Eyvahh, Kredi Kartı Borcumu Ödeyemedim

Eyvahh, Kredi Kartı Borcumu Ödeyemedim; Hayatımıza güzellikler katan kredi kartları bazı zamanlarda ise üstesinden gelinemez birer baş belası olabiliyor. Her zaman dediğim şeyi maalesef tekrarlamak zorunda kalacağım bu yazıda. Herkesin bir kredi kartı olmalı ve bu kart bir çok avantajı, kampanyayı ve bonus paraları da beraberinde getirmeli. Ama yalnızca bir tane kredi kartı olmalı. Üstesinden gelmediğiniz kredi kartlarını niye taşırsınız ki? Geçenlerde bir arkadaşın sanki büyük bir marifetmiş gibi cüzdanında ki kredi kartlarını gösteriyordu. Bak ne kadar çok diye.

KREDİ KARTI BORCUNU ÖDEYEMEYENLER İÇİN AÇIKLAMA

Bir çok insan yanlış kredi kartı kullanımı nedini ile haciz ve icra işlemleri ile karşı karşıya kalıyor. Sizin olmayan parayı har vurup harman savurduğunuz zaman bankaların çalışan birer kölesi haline geliyorsunuz. Maaşınız 2 bin lira ise daha ay dolmadan 2 kredi kartından 4 bin tl harcıyorsunuz ve birde bakıyorsunuz ki daha gelmeyen 2 ayınızı tüm kazancını bankalara bağlamışsınız bile. Peki kredi kartlarınızı ödeyemediğiniz zaman sizleri ne bekliyor? bu soruyu hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda kredi kartınızı ödeyemediğiniz taktirde sizleri neler bekliyor olacak bunlar üzerinde duracağız. Ardından çözüm yollarını belirteceğiz.

KREDİ KARTI BORCUMU ÖDEMEZSEM BENİ NELER BEKLİYOR?

Bana kalsa bu soruyu ne aklınızdan geçirin nede sorum derim ama soruverdiğinizi farz edelim. Değerli okurlarımız banka borçları oldukça ciddi sorumluluk ve yükümlülük getiren bir husustur. Ve şakaya da gelmez Bir çokları aman kredi kartı borcu ödemezsem de olur der ama ileride başına gelecekler durumlardan sonrada dövünür durur. Şimdi adım adım neler olabileceğini görelim. Birinci ay kredi kartınızı ödemediğiniz zaman faiz yaptırımı ile karşılaşırsınız.

2. Ay kredi kartınızı ödeyemediğiniz takdirde faiz yaptırımlarının dışında kredi puanı düşürme cezası ile karşılaşırsınız. Üçüncü ayda ise bir bakarsınız ki banka avukatı sizi arayı vermiş. Artık sizin için yasal işlemler başlamıştır. Elinizdeki mallara icra yani haciz konulur. Banka bu şekilde alacağını tahsil eder.

KIRMIZI KALEM VE KARA LİSTE

Yukarıda saydıklarımız ile kurtulacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yasal işlem ile birlikte Kırmızı Kelem de yemiş olursunuz. Ayrıca 5 yıl boyuncada kara listede bekletilirsiniz. 5 Yıl boyunca hiç bir bankadan kredi çekemezsiniz. Hangi bankaya giderseniz gidin sonuç değişmeyecektir.

KREDİ NOTU CEZASI

Aslında Kara Listeye girip 5 yıl sonra aklanmak anlaşılabilir bir cezadır. 5 yılın sonunda aklınız başına gelir ve daha da dikkatli olursunuz. Bu BDDK‘nın bir yaptırımıdır. Yalnız bankalar aralarında bir anlaşma yapmış. Findeks saçmalığını çıkarmışlar başımıza. Devletin cezalandırmasını az buluyorlar ki, bir de kendileri kredi notunuzu tabanlara düşürerek sizi bu şekilde cezalandırıyor. 5 yılın sonunda işiniz kolay mı sanıyorsunuz? İşiniz yok bir de kredi notunuzu yükseltmekle uğraş dur ki kredi çekebilin diye.

KREDİ KARTINI ÖDEYEBİLMEK İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

1-) Borç Transferi; Sizinde 3-5 tane kredi kartına borcunuz var ise ve ödemede artık işin içinden çıkamıyorsanız bu seçeneği değerlendirmeniz gerekiyor. Borç transfer kredisi ile tüm kredi kartı borçlarınızı tek bir bankada toplar ve uzun vade de ödersiniz.

BORÇ KAPATMA KREDİSİ VEREN BANKALARIN LİSTESİ VE İSTEDİKLERİ BURADA 

2-) Kanki; Eş, dost, akraba ve kankilerinizi yoklayın. bankaların eline düşeceğinize tanıdığınız kişilerden borç para alarak kredi kartınızı ödemeye çalışın.

3-) Ek İş; Kusura bakmayın ama ayağınızı yorganınıza göre uzatmazsanız fazla mesai ve fazla iş yapmanız şart. Gelecek ayın kredi kartını ödemek istiyorsanız muhakkak iş çıkışı part time işlere bakmanız gerekecektir.

4-) 2. El Eşya; Acil para bularak kredi kartı borcunuzu ödeyebilmenizdeki bir diğer seçenek ise evinizde bulunan fazladan bir televizyon, notebook, akıllı telefon vb. para yapabilecek ürünleri piyasanın biraz altında sahibinden.com, letgo gibi platformlarda satmanızda bir başka çözüm önerisidir.

Değerli okurlarımız; Kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz taktirde başınıza gelebilecek tüm senaryoları belirtmiş olduk. Ayrıca Kredi kartı borcunuzu ödeyebilmeniz için de farklı çözüm önerilerini de belirttik. Sizlerden ricamız sakın sakın bankaların eline düşmeyiniz ve kredi kartınızı teke indirmenizdir. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız konu başlıklarını da incelemeniz sizlerin yararına olacaktır.

FİNDEKS SAÇMALIĞINA BDDK NE ZAMAN DUR DİYECEK?

FİNDEKS KREDİ NOTU NASIL YÜKSELİR?

KREDİ KARTI KULLANIM TALİMATI İÇİN HEMEN TIKLA

BANKA TUZAKLARINDAN KURTULMAK İÇİN LÜTFEN BU YAZIYI ACİLEN FACEBOOK VE DİĞER SOSYAL İLETİŞİM AĞLARI İLE PAYLAŞALIM.  

 

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.