Konut Kredilerinde DASK Zorunlumu

Dask nedir? Dask yaptırmak zorunlu mu? Dask sigortası zorunlu mu? Dask her yıl zorunlu mu?- Normalde çok fazla dillendirilmeyen ama hayati öneme sahip olan bir yazı ile karşınızdayız. Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada insanların neredeyse %90’ı barınacakları yanı başlarını koyabilecekleri ev sahibi olmak isterler. esasen bu durum tüm canlılar için de geçerli. Kuşlardan tutunda en ufak canlı olan karıncalara kadar yuvası yani evi olmayan bir varlık yoktur.

KONUT KREDİLERİNDE DASK ZORUNLUMU GENEL AÇIKLAMA

Herkes bir konut sahibi olma derdinde. Bunun içinde genel itibariyle bankalardan borç alarak daha doğrusu kredi çekerek konut sahibi oluyoruz. Tabi konut kredisi alırken de önümüze bilmediğimiz bir sürü masraf kalemi daha çıkıyor. Ekspertizden, tutunda ipotek rehin ücretine, oradan da hayat sigortası, DASK vs. işte burada hemen DASK insanların gözüne çarpıyor. Ya bu DASK’da ne? Ödemesem ne çıkar ki? DASK zorunlu mu? gibi sorular sizlerinde aklını kurcalar durur.

DASK NEDİR?

Öncelikle DASK’ nedir? bu sorunun cevabını vererek yazımızı şekillendirelim. Kısa tanımıyla DASK bir deprem sigortasıdır. Deprem de ve deprem sonucunda oluşabilecek maddi zararları imzaladığınız sözleşmeye yani poliçeye göre sizlere nakit para olarak geri öder. Depremde eviniz tamir edilebilecek bir hasar mı gördü bunu hemen karşılar. Asansörde mi sıkıntı çıktı bunu da öder. Eviniz mi yıkıldı poliçenize göre bunu da öder. Yada deprem sonrasında yangın çıktı, tsunami oluştu veya yer kayması oluştu bundan kaynaklanabilecek zararları da karşılamaktadır.

DAKS’IN TEMİNATINDA OLAN VE OLMAYAN BAŞLIKLAR

DASK ile Teminat Altında Olan Yerler: Bahçe duvarı, istinat duvarı, asansörler, koridorlar, bacalar, çatılar, temeller, ortak duvarlar, sahanlıklar, merdivenler, ana duvarlar, tavan ve tabanlar ve bunlara benzer olabilecek yerler DASK ile teminat altındadır. Unutmayın ki binaların gerek bir bölümü gerekse tamamı teminat altındadır.

DASK ile Teminat Altında Olmayan Durumlar:Tüm bedeni zararlar ve vefat olayları, manevi tazminat talepleri, kira mahrumiyeti, iş durması, enkaz kaldırma masrafları, kar kaybı, iş durması, Mali sorumluluklar ve bunlardan doğabilecek zararlar, deprem sonucu oluşabilecek doğal afetler dışında kalan hasarlar vb. durumlar  DASK tarından karşılanmaz.

AZAMİ TEMİNAT LİMİTİ NE KADARDIR?

DASK her yıl inşaat sektörünü de dikkate alarak, deprem sonrasında insanların hayatlarını devam ettirebilmeleri için azami olarak bir limit belirliyor. 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle tüm konutlar için azami olarak verilebilecek kredi tutarı 160.000 TL dir. Bu tutar içerisine yapu yani ev ve bina dahildir. Arsa dahil değildir. Mesken büyüklüğünüze göre 100 bin lirada çıkabileceği gibi azami tutar olan 160 bin lirada çıkabilir.

Yada binanın ufak bir yerinde tamir edilebilecek bir sıkıntı varsa 10 bin lira da verebilir. Lakin kimi zaman bazıları deprem sigortasının dışında özel şirketlere konut sigortası yaptırıyorlar. Bundan dolayı binanızın değerini 160 bin lira karşılamıyorsa, üstü için bu şirketlerden talep edebilirsiniz.

KONUT KREDİLERİNDE DASK ZORUNLU BİR SİGORTA MIDIR? NEDEN?

Sevgili okurlarımız, malumunuz ülkemiz, coğrafi konumu itibariyle fay hatlarının geçtiği bir bölgededir. Bundan dolayıda başımızdan çok çok ağır depremler geçmiştir. Gölcük depremi halen hafızalardan silinmemiştir. Hakeza Van depremi de aynı şekilde. Hal böyle olunca da bir çok insan evsiz ve yurtsuz dışarıda kalmıştır. Ülkemizde DASk, zorunlu bir deprem sigortasıdır. Bu sigortanın amacı eviniz komple yıkılsa dahi hayatınızı kaldığı yerden devam ettirebilmenizdir.

Deprem sonrası ev bark sahibi olan insanların bir çoğu bir sığıntı gibi yaşamak zorunda kalırlar. Bundan dolayı NEDEN? sorusunun cevabı da kendiliğinden ortaya çıkıyor. Ayrıca konut sigortası yaptırılabilmesi için de DASK zorunludur. Evinize elektrik, su ve doğal gaz aboneliği bağlatacaksınız DASK olmadan gerçekleştiremezsiniz. Sizlerde yaşamınıza değer veriyorsanız gerek konut kredisi çekerken gerekse de normal zamanlarda  ZORUNLU olan DASK sigortanızı yaptırın.

Öyle umuyorum ki bu yazı sizler üzerinde yeterince etkili ve istifadeli olmuştur. Lütfen ama Lütfe çok geç olmadan depren sigortanızı gerçekleştiriniz. Kimseye ne minnetiniz olsun ne de eyvallahınız. Bizi okuduğunuz ve takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yeni bir yazıda buluşmak dileğiyle.

TÜM ARKADAŞLARINIZIN BU YAZIYI GÖREBİLMESİ İÇİN DURMAYIN, PAYLAŞIN!!!

2017 Vakıfbank Yeni Yıl Kredisi 1 SMS ile Cepte

 

 

Yorum yapın