Devlet Destekli Konut Kredisi Başvurusu Başlıyor

Devlet Destekli ev gayrimenkul kredileri yakında başlıyor :  Devlet tarafından dar gelirli ve hiç evi olmayanları ilgilendiren çok süper bir gelişme var. Yapılacak olan destek ile ilk kez ev alacak olanlara sağlanacak olan bu kredi ile ilgili haberler ve gelişmeler şu şekilde devam ediyor. İlk önce Dönemin Başbakanı Davutoğlu tarafından müjdeli bir haber olarak verilen ve çıkacağı tarih belli olmayan bu devlet destekli konut kredileri netlik kazandı 26 Ağustos 2016 cuma gününden itibaren başvurular başlanabilecek. Uzun zamandır açıklanan bu müjdeli haber için hükümetimiz çalışmalarını bitirdi. Peki bu krediyi kimler alabilecek Kimler devlet destekli kredi için başvuruda bulunup hangi şartlarda evlerine kavuşacak dilerseniz şimdi sizlere bununla ilgili net bilgiler paylaşalım.

DEVLET DESTEKLİ KONUT KREDİSİ ÖN BİLGİLENDİRME

Konut kredileri için bir çok geliri olmayan ve durumu olmayan vatandaşlarımız TOKİ tarafından yapılan kampanyalar ile o da sıra kendilerine gelirse ve kader yüzlerine gülerse ev sahibi olabiliyorlardı. Şimdi sunulan bu devlet destekli konut kredileri herkesin daha doğrusu ev almak isteyen ama bir türlü ev alamayacak olanların yüzünü güldürecek. Nasıl işleyecek ? Bu kanuna göre para biriktirerek ev alacağınızı beyan ediyorsunuz ve bir banka aracılığı ile bu hesaba düzenli olarak para arkatıyorsunuz. Devlet desteği alabilmeniz için bu hesaba toplamda 15 bin tl para yatıracaksınız. Daha doğrusu devletin belirlediği belirlediği rakkam bu maksimum devletten sizlere 15 bin tl gelebilecek. Bu hesaptan faydalanmak için 3 yıl boyunca hesabınıza düzenli olarak aylık bazda para yatırmanız gerekiyor. Buna göre aylık 250 ile 2500 tl arasında üç sana boyunca seçtiğiniz standart bir rakamı yatıracaksınız. 3 yıllık süre şartı var mı ? Evet arkadaşlarım mecburen 3 yıllık süre şartı malesef var.

DEVLET DESTEKLİ KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILIYOR

26 Ağustos 2016 yılında bununla ilgili başvurular başlıyor. Ziraat bankası ya da Türkiye Vakıflar bankası Halk Bankası aracılığı ile bu bankalara giderek bizzat başvuruda bulunmanız gerekiyor. Buna başvuruda bulunacak kişilerin bir yerde çalışıyor olması, sigortalı olmasına da gerek yok. Direk olarak başvuruda bulunuyorsunuz.

KONUT KATKISI İÇİN İSTENİLEN ŞARTLAR NELER

T.C Vatandaşı olmanız ve kimliklerinizle gitmeniz gerekiyor. En düşük yaş sınırı 18 olarak belirtilmiş ve üst sınırla ilgili bilgileri bankalardan alabilirsiniz. 18 yaşın altındakiler de aile büyüklerini yanlarına alarak ya da veraset ile hesap açacaklar. Bu durumdan sadece yurt içindeki değil, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızda faydalanacak. Bu fırsatı kaçırmadan tüm Türk vatandaşlarından kriterlere uyanlar ve isteyen herkes faydalanabilecektir. Şu anda açıklanan 15.000 TL olan bu oranın ileride de yükseleceği gelen bilgiler arasında.

DEVLET DESTEK SİSTEMİ KAÇ YIL SÜRECEK VE ÖDEME ORANLARI NE ŞEKİLDE OLACAK

Bir kere 3 yıl boyunca bu hesaba para yatıracaksınız. Ve hesabı da devlet destekli konut kredisi için açtığınızı ifade edeceksiniz. Yarınlarınız çocuklarınız için de güzel bir imkan bu. Durumu olan herkesin yapması gerekiyor. Düzenli olarak aylık bazda ödeme yapamayan yapmayan sistemden çıkarılacak ve bu desteiği malesef alamayacaklar. Özellikle ilgili hesaba ( oğlunuz kızınız akrabanız ise ) otomatik ödeme talimatı vererek her ay para aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Bu hesaplara en az 250 tl ile 2500 tl arasında para yatırabileceksiniz. Ödemeleri dileyenler 3 aylık şekilde hesaplarına para aktarmak suretiyle yapabilecekler. Bu destek oranı belirttiğimiz gibi 15 bin tl yi geçmeyecek. 3 yıl şartının 5 yıl olması durumunda ise desteklenen tutarın %20 olacağından bahsediliyor. Bunu sizlere bir örnekle daha iyi anlatmaya çalışalım.

Örneğin : 5 yıl sistemde kalacak olanlar için yatırılacak destek prim tutarının 1650 tl den düşük olmaması gerekiyor. İlave olarak birşey daha belirtelim sizlere. Kendi akrabalarınızdan ( birinci derece akrabalar ) ev alamayacaksınız bilginiz olsun.

BU YAZIMIZI SOSYAL MEDYADA PAYLAŞARAK EV SAHİBİ OLMAYAN İNSANLARI HABERDAR EDEREK GÜZEL BİR İŞ YAPABİLİRSİNİZ. 

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.