Girişimci olma rehberi ile başarılı bir iş hayatı

Adım Adım Girişimcilik, Nasıl girişimci olunur? Girişimcilik rehberi, Girişimcilikte izlenmesi gereken yollar- Özel bir yazı ile tekrardan karşınızdayız. Sizlerde girişimci ruha sahipseniz bu yazıyı özellikle okumanızı tavsiye ederiz. Zira bu yazı ile adım adım nasıl girişimci olabileceğinizi öğreneceksiniz. Bu yazı sizler için bir deniz feneri misali yol gösterici olacaktır. Anlayacağınız sıkıştığınız yerde bu yazıyı açarak bir rehber edası ile yolları teker teker inceleyebilirsiniz. Hazırsanız Adım adım nasıl girişimci olunur yazımıza hızlı bir geçiş yapalım.

GİRİŞİMCİ KİMDİR?

Girişimci, risk alarak yenilik yapan kişidir. Fırsatları gözler, fırsatı bulduğunda bütün gücüyle gerçekleştirmeye çalışır. Kendi bulduğu ya da başka birinin geliştirdiği yeniliği ekonomiye kazandırır. Girişimcilik Nedir?:  Girişimcilik ise girişimcinin bulduğu fırsatı hayata geçirme sürecidir. Yani fırsatları görüp risk alarak bunları bir iş fikrine dönüştürüp kendi işini kurması sürecidir. Girişimcinin İhtiyaç Duyduğu Temel Unsurlar?: İş fikri, Girişimcilikle ilgili nitelikler, Yönetsel bilgi ve beceriler ve Kaynaklar.

GİRİŞİMCİ NASIL OLMALIDIR?

Girişimci, yenilikçi ve yaratıcı olmalıdır. Başkalarının göremediği fırsatları fark etmeli ve ördüğü fırsatları bir iş fikrine dönüştürebilmelidir. Yenilikçi düşüncesini gerçekleştirebilecek iş planı oluşturabilmeli. Özellikle küçük işlerde girişimcinin işe kişisel katkısı başarıda kritik rol oynar. Her şeyi düşünmesi, herkesi motive etmesi, her eksiği kapatması gereken, en kalifiye işçisi kendisidir.

CAHİL CESARETİ Mİ? GİRİŞİMCİ CESARETİ

Girişimcide işin gerektirdiği özellikler yoksa, başarı şansı çok düşer. Parası, deneyimi olmadan işe girmek ‘cahil cesareti’ diye kınanır ama kişilik özellikleri uymadığı halde işe atılmak ‘girişimci cesareti’ diye takdir edilir. Sonuçta tüm dünyada girişimcilerin yaklaşık yarısı ilk beş yılda batıyorsa, birileri aşırı risk alıyor demektir. Riskin büyüğü kişilik özelliklerinden kaynaklanır.

İŞ FİKRİ NASIL BULUNUR?

Gözlem yapın. Okuyun ve sorun. Bulabildiğiniz her şeyi bulmaya çalışın. Bunları yaparken her şeyi daha iyi nasıl kullanabileceğinizi düşünün. Unutmayın, en güzel fikirler ummadığınız anda aklınıza gelebileceğini unutmayın. Bu nedenle yanınızda her zaman not defteri bulunsun. Yeni bir iş fikri bulmanın en yaygın yöntemlerinden biri de ‘beyin fırtınası’ tekniğidir. Örneğin bir konu seçin. Grup üyelerinden birinin yapacağınız toplantıda ortaya çıkacak fikirleri yazmasını sağlayın.

İŞ FİKRİNİZİ NASIL TEST EDEBİLİRSİNİZ?

Seçilen iş fikri girişimcinin kişiliğine ve ilgi alanlarına uygun olmalıdır. Unutmayın başarılı bir işletme zaman ve enerji gerektirir. Çok da iyi bilmediğiniz bir alanda başarılı bir işletme kurmanız da mümkündür. Girişimci gerekli bilgi ve tecrübeye sahip ortaklar ile birlikte çalışabilir ya da çeşitli eğitimlere katılarak gereksinim duyduğu nitelikleri kazanabilir. Seçilen iş fikrinin pazar ve kar potansiyeli olmalıdır. Yanlış Olan İş Değil İş Seçimi. Girişimcinin en büyük riski kendisidir. Kaldırabileceğinden fazla yük alıp riske girenler, sonunda batmaktadır.

MODA İŞLER Mİ?

Ülkemizde dönem dönem moda olan işlerin peşinden koşulmaktadır. Yurtdışına her giden yeni bir şey görüp, alıp getirmektedir. Üstelik bunu sırf yeni diye yapan girişimciler var. Başka bir kültürde çok tutuyor diye burada da tutmasını bekliyor. İyice incelemeden, seçilme ve tüketilme nedenlerini anlamadan iş kuranların işi şansa kalıyor. Çoğunlukla da ‘moda’ gibi bir dönem ilgi uyandırıyor. Sonra da kaybolup gidiyorlar.

HİZMET Mİ ÜRÜN MÜ?

Temelde tüm iş alanları iki genel sınıflandırmadan birisine girer. Ya bir kişiye ya da başka bir iş alanına hizmet sunar ya da üretir. Piyasa Araştırmasına Gerek Var Mı?: En önemli adımlardan biri de piyasa araştırmasıdır. Avrupa’daki yeni girişimlerin neredeyse yarısı ilk 5 yılında başarısız oluyor. Girişimcilikte piyasa araştırması hayati öneme sahiptir.

NEREDEN BAŞLAMALIYIM?

Girişimcin öncelikle pazara ve ihtiyaçlara odaklanması gerekir. Fırsatlar nerede? Hangi alanda açık var? Bunlardan nasıl yararlanabilirim? Bu ve benzeri soruların yanıtlarının bulunması girişimcinin işini kolaylaştırır. Nelere İhtiyaç Var?: Planlanan iş için hangi kaynaklara ihtiyaç var? İş gücü, finansman, doğal kaynaklar ya da teknoloji faktörlerinden hangileri gereklidir? Bunlar, nasıl ve nereden temin edecektir? Girişimci için bu soruların yanıtları son derece önemlidir.

İŞ PLANI NEDİR?

İş planı, firma kuruluş aşamasında ulaşılmak istenilen hedefleri ve bu hedeflere giden yolun haritasının çıkartılmasını sağlayan işler bütünüdür. Kısacası işin ne olduğunu, kısa ve uzun vadedeki hedefleri ve bu hedeflere ulaşmak için gereken araç ve yöntemleri içerir. Her iş mutlaka bir iş planı hazırlamayı gerektirir. Girişimciler mutlaka bir iş planı hazırlamalıdır. Etrafta çok sayıda iş planı şablonu bulmak mümkün, ancak doğru iş planı; işi açıklayan, pazarı doğru tanımlayan ve nasıl yol alınacağını gösterebilen ayrıntılar içermelidir. İş planı hazırlarken bunun mutlaka girişimci tarafından yazılması ve olabildiğince kısa tutulması önemlidir.

ŞİRKET NASIL KURULUR?

Ülkemizde şirketler şahıs ve sermaye şirketleri olmak üzere ikiye ayrılır. Şahıs ve sermaye şirketlerinin de kendi içlerinde alt türleri vardır. Hepsinin kendine has hak ve yükümlülükleri bulunur. Girişimcinin, şirketin hukuki yapısına karar vermeden önce ilgili mevzuatları incelemesi ve işletmenin üreteceği ürün ve hizmetler doğrultusunda bilinçli karar vermesi gereklidir. Şirket türleriyle ilgili bilgilere T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasından ulaşmanız mümkün.

ŞİRKET Mİ SATIN ALACAKSINIZ?

Eğer girişimci mevcut bir şirketi satın alacaksa şu sorulara yanıt bulması yararlıdır; Neden satılıyor? Piyasada kötü bir imaja sahip mi? Çalışanların nitelikleri uygun mu? İşletmenin fiziki durumu nasıl? Çalışanlar ne kadar ücret alıyor?Rakiplerinin güçleri nedir?

NASIL BİR BÜYÜME PLANI?

Ölçek büyütmeyi hedefleyen firmalar için en kritik unsur, doğru bilgiye ulaşmaktır. İnternetin yaygınlaşmasıyla bilgiye ulaşmak kolaylaştı. Üstelik ücretsiz. Ancak bir yandan da inanılmaz bir bilgi kirliliği ortaya çıktı. Bunlar arasından doğru bilgiyi yakalamak en büyük sorun haline geldi. Özellikle küçük şirketler bu duruma çok dikkat etmeli. İnternetten edinecekleri yanlış bir bilgi sadece kaynak israfına neden olmaz bazen o yerel markanın sonunu bile hazırlayabilir. Büyük ölçekli firmalar her konunun uzmanı profesyonellerle çalıştıkları için bu tür tuzaklara düşmez. Oysa küçük şirketler zaman zaman maliyetleri aşağıya çekme kaygısıyla profesyonellerle çalışmaktan taviz verebiliyor.

MARKALAŞMA NASIL BAŞLAR?

Küçük şirketler büyüme planlarında temkinli davranmalı. Sermayelerinin izin verdiği oranda marka yatırımı yapmalı. Bu yatırımın meyvelerini topladıktan sonra bir sonraki adım atılmalıdır. Yani büyüme adım adım olmalıdır.

Yorum yapın