İsteğe Bağlı Sigorta ile Ayda 527 TL’ye Emeklilik

İsteğe bağlı sigorta nedir?, İsteğe bağlı sigorta pirimi ne kadar? İsteğe bağlı sigorta şartları Nelerdir?- Yine özel bir SSK yazısı ile karşınızdayız. Özellikle gelirini ispatlayamayan, yada yarım gün çalışan yada ev hanımlarının bu yazıyı dikkatli okumalarını tavsiye ederiz. Zira bu yazının sonunda nasıl sigortalı olabileceğinizi öğrenebileceksiniz. Bu sıralar bir çok kimseler bu sigortadan yararlanıyor. Hem ucuz, hemde aklınıza gelebilecek tüm SGK haklarından yararlanabilirsiniz.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA ÖN AÇIKLAMA

Sizlerde tarım işçisi olabilirsiniz, yada evde örgü örerek para kazanıyor olabilirsiniz. Bu durumda neden hem para kazanım hemde sigortalı olmayasınız ki? Bugün sizler için İsteğe Bağlı sigortalılık hakkında aklınızdaki tüm soru işaretlerini cevaplandırarak kaldırmaya çalışacağız. Sağlık sigotasına sahip olabileceğiniz gibi bu sayede emekli bile olabileceksiniz. Bu sıralar revaçta olan bir sigorta türü de diyebiliriz.  Dilerseniz biran evvel bu yazının ayrıntılarına inelim.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA NEDİR?

İsteğe bağlı sigorta; yurt içindeki veya yurt dışındaki tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuruda bulunma hakkı olan bir sigorta türüdür. Buna göre 5510 sayılı kanuna göre zorunlu olarak sigortalı olarak çalışmayanların düşünebilecekleri özel bir sistem. 30 günden az çalışıyorsanız yada tam gün çalışmıyorsanız, herhangi bir malullük veya yaşlılık aylığı almıyorsanız, ayrıca 18 yaşınızı da doldurduysanız başvuru için tüm şartları taşıyorsunuz demektir.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA İÇİN BAŞVURU ADIMLARI NELERDİR?

Aslında bu sigortaya başvuruda bulunmak çok basit ve kolaydır. Bunun için internetten; İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ni indirip doldurmanız gerekecektir. Ardından İkametgah belgenizi de bu forma ekleyerek Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya SGK Merkezlerine başvuruda bulunacaksınız. Daha önceden bu sigortadan yararlanıyorsanız ve ara verdiyseniz, daha sonradan tekrardan yararlanmak istiyorsanız, Bildirge formunu doldurup sunmanız yeterlidir.

Başvuru işlemleriniz ise SGK’da kurumda sisteme giriş tarihi esas alınıyor. Buda genel itibariyle başvurulduğu gün esas alınarak başlıyor da diyebiliriz. Sizlerde bu tarihi baz alarak gerekli hesaplamaları yaparak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA İÇİN NE KADAR ÖDERİM?

Esasen burada ne kadar ödeyeceğinize siz karar verirsiniz. Yani siz ben günde 80 TL kazanıyorum diyorsanız buna göre işlem yaparsınız. Yok 50 TL kazanıyorum diyorsanız da bu beyanatınıza göre primlerinizi ödersiniz. Tabi bizler burada en düşük ne kadar ödeyebileceğinizi ve en yüksek ne kadar ödeyebileceğinizi belirteceğiz. Buna göre 31 Aralık 2016 tarihine kadar En düşük prime göre ödeyeceğiniz minimum tutar; 527,04 TL dir. En fazla ödeyebileceğiniz tutar ise; 3,425,76 TL dir.

Esasen bu rakam normalde 300 TL civarlarındaydı. Lakin asgari ücrete yapılan zamlar sonucunda belirlenen en düşük rakam 527 TL dir. Asgari ücrete endekslenmesinin nedeni ise sadece sağlık sigortasından yararlanmanız değil aynı zamanda emeklilik hizmeti de sunuyor olmasıdır. Bu sigorta ile diğer SGK’lılar arasında hiç bir farklılık yoktur. Özellikle Ev hanımlarının eşlerini ikna ederek bu sigortadan yararlanması gerektiğini düşünüyorum.

Bu yazının toplumun oldukça büyük bir kesimini ilgilendirdiğini düşünüyoruz. Bundan dolayıda bu site üzerinden doğru ve sade bir dille anlatmaya çalıştık. Ev hanımlarının, inşaat işçilerinin, tarım işçilerinin, çiftçilerin, ev işi yapanları kısacası ileriye dönük güvence isteyenlerin bu sigortayı gözü kapalı değerlendirmesi gerekiyor. Yeni bir SSK yazısında buluşmak dileğiyle. Bizi takip etmeye devam edin.

 

Yorum yapın