İş yerim sigortamı yatırmıyor. Ne yapmalıyım?

İş yerim sigortamı yatırmıyor- İşçi hakkının kutsaldır ve geçmişten günümüze kadar büyük hak arayışları ile gelişerek gelmiştir. Bizim yakın tarihimize baktığımız da ise ilk olarak Osmanlı İmparatorluğunda Dilaver Paşa Nizamnamesinde Ereğil kömür işçilerine verilen haklar ile başlamıştır. Burada maden de çalışan işçilerin çalışma saatlerinden tutunda çalışma koşullarına, oradan da tatil ve dinlenmelerine kadar bir çok hususta haklar tanınmıştır. Bu durumu memurları ve askerleri kapsayacak özel emekli sandıkları takip etmiştir. 1937 yılında ise yani cumhuriyetin ilanından sonra ise tam şeklini almıştır.

İŞÇİLERİN SİGORTA HAKLARI GENEL BİLGİLER

İşçi haklarının kutsal olduğundan bahsetmiştir. Peygamber efendimiz Hz.Muhammed; “Bir işçinin alın teri kurumadan hakkını veriniz” buyurmuştur. Dolayısıyla bir yerde çalıyorsanız sigortanızın yapılması en doğal hakkınızdır. Sigorta demek sizin ve ailenizin gelecek ve sağlık güvencesidir. Bazen görüyoruz bir kaç gün için bile bir çok haktan mahrum kalınabiliyor. Bazen işverenler bu durumu bilerek veya bilmeyerek kulak arkası yapabiliyor. Amannn bir ara yapıp geçeriz diyorlar. Sonra bir bakıveriyorsun 2 ay geçmiş ama ortada sigorta dan eser yok. Maalesef ufak hesap peşinde koşan kişiler ortalıkta cirit atıyor.

SİGORTANIZ YATIRILMIYOR İSE KESİN SONUÇ İÇİN AŞAĞIDAKİ MADDELERİ UYGULAYABİLİRSİNİZ.

Değerli çalışan kardeşim, sigortan yatmıyorsa bundan duyduğun sıkıntıyı patronun ile paylaşmalısın. Hemde kesin ve net bir dille yatmaması durumunda ve haklarımın karşılanmaması durumunda gerekli mercilere şikayette bulunacağınızı bildiriniz. Hatta bunu söylerken yanınızda şahidini de olursa iyi olur. Bu söylediklerinize rağmen işvereniniz sigortanızı yatırmıyorsa aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz.

SGK MÜDÜRLÜKLERİ İLE ÇÖZÜM

1-) Hemen Bir SGK Müdürlüğüne Müracaat ediniz. Sigortanız yatmıyorsa ilde veya ilçe deyseniz sgk müdürlüğüne başvurunuz. Bu durumu yetkililere bildiriniz. Şikayetiniz için size bir form doldurulacaktır. Ardından SGK müfettişleri iş yerinizi incelemeye ve denetime alacaklardır. Burada sadece sizin ile değil, tüm işçiler ile görüşeceklerdir. Bir eksiklik olduğu görüldüğü anda haksızlığın giderilmesi için iş yerinize süre verilecektir. Ayrıca sigortanızın şimdiye kadar ödenmediği süreleri de faizi ile ödettirecektir. İş yerinize idari para cezası da vereceklerdir. Ayrıca büssürü yaptırımlar ile de karşı karşıya kalacaktır. Yani bir işçinin sigortasını yatırmama uğruna ince hesap yapan patronların karşılaşacağı durum bu şekildedir.

ALO 170 İLE ÇÖZÜM YOLU

2-) ALO 170 ‘i arayın; Eğer ilde yaşamıyorum ve ilçemizde de sgk müdürlüğü yok diyorsanız o halde alo 170’i arayabilir ve şikayetinizi buradan da gerçekleştirebilirsiniz. Şikayetinize göre müfettişler işyerinizi denetleyecek ve sorununuzu çözecektir merak etmeyin sakın.

İŞ MAHKEMELERİ İLE ÇÖZÜM YOLLARI

3-) İş Mahkemelerine Başvurunuz; Nerede ikamet ediyorsanız oranın iş mahkemelerine de müracaat edebilirsiniz. Tabi böyle bir durumda şahitlerinizin olması işinizi kolaylaştıracaktır.

Sevgili okurumuz; gördüğünüz gibi hakkınızı aramak için bir sürü çıkış yolu ve çıkış kapısı var. Yeter ki sizde biraz gayret ve çaba gösterin. Hakkınızı isterken de çekinmenize ve sıkılmanıza gerek yok. Çünkü bu sizin en doğal hakkınız. Ayrıca aşağıda verdiğimiz konu başlıkları da sizlerin dikkatini çekebilir.

İLK SİGORTA GİRİŞ TARİHİNİ ÖĞRENME İLK TESCİL TARİHİNİ NASIL BULURUM? 

NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ

SAYIN OKURLARIMIZ SİZLER DE İŞÇİ HAKLARINA DEĞER VERİYORSANIZ BU YAZIMIZI SİGORTASIZ ÇALIŞAN İNSANLARIN OKUYABİLMESİ İÇİN LÜTFEN FACEBOOK VE DİĞER SOSYAL PAYLAŞIM AĞLARINDAN BEĞENİR MİSİN?

Yorum yapın