Kredi puanı neleri ifade ediyor hangi rakam ne anlama geliyor

Kredi puanı neleri ifade ediyor hangi rakam ne anlama geliyor- Ekonominin kalbi diyebileceğimiz 724kredi.net‘in değerli okurları yine çok sorguladığını ve merak ettiğiniz bir konu başlığı ile karşınızdayız. Hepiniz çeşitli nedenlerden dolayı kredi çekmiş veya kredi çekmeyi düşünmektesiniz. Peki çekeceğiniz kredinin faizi neye göre belirleniyor? Kredi notumu nereden öğrenebilirim? Kredi puanım neleri ifade ediyor? gibi sorular ve daha fazlası için yazımızı takip etmenizi öneririz.

KREDİ PUANI NE DEMEK?

Kredi puanınız çok eskilerde bankaların müşterilerini takip ederek borcuna sadık mı değil mi olarak ölçtükleri bir puandı. Ama günümüz itibariyle Türkiye deki büyük bankaların bir araya gelerek kurdukları bir sistem üzerinden sizlerin ekonomik hareketlerini izleyerek derecelendirildiğiniz puanınız dır. Yani daha basit bir dille Findeks tarafından; kredilerinizi zamanında ödüyor musunuz?, Diğer banka borçlarınıza sadık mısınız? ve Gün içerisinde bankacılık işlemlerini kullanma sıklığınız nedir? gibi sorular ile sorgulanıyor ve takip ediliyorsunuz. Takip ediliyorsunuz derken Findeks BDDK tarafından izlenen ve incelenen bir kurumdur. Dolayısıyla legal olmayan bir durum yoktur. Borcunuzu aksatmadan zamanında ve tamamını ödeyebiliyorsanız kredi puanınız da yükselecektir.

KREDİ PUANIMI NEREDEN ÖĞRENEBİLİRİM?

Kredi puanınızı öğrenebilmek için findeks’e başvurmanız gerekecektir. Bunun için öncelikle şu https://www.findeks.com/ linki tıklamanız gereklidir. Bu link ile findeksin sayfasına ulaşacak ve sayfanın ortasında belirtilen alana Tc kimlik numaranızı ve cep telefonunuzu girmeniz gerekecektir. Ardından kredi notunu sizin ile paylaşılacaktır. Bu işlem içinde 4 TL işlem ücreti cebinizden çıkmış olacaktır.

findeks kredi puani tablosu
findeks kredi puani tablosu
KREDİ PUANIM NELERİ İFADE EDİYOR ? ve RAKAMLARIN ANLAMI NEDİR?

Sevgili okurlarım, kredi notunuzu öğrendiniz ve tam olarak bu notun ne anlam ifade ettiğini bilmiyorsunuz. Sizler için yukarıda ki tabloyu hazırladık. Bu tablo sayesinde sizlerde az çok bir bilgi sahibi olabileceksiniz. Ama tabi ki akılda kalması ve daha iyi anlaşılması adına bir kaç yorum yapmama izin verin. Kredi notu; 0 ve 1900 arasında ki rakamları vermektedir. Bu rakamların birer anlamı vardır. Kredi notunuz arttıkça bankalardan alacağınız kredileri daha az faiz ile alabilir ve istediğiniz krediye başvurabilirsiniz. Tabloda da görüldüğü gibi kredi notu arttığında iyi ve çok iyi şeklinde ifade edilmiştir. Eğer puanınız kırmızı, turuncu ve sarı renkte ise kredi almanız epeyce güçleşecek demektir.

NORMAL BİR KREDİ PUANI KAÇ OLMALIDIR?

Güvenilir bir müşteriyim diyorsanız en azından puanınız 1500 olmalıdır. Buda iyinin en alt seviyesini ifade etmektedir. Ama risk grubunda değildir. Sizlerde iyi oranlı krediye sahip olmak istiyorsanız banka borçlarınızı zamanında ödemeye çalışın. Çünkü avantajlı ödeme planları ve tatmin edici faiz oranları sayesinde hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Puanınız hele bide çok iyi aralığındaysa dadından yenmez. Adeta kaymaklı baklava gibidir. Normal bir müşteriye 2 den verilen faiz oranız sizin için 0,90 lara ve belki daha da aşağılara çekilebilecektir. Ayrıca dilerseniz banka harici nereden kredi para bulabilirim konulu yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Yorum yapın