PTT HGS Hizmetleri

PTT HGS Hizmetleri- 724kredi.net‘in saygıdeğer okurları, yine çok merak edilen bir konuya açıklık getirme adına sizlerleyiz. Hepimiz seyahatlere çıkıyor veya işlerimiz için şehirler arası yollarda  gidip geliyoruz. Tabi böyle durumlarda yolculuğumuzun rahat ve güzel geçmesi adına otobanları tercih ediyoruz. Bir nevi hizmet satın aldığımız için ufakta olsa bir ücret ödememiz gerekiyor. Bundan dolayı da HGS sistemi ortaya çık oluyor.

PTT HGS HİZMETLERİ GENEL BİLGİLER

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), Boğaz Köprüleri ve Otoyol geçişlerinde ödemenin pasif RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi kullanılarak gerçekleştirildiği Türkiye’de 17 Eylül 2012 tarihinde kullanılmaya başlanan bir ücretlendirme sistemidir.  Ücret toplama işlevi gişelerde yer alan antenler aracılığı ile araç üzerindeki etiketin algılanması ve bu etiket ile ilişkilendirilmiş hesaptan tahsil edilmesi esasına dayanır.Böylelikle gişelerde ödeme yapmak için duraksamadan hızlı bir geçiş sağlanır. Bugünde sizler için PTT HGS Hizmetlerinden söz etmeyi planlıyoruz.

PTT HGS MÜŞTERİ HİZMETLERİ NELERDİR?

HGS Müşterileri, Müşteri Hizmetleri Sayfasına üye olmaları durumunda otoyol ve köprülerde yapmış oldukları geçiş bilgilerini ve HGS ürünündeki bakiyelerini sorgulayabilmektedirler. Müşteri Hizmetleri Sayfasında araç plakasına ait ihlallerin olup olmadığı üye olmadan da sorgulanmaktadır. Müşteri Hizmetleri Sayfasında marka, modele göre araç sınıflandırılması, ağır vasıta araca HGS aboneliği, HGS ürünleri için kolay montaj kılavuzu, sıkça sorulan sorular gibi Hızlı Geçiş Sistemi‘ne dair ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. HGS Müşteri Hizmetleri Sayfasına erişmek için burayı tıklamanız yeterli olacaktır.

HGS ÜRÜN HİZMETLERİ NELERDİR?

Ürün Hizmetleri Nelerdir? PTT İş yerlerinden Etiket ve Kart tipi HGS ürünler için Nakit, Posta Çeki Hesabı ve PTTBonus Kredi Kartından satış ve bakiye yükleme işlemi yapılmaktadır. PTT iş yerlerinden alınan HGS ürünleri için Posta Çeki Hesabına ve PTTBonus Kredi Kartına otomatik ödeme talimatı verilmektedir. PTT iş yerlerinde kurulu bulunan PTTMatiklerden PTT iş yerleri aracılığı ile alınan ürünler için HGS ürün numarası ile Nakit ve Hesaptan bakiye yüklemesi yapılmaktadır. PTT iş yerleri aracılığı ile alınan ürünler için bilgi güncellemeleri yapılmaktadır.

KGS nakit kart sahiplerinin ilgili belgelerle başvurusu üzerine HGS ürünlerine bakiye aktarımı yapılmaktadır. PTT iş yerleri aracılığı ile alınan HGS ürünlerinin iptal işlemi gerçekleştirilmektedir. İptal edilen ürünlerde HGS hesabında kalan bakiye ürün sahibinin başvurusu üzerine iptal tarihinden itibaren 1 (ay) sonrasında ürün sahibine nakit olarak tüm PTT İş yerlerinden iade edilmektedir. PTT iş yerleri aracılığı ile alınmış HGS ürünleri arasında bakiye aktarımı yapılmaktadır. PTT işyerleri tarafından satılan HGS ürünlerinden yapışkan tipi etiket bedeli 5 TL, kart tipi etiket bedeli ise 15 TL‘dir. Müşterilerin satış esnasında etiket bedeline ek olarak bakiye de yüklemeleri gerekmektedir.

HGS İÇİN SATIŞ VE YÜKLEME NOKTALARI NERELERDİR?

Satış ve Yükleme Noktaları: HGS ürün satış ve bakiye yükleme işlemleri tüm PTT iş yerleri, anlaşmalı GSM şirketleri, anlaşmalı bayilikler, anlaşmalı petrol şirketleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. PTT işyerleri aracılığı ile alınan ürünler için ePttAVM üzerinden online bakiye yüklemesi yapılabilmektedir.

HGS Satış ve Bakiye Yüklemesi yapılan Otoyol üzerinde Kurulan 33 PTT İşyerinin Bulunduğu İstasyonlar: Niğde-Şanlıurfa Otoyolunda: Adana Batı, Adana Doğu, İskenderun, Gaziantep Batı, Şanlıurfa, Mersin İstasyonları. Ankara-Edirne Otoyolunda: Akıncı, Edirne, Çorlu, Babaeski, Adapazarı, Gerede, Çamlıca, Boğaziçi köprüsü, Gebze, Dilovası, Kandıra, FSM Köprüsü, Kınalı, Hadımköy, Avcılar, Mahmutbey İstasyonları. İzmir-Aydın-Çeşme Otoyolu: Aydın, Belevi, Çeşme, Germencik, Işıkkent, Narlıdere İstasyonları.

HGS İÇİN BİLGİ EDİNME VE DÜZELTME İŞLEMLERİ

Bilgi Edinme/Düzeltme işlemleri için; HGS geçiş ve ihlal bilgilerine ait tüm düzeltme,inceleme ve itiraz işlemleri Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmakta olup, HGS geçişlerinizle ilgili bu taleplerinizi hgs@kgm.gov.tr e-posta adresine, 0850 460 60 60 KGM HGS Çağrı Merkezine iletebilirsiniz. Ayrıca 444 17 88 (PTT) numaralarından müşteri hizmetlerine de ulaşabilirsiniz.

Sevgili okurlarımız, HGS‘ye dair tüm bilgileri ve hizmetleri sizlere bu yazı ile bildirmiş olduk. Bundan dolayı da geniş ve kapsamlı bir yazı derlemiş olduk. Yeterince istifade edileceğini düşünüyorum. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız konu başlıklarını da incelemeyi unutmayınız.

PTT PARA GÖNDERME ÜCRETLERİ

PTT POSTA ÇEKİ HESAP AÇMA

MAAŞINI PTT'DEN ALAN EMEKLİLERE AKTİFBANK ÖZEL İHTİYAÇ KREDİSİ

PTT KREDİ BAŞVURUSU YAPABİLİRSİNİZ

PTT KART VE PTT BONUS KREDİ KARTI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

BU YARARLI YAZININ HERKESÇE GÖRÜLEBİLMESİNİ SAĞLAMAK ADINA LÜTFEN FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.