Kredi borcumu yatırdım kredi notum ne zaman yükselir

Kredi borcumu yatırdım kredi notum ne zaman yükselir- İster istemez hepimiz bir şekilde kredi çekiyor ve büyük ihtiyaçlarımızı bu şekilde karşılıyoruz. Aynı zamanda günlük ve aylık ufak ihtiyaçlarımızı ise kredi kartlarıyla gidermeye çalışıyoruz. Günümüzde kredi kartı olmayan azınlık bir kesimdir herhalde. Hatırlarsanız eskiden alışveriş yaptığımız bakkal amcanın her mahalleli adına olan bir sayfası vardı. Bu sayfaya alışverişlerinizi yazardı. Ama bu geçmişte kaldı. Sizlere bankanız kefil oluyor ve belirlenen limite göre alışverişinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Atalarımız “borç yiğidin kamçısıdır.”demişlerdir. Hemen hemen hepimizin borcu var. Kiminin eğitim öğretime, kiminin yakacak ihtiyacını karşılamak için, kimin çeyiz düzmek için, kimin araba almak için ve kimin ise iş kurmak için borcu var. Peki yeniden kredi çekme ihtiyacı duydunuz ve kredi notunuzun düşük olduğunu öğrendiniz. Bu ne demek oluyor?

KREDİ NOTUMUN DÜŞÜK OLMASI NE İFADE EDİYOR?

Her insanın bir kredi notu vardır. Bu notu da finansal işlemleriniz belirlemektedir. Borcunuza sadık bir müşteriyseniz yani ödemelerinizi geciktirmeden yapabiliyorsanız bu sizin kredi notunuzu olumlu şekilde etkileyecektir. Ama kart ödemelerinizi geciktiriyor veya sadece asgarisini ödeyip duruyorsanız kredi notunuzun aşağılara yavaş yavaş düşeceği anlamına gelecektir. Dolayısıyla puanınız düşük olursa çekeceğiniz krediyi de yüksek faizli alacaksınız demektir.

KREDİ NOTUM NE ZAMAN YÜKSELİR?

Yukarıda da belirtmeye çalıştığım gibi bankacılık işlemlerini ne kadar çok kullanır ve gününü şaşırmazsanız kredi notunuz yavaş yavaş yükselecektir. Sizlere tavsiyem kredi kartı borcunuzu ve diğer borçlarınızı zamanında ödemeniz. Kredi notunuzu yükseltmek için ne gibi hamleler yapabilirsiniz birazda bunun üzerinde duralım. Öncelikle düşük limitli bir kredi kartı alın ve bunun aylık borç ödemelerinde asgari değilde tamamını ödeyin. Aylık tamamı ödenen kredi kartlarının notunuzu yükseltmede büyük bir katkısı olacaktır. Ayrıca ne kadar borcunuz varsa ödemeniz gerekiyor. Borcunuzu ödedikten sonrada bu sizin kredi notunuzun artacağı anlamı taşımaktadır. Bunlar haricinde daha başka neler yapabilirsiniz onlara bakalım. Öncelikle oldukça düşük seviyede bir kredi çekin ve bunun ödemelerini aksatmayın. Bu ödemeler sizi etkilemeyecektir. Bunun dışında telefon, elektrik gibi faturalarınızı da kendi internet bankacılığınız üzerinden ödeyiniz. Bu işlemler sizin kredi notunuzu bir an önce arttıracak önemli ve altın adımlar olacaktır. Daha sonra kredi notunuzu findeks ile öğrenebilir ve değerlendirme yapabilirsiniz.

KIRMIZI KALEM YİYENLER KREDİ ÇEKEBİLİR Mİ?

Bu durumdaki okurlarımıza kalben üzüldüğümü belirterek yazımıza devam etmek istiyorum. Eğer kırmızı kalem yediyseniz, ne olursa olsun tüm borcunuzu kapatsanız dahi kredi notunuz hemen yükselmeyecektir. 5 yıl boyunca kara listede bekletileceksiniz ve bu süre zarfında bir bankadan kredi çekme durumunuzda oldukça zor diyebilirim. Bazı bankalar ise her ne kadar 5 yıl süresi dese de yine bu maddeye bağlı kalarak ufak bazı esneklikler yapabiliyor. Düzenli ödemleri olan müşterilerini takibe almak ile birlikte 2 yıl içerisinde eski ilişkilerini devam ettirebiliyor. Ayrıca Kırmızı kalem yiyenler kredi çekebilir mi? konulu yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

“Kredi borcumu yatırdım kredi notum ne zaman yükselir” üzerine bir yorum

Yorum yapın