Emekli maaşımın kaç katı kredi alırım

Emekli maaşımın kaç katı kredi alırım ve çekebilirim- Değerli büyüklerimiz, ne mutlu size ki bu ülke için çalıştınız, didindiniz, yeri geldi zorluklara göğüs gerdiniz ve sonunda da emekli olmayı hak ettiniz. Artık her sabah erkenden kalkmanızı gerektirecek bir durum yok. Rahat ve huzurlu bir yaşam sizleri bekliyor. Ama sonuç itibariyle de insanoğluyuz ve bir çok ihtiyacımız oluyor. Daha doğrusu o kadar fedakar bir coğrafyada yaşıyoruz ki, elimize geçen parayı da çoluk çocuğumuzun mutluluğunda harcamak bizleri mutlu ediyor.

EMEKLİ MAAŞI İLE KREDİ ÇEKME- GİRİŞ

Örneğin kızını evlendirecek Hacı Dayı ama kızının çeyizi eksik hemen onu tamamlamanın peşinde. Yada oğlu iş kuracak Mustafa Amca hemen bankalardan kredi çeker ve çocuğuna yetiştirir. Yada bazen de eşi ile birlikte bir sahil kasabasında ufak bir kulübe alıp orada balık tutarak yaşamak isterler çünkü bu emekli abi ve ablalarımızın en doğal hakkı. Peki böylesi bir ihtiyaçta bankalar sizlere en fazla ne kadar para verecek? Bugün sizler için Emekli maaşımın kaç katı kredi alırım? sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

FİNDEKS PUAN ARALIĞI NE DEMEK?

Findeks Kred Notu Puan Aralığı: Saygıdeğer abilerim ve ablalarım kredi çekerken önemli olan iki faktörden birisi Kredi Notu puanınızdır. Türkiye deki büyük bankaların bir araya gelerek kurdukları Kredi Kayıt Bürosu (KKB) sizlere Findeks aracılığı ile bir puan verir. Bu puanı verirken de sizlerin genel itibariyle bankaları kullanma sıklığınız ile birlikte kredi ve kredi kartı borçlarınız zamanında ödeyip ödemediğinizi baz alır. Buna göre sizlere 0 – 1900 Puan aralığında bir not verir. İyi bir kredi notu en az 1500 puandır.

KREDİ NOTUMU NASIL ÖĞRENİRİM?

Yani kredi notunuz 1500 – 1900 aralığında ise kredi çekme ve alma işlemleriniz oldukça basit ve rahattır. Tabiri yerinde ise elinizi kolunuzu sallayarak bankaya gider bir kaç imza atar ve ihtiyaç duyduğunuz krediyi düşük faiz ile alabilirsiniz. Sizlerde kredi çekmeyi düşünüyorsanız evvela kredi notunuzu öğrenmeniz gerekmektedir. Kredi notumu nasıl öğrenirim diye soruyorsanız da detaylı bilgi için burayı tıklamanız yeterli olacaktır.

EMEKLİ MAAŞI MAKSİMUM AYLIK ÖDENEBİLECEK KREDİ TUTARI HESAPLAMA

Emekli maaşımın kaç katı kredi alırım? sorusunu cevaplandırmaya geldi sıra. Bankalar sizlere kredi verirken kredi notunuzdan sonra maaş durumunuza bakar. Bu durumda emekliler çok şanslı çünkü düzenli bir gelirleri var. Aldığınız aylık maaşının durumuna göre sizlere kredi tahsis edilir. Maaşınızın durumuna göre ise aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarı %40 – %70 aralığında belirleniyor. Örneğin 2.000 TL emeklilik maaşı alıyorsunuz. Böyle bir durumda aylık en fazla ödeyebileceğiniz maksimum kredi tutarı 2.000 TL X %70 = 1400 TL dir.  Yapılan yeni düzenleme ile ihtiyaç kredilerine 48 ay vade imkanı getirilmiştir.

EKSTRA GİDER DURUMUNDA AYLIK ÖDENEBİLECEK KREDİ TAKSİDİ HESAPLAMA

Bu olaya daha da iyi açıklık getirebilme adına, 24 ay vade ile kredi çekecek olursanız; 1400 X 24 =33.600 TL dir. Bu rakam alınabilecek maksimum sayıdır. Eğer daha önce ödemiş olduğunuz bir krediniz var ise bu durumda bu kredi miktarı maaşınızdan düşülerek aylık ödeyebileceğiniz kredi tutarı hesaplanır. Örneğin Aylık ödediğiniz 500 TL krediniz olsun, bu durumda; 1400 TL- 500 TL =900 TL dir.

EK GELİR DURUMUNDA EMEKLİ MAAŞI İLE AYLIK ÖDENEBİLECEK KREDİ TUTARI NASIL HESAPLANIR?

Ekstra Gelir: Maaşınızın haricinde eğer varsa ekstradan geliriniz ve bunu da belgelendirebiliyorsanız kredi limitiniz daha da artacak demektir. Örneğin maaşınız 2.000 TL ve ekstra geliriniz de 1.000 TL ise bu durumda 3.000 TL nin %70’i alınarak maksimum aylık ödenebilecek taksit tutarı ortaya çıkar.

Değerli büyüklerimiz, abilerimiz ve ablalarımız, sizler için emekli maaşına göre ne kadar kredi çekebilirsiniz sorusunu cevaplandırmaya çalıştık. Bundan dolayı da böylesi detaylı ve özel bir yazıyı sizler için derlemiş olduk. Ayrıca aşağıda sizleri ilgilendireceğini düşündüğümüz konu başlıklarını da incelemeyi unutmayınız.

CARDFİNANS EMEKLİ KREDİ KARTI 

MAAŞINI PTT DEN ALAN EMEKLİLERE AKTİFBANK ÖZEL İHTİYAÇ KREDİSİ

VAKIFBANK EMEKLİ KREDİSİ 10.000 TL 36 AY VADE VE %1,25 FAİZ ORANI

EMEKLİLERE EN DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ VEREN FİRMALAR

YAPI KREDİ EMEKLİLERE ÖZEL İHTİYAÇ KREDİSİ

LÜTFEN BU YAZIYI EMEKLİLERİMİZİN DE GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK VE DİĞER SOSYAL İLETİŞİM AĞLARI İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.