Yeni Kredi ve Kredi Kartı Taksit Düzenlemesi

Yeni Kredi ve Kredi Kartı Taksit Düzenlemesi- Ekonominin kalbinin ve nabzını attığı 724kredi.net, yine en doğru ve en güzel bilgileri sizinle paylaşmaya devam ediyor. Bu yazımızda ise henüz dumanı üstünde olan bir konudan bahsetmeyi planlıyoruz. Malumunuz 21 Eylül 2016 tarihinde Başbakan Binali YILDIRIM Kredi kartları ve krediler ile ilgili Ak Parti Genel Merkezi önünde bir açıklama yaptı. Ekonomi Kurulu Toplantısı’nın ardından önemli açıklamalara imza attı. Tabi reform niteliğindeki gelişmeler bir çok insanı heyecanlandırdı.

ÖN BİLGİ, KREDİ KARTI DÜZENLEMESİ İLE TAKSİT SAYISI KAÇA ÇIKTI

Peki bu açıklamalar neydi? ve ne gibi düzenlemeleri hayatımıza katıyordu şimdi de bunları teker teker inceleyelim isterseniz. YILDIRIM; “Buna göre, genel kredi taksit sınırını 9 aydan 12 aya çıkarmış olduk. Bazı ürünlerde farklı kredi taksit sayısı olabiliyor, daha az, daha farklı olanlar var ama her halükarda 12 aydan daha fazla olmuyor, bu bir. İkincisi, kredi kartlarının borç bakiyelerini yeniden yapılandırma imkanı getiriyoruz.

Bu ne demektir? Baştan yapmışsınız taksitleri sonra ödeme zorluğu içine girdiniz, değiştirebiliyorsunuz, yeniden yapılandırma yapıyorsunuz ve bir defaya mahsus olmak üzere 72 aya kadar yeniden yapılandırma imkanı getiriyoruz. Bu ihtiyaç kredileriyle ilgili düzenleme. Tüketici kredilerindeki vade azami 36 aydı, bunu 48 aya çıkarıyoruz. Konut kredilerinde özkaynak-kredi diye iki bölüm vardı. Yani 100 bin liraya bir ev alacaksanız 75 binini kredilendiriyordunuz, 25 binini de siz veriyordunuz. Orada 5 puan arttırdık. Bankalar yüzde 80’e kadar kredilendirebilecek, yüzde 20‘sini de alıcı karşılamış olacak.”  dedi.

KREDİ KARTLARI VE TAKSİT SAYILARI

Bu açıklamalar çerçevesinde Öncelikle esnaf, kobi ve vatandaşları heyecanlandıran ilk konunun kredi kartı meselesinin olduğunu söylemek doğru olacaktır. Çünkü bir çok konuda kredi kartlarında kısıtlamalar vardı. Bunun önündeki engellerin bir kısmının kalktığını görüyoruz. Buda ekonomimizin gelişmesi ve canlanması adına oldukça önemli bir gelişme. 9 Ay gibi taksitlendirmelerin büyük bir çoğunluğunun 12 aya çıkarıldığını görüyoruz. Cep telefonları ile ilgili gelişmeleri de önümüzdeki günler de bekliyoruz işin açıkçası. Çünkü bu yönde de bir gelişmenin yaşanmasını herkes bekliyor.

KREDİ KARTLARINA 72 AY YAPILANDIRMA

Kredi Kartı Borçları bir defaya mahsus olmak üzere yapılandırılacak. Ne kadar kredi borcunuz varsa kalan yekununu 72 ayla taksitlendirilecek. Yani şu kadar yapılandırayım, nasılsa 72 ay vade, bende nasipleneyim üç beş de elime kalsın gibi bir düşünce aklınızdan geçiremeyeceksiniz.  Neyse o. Sadece yekun üzerinden işlem yapılacak anlayacağınız.

TÜKETİCİ KREDİLERİ DÜZENLEMELERİ

Toplumun ciddi bir kesiminde oluşan beklenti yapılan açıklama ile karşılanmış oldu. Çünkü tüketici kredileri 36 ay ile sınırlandırılmıştı. Yapılan düzenleme ile tüketici kredileri artık 48 ay vade ile alınabilecek. Bu durumda ekonominin canlanması adına oldukça doğru bir adım olmuş.

KREDİLİ ALIŞVERİŞLERDE ASGARİ ÜCRET DÜZENLEMESİ

Malumunuz Ak Parti‘nin seçim vaatlerinden olan asgari ücretin 1300 TL olması ile birlikte bazı düzenlemelerin de yapılması gerekiyordu. Bunların başında da kredi kartı limiti geliyordu. Çünkü kredi kartı limitleri asgari ücretin 4 katı ile sınırlandırılmıştı. Yeni düzenleme ile artık 1300 TL nin 4 katı olan 5200 TL ye çıkarılmış oldu.

KONUT KREDİLERİ DÜZENLEMELERİ

Yaşanan olumlu gelişmelerden bir diğeri ise konut sektörü oldu. Çünkü son zamanlarda durma noktasına gelen inşaat sektöründe bu adım ile birlikte canlanmaların olacağı hesaplanıyor. Ev alacaklar kredi çekebilmek için en fazla evin %70 – 75’ine kadar para çekebiliyordu. Ama yeni düzenleme ile artık %80’ine kadar kredi çekebilecekler. Tabi %20 sini de alıcıların peşinat olarak yatırması gerekecek.

GIDA KOMİTESİ

Bu husus özellikle değerlendirmesi gereken bir yazı olması gerekiyor. Gerek sebze ve meyve üreticilerin gerekse vatandaşların illah ettiği fahiş fiyatlar sonunda ele alınmış gibi gözüküyor. Çünkü çiftçi yani üretici domatesi 50 kuruşa veriyorum diyor. Biz tüketiciler de marketlerden 4-5 lira arasında alıyoruz. Hem Üretici hem de tüketici zararda. Peki kim ve kimler bu fiyatı etkiliyor? Bunun araştırılması ve düzenlemesi hedefleniyor. Oldukça doğru bir adım.

Değerli okurlarımız, yapılan açıklamalar ekonominin canlanması adına oldukça önemli gelişmeler. Bundan dolayı da Hükümet‘i tebrik etmek gerekiyor. Ayrıca yapılacak yeni reformlarında bir an önce gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bir yazımızın daha sonuna geldik. Yeni bir ekonomi haberinde görüşmek dileğiyle…

LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK VE DİĞER SOSYAL İLETİŞİM AĞLARI İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.