Kredi notu çok riskli olanlar kredi çekebilir mi?

Kredi notu çok riskli olanlar kredi çekebilir mi?- Değerli okurlarımız, yine özel olarak hazırladığımız bir yazı ile karşınızdayız. Özel diyorum çünkü Kredi notu çok riskli olanlar kredi çekebilir mi? sorusunu cevaplayan doğru dürüst bir site yok. Bir çok kişinin dert yandığı bir konu. Bizlerde bu konuyu enine boyuna masaya yatırarak değerlendirmek istedik. Herkesin bir çok sebepten veya ihtiyaçtan dolayı krediye başvurduklarını görüyoruz. Kimisi ev alacak, Kimisi borcunu kapatacak, kimisi iş kuracak, kimisi de çocuğunu evlendirecek.

FİNDEKS KREDİ NOTU ÇOK RİSKLİ OLANLAR NE DEMEK? AÇIKLAMA

Bu örnekleri arttırmak mümkün. Çünkü insanoğlunun ihtiyaçları sınırsız ama eldeki kaynaklar sınırlı. Şimdi herkesin paraya ihtiyacı var bunda hem fikiriz. Gidilecek ilk yerin banka olduğundan da eminiz değil mi? Bankaya koştura koştura gittiniz ve yetkililer size kredi notunuz çok riskli bundan dolayı kredi veremiyoruz dediklerini işittiniz. Bu da ne demek? Düzenli gelirim var ama benim demeye fırsat kalmadan kendinizi banka kapısının önünde buldunuz. Derken bir diğer bankada aynı cevabı verdi. Dilerseniz ilk başta kredi puan aralıklarını belirtelim ki konumuz daha da iyi anlaşılsın.

BANKALARDAN RED CEVABI ALANLARIN KREDİ NOTU DÜŞER Mİ? TIKLA ÖĞREN

KREDİ KAYIT BÜROSU KURULUŞU

Sevgili okurlarımız 1991 yılında Türkiye deki 9 büyük bankanın bir araya gelerek Kredi Kayıt Bürosunu (KKB) kurdular. Bu kurumu BDDK ve Bağımsız Finans Kuruluşları incelemektedir. KKB Findeks aracılığı ile de insanların bankalar ile olan ilişkileri inceleyerek birer puan vermeye başladı. Bu puana da kredi notu dendi. Yani sizin Ekonomik Karneniz veya kartvizitiniz. Kartvizitinizi gören bankalar puanınıza göre sizlere muamele yapmaktadır.

FİNDEKS KREDİ NOTU PUAN ARALIĞI

Findeks sizlere 0 – 1900 arasında bir puan veriyor. Borçlarınıza sadıksanız ve ne kadar çok bankacılık işlemleriniz kullanıyorsanız kredi notunuz da o ölçüde artıyor. Kredi notunuz ne kadar yüksek ise, sizlerde o ölçüde kredi çekebiliyorsunuz. Ayrıca yüksek kredi puanına düşük faiz oranları da uygulanmaktadır. Dilerseniz bu kredi puan aralıklarını da hemen belirtelim;  0 – 799 arası (Çok Riskli), 800 – 1299 arası (Orta Riskli), 1300 – 1499 arası (Az Riskli),  1500 – 1699 arası (İyi)1700 – 1900 arası (Çok İyi) olarak ayarlanmışlardır.

KREDİ NOTU SORGULAMA, KREDİ NOTUMU NASIL ÖĞRENİRİM

Yukarıda ki tablodan da anlaşılacağı gibi durumu 1500 ile 1900 arasında olanlar istedikleri gibi krediye başvurabilirler. Yani açık yeşil ve koyu yeşil olanlarda bir sıkıntı yok. Puanı az riskli olanlarında kredi miktarları biraz daha düşük oluyor. Asıl konumuz puanı kırmızı olan yani 0 – 700 arası olanlar. Bu gruba çok riskli denmektedir. Peki ne oldu da bu duruma düştünüz şimdide onu inceleyelim.

KREDİ NOTU ÇOK RİSKLİ OLANLAR VE KARA LİSTEYE DÜŞENLER

Kredi notunuz 0 – 799 arası Çok Riskli (KIRMIZI) ise büyük bir ihtimal ile bankaya olan borçlarınızı ödeyemediğinizden yasal takibe alındığınızı ve bundan dolayı da kırmızı kalem yeyip Kara Listeye düştüğünüz anlamına gelmektedir. Dolayısıyla 5 yıl boyunca hiç bir banka sizlere kredi vermez. Hatta kredi notunuz da 0 (sıfıra) çok yakındır. 5 yılın sonunda bankacılık işlemlerinizi de doğru yaparsanız durumunuz normale döner. Yalnız herkesin durumu böyle değil.

KREDİ NOTUMU NASIL YÜKSELTEBİLİRİM?

Kimisi de orta riskli durumdayken çok riskli duruma düşen kimselerdir. Değerli okurlarımız şunu sakın unutmayın ki kredi notunuzu yükseltmek sizin elinizde. Doğru zamanda doğru hamleler yaparsanız kredi notunuzda artacaktır. Örneğin Orta riskli olan bir şahıs puanını az riskliye çıkaracağı gibi çok riskliye de düşürebilir. Kredi notunu en büyük düşürme sebebi de sürekli red yanıtı yemek olduğunun altını çizelim. Dilerseniz FİNDEKS KREDİ NOTU NASIL YÜKSELİR konulu yazımızı inceleyerek bu yöntemleri öğrenebilir ve önlemlerinizi de zamanından önce alabilirsiniz. Bu şekilde de kredi notunuzu arttırarak kredi de çekebilirsiniz.

Değerli okurlarımız, bu yazının oldukça açıklayıcı istifadeli bir yazı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız konu başlıklarını da inceleyebilirsiniz.

KREDİ NOTUM DÜŞÜK NASIL KREDİ ÇEKEBİLİRİM?

KREDİ NOTU NASIL HESAPLANIR? TIKLA ÖĞREN

KREDİ BORCUMU ÖDEYEMEDİM ACİL ÇÖZÜM YOLU

KREDİ NOTU NASIL HESAPLANIR? TIKLA ÖĞREN

ARKADAŞLARINIZIN DA BU İSTİFADELİ YAZIDAN HABERDAR OLABİLMESİ İÇİN FACEBOOK İLE BEĞENEBİLİR MİSİNİZ?

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.