Kredi notu neden düşer?

Kredi notunun düşme sebepleri nelerdir?- Sevgili 724kredi.net‘in saygıdeğer okurları, kredi notu hayatımıza girdi gireli ne bir girişimciliği el atabiliyoruz nede ihtiyacımız olan krediyi çekebiliyoruz. Örnek verecek olursak 20.000 TL birikmiş param var hayalimdeki arabanın fiyatı da 40.000 tl. Ayrıca düzenli de bir gelirim olmasına rağmen bankaya 20.000 TL kredi çekmeye gittiğim zaman ret cevabı yiyorum. Gerekçe olarak da kredi notunuz düşük deniyor. Anam bu ne şimdi. Ne notu demeye fırsat kalmadan bir bakıyorsunuz diğer bankalarda sizlere aynı cevabı veriyor.

KREDİ NOTU NEDEN DÜŞER SORUSU İÇİN İLK DEĞERLENDİRME

Sonra biraz daha işin içine girince findeks diye bir kuruluşun olduğunu ve sizin her türlü ekonomik ve bankasal işlemlerinizi anı anına takip ettiğini görebiliyorsunuz. Findeks bu finansman durumuna göre de sizlere bir puan veriyor. İster hoşunuza gitsin veya gitmesin elinizdeki puan bu. Hatta bazı bankalar geçen ay ki kredi puanınız daha iyiymiş, keşken bir önceki ay gelseydiniz dedikleri de oluyor. Peki bu kredi notunu düşüren şey nedir? Nasıl düşer? Ne gibi önlemler almak gerekir? gibi soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabileceksiniz.

KREDİ NOTU AZ RİSKLİ OLANLARA ALTIN TAVSİYELER İÇİN TIKLA

KREDİ NOTU NEDEN DÜŞER? 

Değerli okurlarımız, bankacılık işlemlerini hepimiz bir şekilde yapıyoruz. Ayrıca anne veya babadan da bir mal kalmadıysa çeşitli nedenler ile kredi çekme durumunda kalıyoruz. Bunun gibi bir çok bankacılık işlemleri kredi notumuzu etkilemektedir. Ama en önemli etmen bankalara olan borcu ödememenizden kaynaklanmaktadır. Yani kredi kartı borcunuzu ihmalden bugün yarın nasıl olasa öderim derken geciktirdiğinizi düşünelim böyle bir durumda kredi notunuz %30 oranında düşüşe geçebilir ki geçecektir de zaten. Aynı şekilde bankalardan çekeceğimiz kredi borçlarınızın ödemelerini geciktirdiğiniz zaman kredi notunuz düşecektir. Kısacası bankalara olan borçlarınızı ödemediğiniz zaman maalesef kredi notunuz yavaş yavaş eriyecektir.

KREDİ NOTUNU DÜŞÜREN ETMENLER NELERDİR?

Bunların dışında icralık bir durumunuz var ise özellikle vergi borcunuzu falan ödemediyseniz bu da kredi notunuzu düşürecektir. Kredi notunuzu düşen bir diğer etmen ise sürekli red cevabı almanızdır. Unutmayın bir banka sizin kredi cevabınıza red yanıtı verdiyse, diğer bankaların cevabı da bu yönde olacaktır. Dolayısıyla bu işi üstelemek ve sürekli banka banka gezip ret yanıtı almanız kredi notunuzu ciddi manada etkileyecektir. Halbuki banka banka dolaşıp kredi isteğinde bulunmak yerine kredinizi yükseltme yoluna bakın. Başka bir düşürücü neden ise fazla kredi kartı talebinde bulunmak. Durmadan kredi kartı alıyorsanız en sonunda gelir durumunuzdan dolayı red yiyeceksiniz. Her bankadan red yedikçe kredi notunuzda düşecektir.

Bankalara ödenen senetleri gününde ödemediyseniz, çeklerinizin ödemesi için karşı taraftan izin almış olsanız bile kredi notunuzu düşürücü etki yapacaktır. Eskiden bankalar para ödemeyenleri mahkemeye verip alacağını geçte olsa icra ve haciz ile alıyordu. Ama şimdi bu işlemin dışında birde kredi notu ile cezalandırıyor. Ölmekten beter ediyor yani. Ya bankalara olan borçlarınızı zamanında ödersiniz yada kredi notunuz düşer diye bir nevi göz dağı veriyorlar. E nihayetinde bir ticaret yapılıyor ve kendi kurallarını bu şekilde koymuşlar. Bu konu dışında aşağıdaki konu başlıklarımız da dikkatinizi çekebilecek mahiyette. Merak ettiğinizi tıklamanız yeterli olacaktır.

KREDİ NOTUM DÜŞÜK NASIL KREDİ ÇEKEBİLİRİM?

KREDİ NOTU NASIL HESAPLANIR? TIKLA ÖĞREN

KREDİ NOTU SORGULAMA KREDİ NOTUMU NASIL ÖĞRENİRİM

KREDİ PUANI NELERİ İFADE EDİYOR? HANGİ RAKAM NE ANLAMA GELİYOR?

KREDİ BORCUMU YATIRDIM KREDİ NOTUM NE ZAMAN YÜKSELİR?

KREDİ BORCUMU ÖDEYEMEDİM ACİL ÇÖZÜM YOLU

BU YAZIMIZIN KREDİ NOTU DÜŞÜK OLAN OKURLARIMIZIN DA GÖRMESİ İÇİN FACEBOOK VE DİĞER SOSYAL İLETİM AĞLARIYLA BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

“Kredi notu neden düşer?” üzerine 4 yorum

 1. Kredi notum kredi borcumu geciktirdiğim için düştü acaba nasıl düzeltirim? Bir de kredi başvurularından sürekli red cevabı almak da kredi notunu düşürüyor diyorlar doğru mu bu?

  Yanıtla
  • Merhabalar Fatih Bey,
   Bankalar Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından verilen kredi notunuzu baz almaktadır. Dolayısıyla bir bankadan alacağınız red yanıtı diğer bankalar içinde geçerlidir. Ayrıca sürekli red cevabı yemenizde kredi notunuzun düşmesine sebebiyet verecektir. Ayrıca Findeks Kredi Notu Nasıl Yükselir konulu yazımızı okumak için de burayı tıklayabilir ve izlemeniz gereken yolu bulabilirsiniz.

   Yanıtla
   • Merhabalar Celal Bey,
    Kredi Notunuzu yükseltmek istiyorsanız ilgili yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz. Ayrıca kredi notu sürekli değişken bir yapı gösterir. Dolayısıyla bir ay kredi kartı borcunuzu ödemezseniz veya geciktirirseniz, kredi notunuzda düşecektir.

    Yanıtla

Yorum yapın