Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Kredi notuma ve Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim- Yine özel ve güzel bir konu ile karşınızdayız. Oldukça fazla merak edilen kredi notuma göre ne kadar kredi çekebilirim? sorusunu sizler için cevaplamaya çalışacağız. Ülkemizde kredi çekmeyen yoktur herhalde. Veya bir ihtiyacından dolayı kredi çekecek bir sürü insan vardır.

KREDİ NOTUMA VE MAAŞIMA GÖRE NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİRİM ÖN AÇIKLAMA

Lakin en fazla kafalarına takılan soru ise ne kadar kredi çekebilirim? dir. Esasen bu sorunun cevabı oldukça basittir. Yazımızın devamında bu cevabı bulabileceksiniz. Kredi hesaplanırken üç mevzuya dikkat edilir. Dilerseniz şimdide bunları ayrıntılı bir şekilde sizlere anlatalım ki kalıcı olsun.

KREDİ NOTUNA GÖRE

Evet sevgili okurlarımız, kredi notunuz esasen kredi çekebilmeniz de ki en önemli faktördür. Kredi Kayıt Bürosu (KBB) findeks aracılığı ile sizlere 0 – 1900 arasında bir puan vermektedir. Bunu da yaparken bankaları sıklık ile kullanma derecenizi, kredi ve kredi kartlarınızı zamanında ödeyip ödemediğinizi kontrol ederek bir puanlama yapar. Bankalara sadık birer müşteri iseniz kredi notunu yüksek olacaktır. İyi bir kredi notu 1500 –  1699 puan aralığında olması gerekir. Çok iyi puan aralığı ise 1700 – 1900 puan aralığındadır. Bu puanlar krediyi rahatlıkla çekebileceğiniz anlamı da taşımaktadır. Sizlerde kredi çekmeyi düşünüyorsanız evvela kredi notunuzu öğrenmeniz gerekmektedir. Kredi notumu nasıl öğrenirim diye soruyorsanız da detaylı bilgi için burayı tıklamanız yeterli olacaktır.

KREDİ NOTU AZ RİSKLİ OLANLARA ALTIN TAVSİYELER İÇİN HEMEN TIKLA

 

MAAŞINIZA GÖRE

Yazımızın bu bölümünde aldığınız maaşa göre en fazla kaç lira kredi çekebileceğinize bakacağız. Bankalar kredi tahsis ederken kredi notunuzdan sonra maaşınıza bakar. Maaşınızın durumuna göre ise aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarı %40 – %70 aralığında belirlenir. Örnek verecek olursak; 3000 TL maaş alıyorsanız aylık ödeyebileceğiniz maksimum tutar; 3000 TL X %70 = 2100 TL dir. Burada hemen bir önemli bilgiyi daha paylaşalım; BDDK ise ihtiyaç kredilerinde taksit sayısını 36 ay vade ile sınırlamıştır. (Taşıt kredileri ise 48 ay vade ile alınabilmektedir.) Buna göre 24 ay vade ile çekecekseniz 50.000 TL gibi bir rakam çıkmaktadır. Lakin önemli olan bir diğer husus ise daha önce ödediğiniz kredi var ise aylık ödeyebileceğiniz miktardan çıkartılarak, çekebileceğiniz yeni kredi hesaplanır. Örneğin 500 TL her ay ödediğiniz bir kredinin olduğunu farz edelim Bu durumda 2100 – 500 = 1600 TL dir.

EKSTRA GELİRİNİZE GÖRE

Değerli okurlarımız, maaşınız haricinde belgelendirebileceğiniz kira geliriniz, faiz geliriniz, ek geliriniz veya daha başka bir geliriniz varsa kredi limitinizi arttırma imkanınız mevcut. Yani maaşınız 3000 TL ise ve 1000 TL ise yan gelirleriniz var ise 4000 TL nin %70’i alınarak maksimum ödeyebileceğiniz aylık kredi miktarı bulunur. Örneğin; 4000 TL X %70 = 2800 TL sizin aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarını belirler. Bu rakam maksimum rakamdır bunu unutmayınız. Gider durumunuza göre toplam gelirinizin %40’ına kadar inebilir.

KIRMIZI KALEM YİYENLER KREDİ ÇEKEBİLİR Mİ? TIKLA ÖĞREN!!!

Ne kadar kredi çekebilirim sorusunu akıllarda soru işareti kalmadan cevaplandırdığımıza inanıyoruz. Sizlerde daha bankaya gitmeden bu yazıyı okuyarak ne kadar kredi çekebileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Bu rakamların bankalarda sabit olduğunu da vurgulayalım. Tüm bankalar bu sistemi uygulamaktadır. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız konu başlıklarına da muhakkak göz atmanızı tavsiye ederiz. Beğendiğinizi tıklamanız yeterli olacaktır.

KREDİ NOTUM DÜŞÜK NASIL KREDİ ÇEKEBİLİRİM?

KREDİ NOTU NASIL HESAPLANIR? TIKLA ÖĞREN

KREDİ PUANI NELERİ İFADE EDİYOR? HANGİ RAKAM NE ANLAMA GELİYOR?

KREDİ BORCUMU YATIRDIM KREDİ NOTUM NE ZAMAN YÜKSELİR?

KREDİ BORCUMU ÖDEYEMEDİM ACİL ÇÖZÜM YOLU

LÜTFEN BU YAZIYI KREDİ ÇEKECEKLERİN DE GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK VE DİĞER SOSYAL İLETİŞİM AĞLARI İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.