Vakıfbank çeyiz hesabı ile devlet katkısı kazanın

Vakıfbank çeyiz hesabı-  Değerli okurlarımız, ülkemizdeki düğünlerin nekadar zevkli ve eğlenceli geçtiği malumunuzdur. Tüm davetliler yer, içer, oynar ve evine gider ve keyifli bir şekilde uyur. Yalnız bu düğün masrafının altına girenleri uyku tutmaz. Babalar karşılıyorsa uykusuz gecelerin ardından en son bir kaç dönüm toprağı varsa satar yoksa mecbur krediye yönelir. Eğer masrafı damat üstleniyorsa balayı döneminden sonra maddi sıkıntılar evin huzurunu kaçıracak en önemli ve en büyük faktördür. Peki bu süreci en az etkilenecek şekilde nasıl atlatabiliriz sorusuna yanıt aramaya çalışacağız.

VAKIFBANK ÇEYİZ HESABI ÖN BİLGİLENDİRME

Prof.Dr. Ahmet DAVUTOĞLU Başbakanlığı döneminde 16.12.2015 tarih ve 29564 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik gereği çeyiz hesabı ve devlet katkısı hayatımıza girmiş oldu. Bu durumdan bazılarının haberi olurken bazılarının ise hiç mi hiç haberi olmadı. Aslında pekte fazla kamuoyu oluşturulamadı. Bence oldukça önemli bir devlet katkısı. Evlenecek olanları hem para biriktirmeye teşvik ediyor hemde devlet babamız evleneceklere para katkısında bulunuyor. Ülkemizde maalesef evlenildiği zaman yada 6 ay önceden para biriktirilmeye başlanıyor ve borç harç içerisinde düğünler gerçekleştiriliyor. Ardından ise ekonomik bunalımlar ve boşanmalar meydana geliyor. Dilerseniz hemen çeyiz hesabı hakkındaki tüm ayrıntıları açıklayalım.

VAKIFBANK ÇEYİZ HESABI ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Bu hesaba başvuru yapabilmeniz için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya mavi kimlik kartı taşımanız gerekmektedir. 18 Yaşından büyükler başvurularını gerçekleştirebilmektedirler. Azami yaş sınırı 24 tür. Ve hiç evlilik yapmamış olma şartı aranmaktadır. 18 yaşından küçük çocuklarınız adına siz ebeveynler başvurularını gerçekleştirebiliyorsunuz. Çeyiz hesabını sevdiğiniz ve ileride evlenmeyi düşündüğünüz kişi ile ortak açtıramazsınız. Bundan dolayı bireyseldir ve çiftler ayrı ayrı başvurularını gerçekleştirebilirler. Ayrıca çeyiz hesabı birden fazla açtırılmamaktadır. Devlet katkısını alabilmek için de 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğinizi yapmanız gerekmektedir.

ÇEYİZ HESABININ VADESİ VE ÖDEME TUTARLARI NELERDİR?

Çeyiz hesabı TL cinsinden ve en az 3 yıl vadeli olarak açılmaktadır. Bu hesabı dilerseniz sıfır ücret ile açabilirsiniz. Ayrıca en fazla 15.837 TL para yatırabilirsiniz. Bu hesaba aylık veya 3 aylık olarak düzenli bir şekilde para yatırmanız gerekmektedir. Bunu süreleri 12 ayda bir değiştirebilirsiniz. 3 Ayda bir ödeme yapacaksanız minimum; 3.167,74 TL, maksimum ise; 3167,40 TL dir. Aylık ödeme gerçekleştirmeyi planlıyorsanız ise minimum; 105,58 TL, maksimum olarak da; 1.055,80 TL dir.

DEVLET KATKISI NE KADAR OLACAK?

36 aydan daha az sürede birikim yaparsanız maalesef devlet katkısından yararlanamazsınız. 36 – 47 Ay arası alacağınız devlet katkısı; 4223,20 TL dir. 48 – 59 ay arasında ise; 4.751,10 TL ve 60 ay ve üzeri için de 5.279,00 TL devlet katkısı alabilirsiniz.  Bu verilen rakamlar 2016 yılı için geçerli rakamlardır. Her yıl artmaktadır.

ÇEYİZ HESABINDAN BİR DÖNEM İÇERİSİNDE AZAMİ KAÇ KEZ PARA ÇEKİLEBİLİR?

Öncelikle aklımdayken şunu da belirteyim; hesap işletim ücreti alınmamaktadır. Ayrıca Çeyiz Hesabı’ndan 1 dönem içerisinde en fazla iki kez para çekilebilmektedir. Çekim hakkının kullanılması halinde Çeyiz Hesabı’nda kalan bakiyenin, hesabın açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmaması gerekmektedir.

Değerli okurlarımız sizlere vakıfbank çeyiz hesabı ile ilgili önemli olan ve merak edilen soruları cevaplar halinde derleyerek sunmaya çalıştık. Umarım istifade edersiniz. Özellikle anne ve babaların çocuklarının ileride evlilik döneminde maddi ve ekonomik açıdan sıkıntı çekmemesi açısından çocuklarını bu hesabı açtırmaları noktasında teşvik etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız konu başlıklarını da incelemenizi tavsiye ederiz.

VAKIFBANK KAMU PERSONELİNE ÖZEL İHTİYAÇ KREDİSİ İÇİN TIKLA

VAKIFBANK EĞİTİM KREDİSİ DETAYLARI BURADA

VAKIFBANK GELENEKSEL BAYRAM KREDİSİ TÜM DETAYLARI İLE BURADA

10.000 TL VAKIFBANK EMEKLİ KREDİSİ İÇİN TIKLA ÖĞREN

TOKİ'DEN YÜZDE 20 İNDİRİM KAMPANYASI

DEVLET DESTEKLİ KONUT KREDİSİ BAŞVURULARI BAŞLIYOR

LÜTFEN BU YAZIMIZI GENÇ ARKADAŞLARIN GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK VE DİĞER SOSYAL İLETİŞİM AĞLARIYLA PAYLAŞIP BEĞENE BİLİR MİSİNİZ?

Yorum yapın