Bankalardan Red Alanların Kredi Notu Düşer mi?

BANKALARDAN DURMADAN RED YANITI ALANLAR – GİRİŞ

Bankalardan Red Alanların Kredi Notu Düşer mi?- Oldukça fazla sorulan ve sorgulanan bir sorunun cevabını vermek için karşınızdayız. Malumunuz herkesin çeşitli nedenlerden dolayı paraya ihtiyacı oluyor. Bunu karşılamak için de mecburen bankalara koşuşturuyor. Tabi her başvuru kabul olacak diye bir şart yok. Çünkü bankaların kredi vermek için bazı şartları bulunuyor. Bunların en önemli iki koşulunu şu şekilde ifade edebiliriz;

KREDİ ALABİLMEK İÇİN ÖNEMLİ MADDELER

1-) Düzenli Gelirinizi Belgelendirmek

2-) Kredi Notunuzun İyi Olması 

Zaten 1. seçenek olmadı mı bankalara gitmenin de bir manası yok. Dolayısıyla bankaya başvuranların düzenli bir geliri oluyor zaten. Burada belirleyici olan, yani kredi verilip verilmemesini belirleyen şey Kredi Notunuz oluyor. Kredi notunuzu da, Türkiye deki büyük bankaların bir araya gelerek kurdukları ve BDDKnın incelediği Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Findeks aracılığı ile belirliyor. Burada esas olan bankalara olan sadakatınız dır. Yani başta kredi kartı ve kredi borçlarınızı zamanında ödeyip ödemediğiniz gibi işlemlere bakarak sizlere 0 – 1900 arasında bir puan veriliyor.

KREDİ NOTU SORGULAMA, KREDİ NOTUMU NASIL ÖĞRENİRİM

KREDİ NOTU PUAN ARALIKLARI

Kredi notunuz ne kadar yüksek ise, sizlerde o ölçüde kredi çekebiliyorsunuz. Ayrıca yüksek kredi puanına düşük faiz oranları da uygulanmaktadır. Dilerseniz bu kredi puan aralıklarını da hemen belirtelim;  0 – 799 arası (Çok Riskli), 800 – 1299 arası (Orta Riskli), 1300 – 1499 arası (Az Riskli),  1500 – 1699 arası (İyi),1700 – 1900 arası (Çok İyi) olarak ayarlanmışlardır. Kredi notu 1500 ve üstü olanlarda sıkıntı yok.

KREDİ NOTU AZ RİSKLİ OLANLAR İÇİN ALTIN TAVSİYELER

Yukarıdaki verileri baz alırsak bir banka size kredi vermiyorsa kredi puanınız büyük ihtimal ile 0 ile 1300 aralıklarında dır. 0 – 799 arasında olanlar büyük ihtimalle kırmızı kelem yemişlerdir ve en azından 5 yıl kadar bir süre yapılacak bir şey yoktur. Ama puanı az riskli olanların, puanlarını artırabilme imkanı bulunmaktadır. Bunun çözümünü de KREDİ NOTU AZ RİSKLİ OLANLAR İÇİN ALTIN TAVSİYELER konu yazımızda bulabilirsiniz.

BANKALARDAN RED ALANLARIN KREDİ NOTU DÜŞER Mİ?

Bu önemli bilgileri paylaştıktan sonrada sıra asıl sorumuzun cevabına geldi. Bankalardan Red Alanların Kredi Notu Düşer mi? Yani örneğin A bankasına kredi başvurusu için gittiniz ve red yanıtı aldınız. Bununla yetinmediniz ve bu seferde B bankasına gittiniz buradan da red cevabı aldınız. Derken C bankası ve D bankasından da aynı cevabı aldınız. Değerli okurlarımız bu hareketiniz ayağınıza kurşun sıkmak demektir.

Unutmayın ki tüm bankalar  Kredi Kayıt Bürosunun sizlere verdiği kredi notuna göre işlem yapmaktadır. Yani bir banka size ne takdirde bulunmuş ise diğer bankalarda aynı harekette bulunacaktır. Dolayısıyla bu durumu yukarıda linkini verdiğimiz konu başlığı ile düzeltmek varken sürekli red cevabı yiyerek durumunuzu daha da kötüleştirmeyiniz. Sürekli red cevabı almanız kredi notunuzu diplere çekecektir. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız konu başlıklarını da incelemenizi önemle tavsiye ederiz.

KREDİ ÇEKERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

KREDİ NOTUM DÜŞÜK NASIL KREDİ ÇEKEBİLİRİM?

KREDİ NOTU NASIL HESAPLANIR? TIKLA ÖĞREN

KREDİ BORCUMU YATIRDIM KREDİ NOTUM NE ZAMAN YÜKSELİR?

KREDİ BORCUMU ÖDEYEMEDİM ACİL ÇÖZÜM YOLU

LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK VE DİĞER SOSYAL İLETİŞİM AĞLARI İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Yorum yapın