Garanti Bankası Kredi Garanti Fonu Destekli KOBİ Kredileri

Garanti Bankası KGF KOBİ kredileri, Garanti hazine destekli PGS kredileri- Değerli okurlarımız, özel v güzle bir kredi haberi ile karşınızdayız. Biliyorsunuz ki nakit para bir KOBİ’nin gelişmesi adına çok önemli bir faktördür. Kobi geliştikçe ekonomi de büyür. İşçi istihdamı azalır ve hazine zenginleşir. Ama kobi küçüldükçe ekonomi de küçülmeye başlar. Bu açıdan gerek devlet kurumları gerekse de özel kuruluşlar ellerinden gelen desteği yapmaya çalışırlar.

ÜLKE EKONOMİSİNİN %99’U KOBİLERDE

Ülkemizde milyonlarca KOBİ var. Küçük, orta ve orta büyük olanlar ekonominin asıl gücünü de ellerinde tutuyorlar. %99’luk bir ekonomi gücünü KOBİ’ler oluşturuyor. Kuruluşları gereği sürekli ileri hedeflere ulaşmak durumundadırlar. Gelişmeyen ve iş yapamayan KOBİ tarih sahnelerinden silinmeye mahkumdur. Bu açıdan teknolojik alt yapılarını ve teçhizatlarını yenilemek durumundadırlar. Hedefleri çerçevesinde öncelikle ülke sonrasında da dünya markası olmak vardır.

PARA YOKSA KOBİ’DE YOK

Devletler, KOBİlerin ne denli önemli işletmeler olduğunu bildiklerinden ayrıcalıklı ve özel hizmetler sunarlar. Yapılan işlere göre vergi indirimlerinden tutunda karşılıksız kredi ve hibelere kadar. Bu noktada KOSGEB yetkilidir. KOSGEB kobilere belirli şartları yerine getirmesi karşılığında kredi vermektedir. Lakin KOSGEB’in de bir sınırı ve limiti vardır. KOSGEB’e ulaşamayan milyonlarca işletme vardır. Bu işletmelerin en büyük sıkıntısı maddi kaynaktır.

Para olmalı ki ham madde alınmalı. Para olmalı ki ortaklıklara ve iş ihalelerine girilmeli. Para olmalı ki işçi çalıştırılmalı, para olmalı ki vergiler ödenmeli. para olmalı ki projeler ve fikirler hayata geçirilmeli. İşte KOBİ’lerin ortak sorunuzda burada başlıyor. Yani nakit para sorunu. Peki nakit para nereden bulunur? Elbetteki bankalardan.

BANKALAR KOBİLERİN NAKİT İHTİYACINI KARŞILASA DA TÜM KOBİLER FAYDALANAMIYOR

Kobiler mecburen nakit para arayışı için bankaların kapısını çalışıyorlar. Bana 500 bin lira veya bir milyon lira lazım diyorlar. Tabi rakam büyüdüğü zaman bankalarda olaya biraz daha temkinli yaklaşıyor. Sana istediğin parayı veririm ama öncelikle bana teminat göster diyorlar. Teminat gösterebilen KOBİ’ler kredi alabiliyorken, gösteremeyenler üzülerek söylüyorum ki alamıyorlar. Kredi alamayanlar da iş hayatlarında çok büyük sıkıntılar yaşıyor ve en sonunda da kapanıyor.

KGF KOBİLERİN İMDADINA YETİŞTİ. KREDİ ALMA İMKANI

Kobilerin işlerini yapabilmeleri adına Kredi Garanti Fonu yardıma koşuyor. Artık kobiler rahat bir şekilde kredi alabilecekler. Kredi garanti fonu (KGF) önemli bankaların bir bölümünü KOBİ’lere kredi vermesi noktasında görevlendirmiş. Kredi alamayan kobilere KGF kefil oluyor. E bunu gören bankalarda hemen kredi kapılarını açıyor. Yetki almış Bankalar arasında Garanti Bankası göze çarpıyor. Bizlerde Garanti bankasından hangi şekillerde kredi alınır açıklamaya çalışacağız.

GARANTİ BANKASI KGF DESTEKLİ KREDİLER

Garanti Bankası yaptığı projeler ile KOBİ’lerin yüzlerini güldürmeye devam ediyor. Özellikle de teminat gösteremediği için kredi alamayan KOBİ’lere çok özel bir fırsat sunuyor. Çünkü Kredi Garanti Fonu teminattan dolayı kredi alamayan KOBİ’lere kefalet hizmeti sunuyor. Yani kredi alabilmek için Koskocaman bir devlet kurumunun gücünü sırtınıza alıyorsunuz. Dolayısıyla bu gücü gören bankalar da devlet kefaleti olduğu için kredi veriyorlar.

Bu duruma Hazine Destekli PGS deniyor. Portföy Garanti Sistemi ile KGF’nin kefaleti de alınarak rahat bir şekilde kredi çekebiliyorsunuz. Alınabilecek maksimum kredi tutarı 2.940.000 TL dir. Evet yanlış duymadınız. Muhteşem bir rakamdır. En düşük kredi tutarı ise 10 bin liradır. Bunun dışında Kredi Garanti Fonu (KGF) alacağınız krediye %85 oranında kefalet sağlıyor. Diyelim ki 500 bin lira kredi alacaksınız bunun 425 bin lirasına kefalet alabiliyorsunuz.

Bu hesaba göre de 2.940.000 TL kredinin de %85’i alındığında 2.500.000 TL krediye kefalet alabiliyorsunuz. Tabi kalan %15’lik kısmına sizler teminat buluyorsunuz.

KGF DESTEKLİ KREDİLERDE ÖNEMLİ DETAYLAR

Genç girişimci kobilerde, Kadın girişimcilerde ve KOBİ’lerde minimum vade 6 aydır. Maksimum vade ise 36 aydır. Eğer ihracatçı KOBİ iseniz bu durumda da minimum 6, maksimum 60 ay vadeden yararlanabiliyorsunuz. Ha bu arada İhracatçı kobiler PGS sayesinde Eximbank kredilerinde 60 ay için kefalet mektubu da alabiliyorlar. KGF Başvuru ücreti 250 liradır. Bunun dışında KGF komisyonda alıyor. Yıllık kefalet ücretinin binde 5’i kadar komisyon ödüyorsunuz.

Garanti Bankası da kendince dosya masrafları alabiliyor. Kredi Tahsis ücreti gibi. 36 ay fena değil. Ayrıca ihracatçı KOBİ’ler için ise 60 ay yani 5 yıl süper bir imkan. Peki Bu kredilere kimler başvurabiliyor? Başvuru şartları neler? Hadi şimdide bunları inceleyelim.

BAŞVURU ŞARTLARI VE GEREKLİ KRİTERLER

Muhakkak ki kobi olmalısınız. KOBİ vasfını taşımalısınız. İşletmeniz tüzel de olabilir gerçekte. İşletmenizin iflas ertelemesine girmemesi, iflas vermiş olmaması ve konkordato sürecinde kesinlikle olmaması gerekiyor. Kredi başvurusu yaparken Sosyal Güvelik Kurumu’nda (SSK) ve vergi dairesinden 30 gün içerisinde alınmış borcu yoktur yazısının olması gerekiyor. Borcunuzun olmaması gerekiyor. Varsa ise yapılandırılmış olması ve bozulmaması gerekiyor.

Yoksa mecburen aldığınız kredinin %20’si ile bu borçlarınızı ödemeniz gerekiyor. KOBİ‘lerin başvuru yaptıklarında en az bir yıldır faaliyet gösteriyor olması gereklidir. Kadın Girişimciler en az 2 yıldır faaliyet yürütüyor olması, en az ilkokul mezunu olması, hisselerin %50’sinin kendisi üzerinde olması ve 50 yaşından küçük olması gerekiyor. Genç Girişimcilerin de en az 2 yıldır faaliyet sürdürüyor olması gerekiyor. 18 yaşı ile 30 yaş arasında olması da gereklidir.

En az ilk okul mezunu olunması gerekiyor. Ayrıca hisselerin en az yarısının genç girişimciye ait olması gerekiyor. İhracatçı KOBİ ise en az bir yıldır faaliyet yürütüyor olmalı. İhracattan para kazanıyor olması gerekiyor. Yani döviz kazandırıcı faaliyette bulunmanız gerekiyor. Bu kriterleri sağlayan KOBİ’ler Garanti Bankasına başvuru yaparak rahat ve kolay bir şekilde kredi alabilirler.

Saygıdeğer KOBİ’ler  bu yazı ile öncelikle sıkıntılarınızı ortaya koymaya çalıştık. Ardından Garanti Bankasının KGF kefaleti ile sunduğu krediden söz etmeye çalıştık. Umarım ki sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Hani sizlerde teminattan dolayı kredi alamıyorsanız Kredi Garanti Fonunun kefaletini alabilirsiniz. Bu arada dilerseniz aşağıda sizler için hazırladığımız konu galerimizi inceleyebilir ve detaylı bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Bizlerden şimdilik bu kadar.

Kışı rahat geçirmek isteyen KOBİ’lere Vakıfbank Kış Kredisi

Halkbank KOBİ Gayri Nakdi Kredi ile para ihtiyacınız için hızlı çözümler

Şekerbank Nakit Kobi Kredileri İle Rahat Bir Nefes Alın

Esnaf ve kobileri ferahlatan Fibabanka ihtiyaç kredisi

LÜTFEN BU YAZIMIZI FACEBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Yorum yapın