Buradaki en önemli ayrıntı ise açtığınız delikleri bir fıs fıs yardımı ile ıslatmanız gerekecektir. Talaşların kurumasına izin vermemeniz gerekmektedir. Bu poşetten 3 ay boyunca verim alabilirsiniz. 3 ay sonra yeni poşet yapmanız gerekecektir.

MİSELİ (MANTAR TOHUMUNU) SÜREKLİ DIŞARIDAN MI ALMAK GEREKİR?

Sadece bir seferliğe mahsus dışarıdan almanız gerekir. Dilerseniz sizlerde miselinizi çoğaltabilirsiniz. Tabi bunun için biraz daha bu işe yoğunlaşmanız gerekecektir. Sizlerde ek gelir veya bu işten para kazanmayı düşünüyorsanız 1 dakika bile beklememenizi öneririm. Ayrıca sizler için hazırladığımız aşağıdaki konu başlıklı linklerimiz de inceleyebilirsiniz.

EVDE YEMEK YAPARAK EK GELİR ELDE ETMEK

EVDE MAKALE YAZMA İŞİ TÜM AYRINTILARIYLA BURADA

EVDE İŞ YAPMAK İSTİYORUM DİYENLERE YAPILACAK İŞLER

KOSGEBTEN GİRİŞİMCİ BAYANLARA 150.000 TL YE KADAR DESTEK

İŞ YERİ AÇMAK İSTİYORUM NE İŞ YAPABİLİRİM?

LÜTFEN BU YAZININ SERMAYESİ DÜŞÜK OLAN ARKADAŞLARINIZIN GÖRMESİ VE PARA KAZANABİLMESİ İÇİN FACEBOOK ARACILIĞI İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

“Evde İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ile 12 Bin TL” üzerine 8 yorum

 1. Bende evimde istiridye mantari yetiştirmek istiyorum aklıma yattık gelir olarak evde yerim varyetistirmek için

  Yanıtla
 2. Bende mantar işi yapmak istiyorum ama çadırlı düzenli temiz bir şekilde fakat müşteri bulmaktan korkuyorum

  Yanıtla
 3. 10/8/2018
  Bu işi yapmak istiyorum yerimde müsait toplam400metre kare yerim var bana yardımcı olursanız memnun olurum teşekkürler

  Yanıtla
 4. Açıklamaları okudum aklıma yattı bende niyeayapmiyayim dedim sizlerde bize manevi desteklerinizi bekliyorum

  Yanıtla
 5. Selm bu mantar is hosuma giti bunu yapmak istiyorum bana nasl yardimc olursunuz yardimniz icin tesekur ederim

  Yanıtla

Yorum yapın