Kırmızı kalem yiyenler kredi çekebilir mi?

Kırmızı kalem yiyenler kredi çekebilir mi?- En çok merak edilen soruların başında gelmektedir bu mevzu. Bir kişiden duyarın kırmızı kalem yiyenler kredi çekebilir mi diye. Peki bu durum nasıl oluşmaktadır. Çeşitli nedenler ile her gün yüzlercesi krediye başvuruyor. Kimisi işini büyütmek için, kimisi ev almak için, kimisi de araba almak için kredi çekerler. Lakin kredi çekerken unuttukları bir mevzu vardır. Realist düşünmediklerinden dolayı kredilerini de ödeyememektedirler.

KIRMIZI KALEM ÖN BİLGİLENDİRME

Yani normalde bir insan aşağı yukarı aylık bankaya ne kadar ödeyeceğini bilir ve bu oranda kredi çeker. Cebindeki paraya göre kredi miktarı çeker anlayacağınız. Ama bunu düşünmeden ödeyebileceği miktarın üstünde kredi çekenler ödeme güçlükleri çekerek sıkıntıya düşmektedirler. Veya çeşitli nedenler ile; işinin kötü gitmesi, hastalanma gibi vb. nedenlerden dolayı da kredilerinizi ödeyemeyebilirsiniz. Yani anlayacağınız bir atasözümüz var ya; “Evdeki hesap çarşıya uymadı diye” aynen bu duruma örnek olarak verilebilir.

KIRMIZI KALEM NASIL YENİR?

Kırmızı kalem nasıl yenir? Eğer banka kredilerinizi zamanında ödemezseniz ve aksatırsanız ilk başta bu durum kredi notunuzu etkileyecektir. Yani kredi notunuz git gide düşecektir. Ama daha sonra 60 gün yani iki ay ödemenizi geciktirirseniz kredi notunuzun alt seviyelere düşeceğinin yanı sıra faiz cezalarıyla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Lakin bu süre 90 gün yani 3 ay olursa. 3 ay boyunca kredi borcunuzu ödemez veya ödeyemezseniz bankanız sizi anlaşmalı olduğu avukata verece ve sizi kara listesine ekleyecektir. Aslında kırmızı kalem yemenin diğer adı da kara liste demektir. Hakkınızda hukuki süreç başlamasıyla kırmızı kalem yersiniz. Avukat ödemelerinizi gerçekleştirmeniz için size bir haftalık süre verir. Bu süre içerisinde borcunuzun tamamını ödemeniz istenir. ama tabi ki de ödeseniz bile bir kere kırmızı listeye girdiniz bile. Doğru bilgilendirme adına esasen kırmızı kalem yeme süreniz 62 gündür. Yani 62 gün kredi veya diğer banka borçlarınızı ödemezseniz bankanız sizi dilerse hemen avukata verip kara listeye alabilir. Ama bankalar insiyatif de kullanarak bu süreyi 90 güne kadar uzatabilmektedir.

KIRMIZI KALEM YİYENLER KREDİ ALABİLİR Mİ?

Kırmızı kalem yiyenler kredi çekebilir mi? Değerli okurlarımız lafı sağa sola çekmeden direk olarak söylüyorum. Kırmızı listeye girerseniz maalesef hiç bir banka size kredi vermeyecektir. Kredi notu altlarda olan ve kırmızı listeye düşen birine hiç bir banka tekrardan kredi vermez. Ayrıca borçlarınızı bu süre içerisinde başka bir bankaya transfer edip ödeyebilme şansınız da yoktur. Yani geçerli bir nedeniniz olsa bile oldukça zordur. Diyelim ki ağır bir hastalık geçirdiniz ve dükkanınızı 3 ay boyunca işletemediniz bu hakikatten geçerli bir neden olarak gözükse de tek başına yeterli değildir. Bunun haricinde bir defa kırmızı listeye girmişsiniz ancak kredi çekebilmek için bir sağlam bir kefilin yanı sıra ipotek ettirecek malınızın da olması gerekir.

KIRMIZI LİSTEDEN NASIL ÇIKARIM?

Kırmızı listeden nasıl çıkarım? Kırmızı kalem listesine girdiniz mi üzülerek söylüyorum ki ödemelerinize sadık kalmanız durumunda ancak 5 yıl sonra çıkabiliyorsunuz. Bazı bankalar bu süreyi 2 yıla indirgeyebiliyor. Yani siz siz olun ayağınızı yorganınıza göre uzatın ve ödemelerinizi zamanında geciktirmeden yapmaya çalışın. Ok yaydan çıktımı geri dönüşü de olmuyor. Büyük düşünüp direkt olarak büyük işe girmektense, bunun yerine temkinli bir şekilde ilerleyerek büyümek sizi başarıya daha çabuk götürecektir. Ayrıca Borç kapatma kredisi veren bankaların listesi konulu yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

“Kırmızı kalem yiyenler kredi çekebilir mi?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.