Kredi Başvuru Süreci ve Ön Değerlendirme

Kredi Başvuru Süreci ve Ön Değerlendirme- Kimisi paranın gereksizliğine dair dünya kadar yazı yazsa da gerçek dünyada maalesef gerçekliğini bulmuyor. Çünkü bizler yaratılışımız gereği hep yenisini istemeye, hep ileriye gitme programlanmışız. Akıl durmadan farklı şeyler üretiyor. Bununla birlikte bizlerin belli olan ihtiyaçlarının yanında birde lüks ihtiyaçlarımız oluyor. Tabi burada nefis devreye giriyor ve neden seninde yok? Sende al diyor.

KREDİ BAŞVURU SÜRECİ VE ÖN DEĞERLENDİRME GENEL AÇIKLAMA

Tabi nefsin bir şey istemesi yeterli olmuyor. Çünkü yapılan her hizmetin ve her ürünün karşılığında da bir bedel ödemeniz gerekiyor. İşte burada da para devreye giriyor. Alın teri akıtıyoruz ve araba almak istiyoruz. Akıllı telefon almak istiyoruz. Gemi seyahati yapmak istiyoruz. Evimizin eşyalarını elektronik ve dijital olan yeni çıkanlar ile değiştirmek istiyoruz. İşte bundan dolayı da mecburen bankalardan kredi alma yoluna gidiyoruz.

Kredi alınırken doğru planlama ile ödemeler gerçekleştirildiğinde çok rahat bir süreç de sizi bekliyor olacaktır. Lakin daha önce krediye başvurmamış arkadaşlarımız olabilir. İşte bu yazıda daha çok onlara özel olarak derlendi. Kredi başvuru süreci nasıl işler? Hangi belgeler istenir? Hangi şartların sağlanması gerekir? Tarzında sorularınızın olduğunu biliyorum. Bu yazı ile artık aklınızda soru işareti bırakmamaya çalışacağız. Haydi o zaman. Başlayalım.

DOĞRU BANKAYI BULMA

Sizlerde çeşitli nedenlerden dolayı kredi çekmeye karar verdiyseniz; ilk olarak yapmanız gereken şey, evinizde internet varsa karşısına oturmak. Yoksada cep telefonunuzu elinize alabilirsiniz.  Yapmanız gereken ilk şey çok basit. Yarım saat veya bir saatinizi ayırarak en uygun kredi veren bankaları bulmalısınız. Ama şu hususa çok fazla dikkat etmelisiniz; Düşük faiz oranı sizi kesinlikle yanıltmamalıdır. Diğer ek ücretlere de bakmalısınız. Kasko ne kadar?

Ekspertiz ne kadar? Kredi tahsis ücreti Ne kadar? Sigorta ne Kadar? gibi. Tüm bu kalemler size en doğru krediyi verecektir. Sizlere bir de ufak tavsiyede bulunayım. Bir kredinin gerçek faiz oranını öğrenmek isterseniz; Hemen Yıllık Maliyet oranına bakınız. Bu oran tüm giderlerinde dahil olması ile hesaplanmaktadır. Bu sayede de en doğru krediye ulaşabilirsiniz. Ama bazen kredilerin altında tıllık maliyet oranına kasko dahil değildir tarzında açıklamalarda yer almaktadır. Buna da dikkat edin.

KREDİ BAŞVURU SÜRECİ

Bankanızı bulduğunuza inanıyorsanız, artık başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru için bankalar artık bir kaç adım ve öneri sizlere sunuyorlar. Çünkü bankada bir insan bir günde belkide 4-5 kişinin başvurusunu alabilirken artık internet aracılığı ile günde binlerce başvuru alabiliyorlar. Sizlerde beğendiğiniz kredinin online başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. Yada belirtildiği şekilde SMS ile başvuru yapabilirsiniz. Tabi banka şubesine gidip başvuru yapma imkanınız da bulunuyor.

İlk defa başvuru yapacakların banka şubelerine gitmelerini tavsiye ediyorum. Çünkü akıllarda dünya kadar soru oluyor. Bu sayede banka görevlisi ile yüz yüze konuşabilirsiniz. Yalnız bankaya gitmeden önce kredi notunuzu mutlaka öğrenmenizi tavsiye ederim. Çünkü bankalar kredi verdikleri zaman düzenli bir gelire sahip olmanızı ve kredi notunuzun da iyi olmasını istiyorlar. Dilerseniz BURAYI tıklayarak KREDİ NOTU NASIL SORGULANIR? konulu yazımıza ulaşabilirsiniz.

KREDİDE İHTİYAÇ DUYULAN BELGELER

Artık bankadasınız ve kredi hakkında az çok bir bilginiz var. Lakin işlerinizi çabucak halletmek ve tekrar bankaya uğramamak istiyorsanız kendiniz ile birlikte bazı belgeleri de götürerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Nüfus cüzdanınız  muhakkak yanınızda olmalı. Bunun dışında bir diğer önemli husus ise Gelir belgesidir. Çalışanlar maaş bordrosunu muhasebesinden alarak, esnaflar da vergi levhasını alarak bankaya gitmelidirler.

Bu saydıklarımın haricinde kredi ya ikametgah belgeniz yada son 3 ay içerisinde düzenlenmiş herhangi bir faturanızı bankaya sunmanız gerekiyor.

HAYAT SİGORTASI YAPTIRMALI MIYIM?

Banka görevlisinin karşısına oturdunuz ve her türlü şartta anlaştınız. Artık imza atılacak ama banka görevlisi hayat sigortasını ortaya attı. Bazı bankalar hayat sigortasını zorunlu koşarken bazıları sadece teklifte bulunuyor. Sizlerden ricam ne olur hayat sigortanızı yaptırın. Sonuçta ölümlü dünya. Vefat durumunda sizin kalan borcunuzu sigorta şirketi öder. Ailenize de şimdiye kadar ödediklerinizi iade eder.

ÖN DEĞERLENDİRME

Ön değerlendirme olayından da kısaca bahsedelim. Siz bankaya bilgilerinizi sundunuz ve kredi başvurunuzu gerek bankadan gerekse online bir şekilde gerçekleştirdiniz. Banka sizi hemen bir ön değerlendirme işine tabi tutar. Daha önce kredi aldınız mı? Kredi siciliniz temiz mi? Kaç defa kredi kartı borcunuzu aksattınız? Borçlarınızı zamanında ödüyor musunuz tarzında. Ön değerlendirme sonucu olumlu bulunursa da ön onay alırsınız.

ÖN ONAY DURUMU

Diyelim ki SMS veya online olarak kredi başvurusunda bulundunuz. Sonucunda da ön onay alınmış krediniz hazır şeklinde bir cevap sizlere geldi. Bu durumda bu mesaj size kesin onay verildi anlamı taşımamaktadır. Belirttiğim belgeleri bankaya sunamazsanız krediniz onaylanmaz. Bundan dolayı başvuruda doğru bilgiler esastır.

RİCA ETSEM BU YAZIYI ARKADAŞLARINIZIN DA GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK VE TWİTTER İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Yorum yapın