Borçlardan nasıl kurtulurum?

Borçlardan nasıl kurtulurum?- 2 günüdür yazdığımız yazılar genelde nasıl para kazanacağınıza yönelikti. Peki ya borçlarınızı nasıl bitirmeyi planlıyorsunuz? Herkes bir birinden duyuyordur bu borçlardan nasıl kurtulurum sorusunu. Çünkü atalarımız; “Borç yiğidin kamçısıdır” demiş bir kere. 🙂 yapacak bir şey yok. Hepimiz borçluyuz bir şekilde. Ne haliniz varsa görün demeyeceğiniz elbette. Bu işin sadece mizanseni. Elbette sizlere için oldukça başarılı ve güzel çözüm yolları belirteceğiz. Lakin demek istediğim Bu zamanda borcu olmayan hakikatten yok.

BORÇLARDAN KURTULMAK AÇIKLAYICI BİLGİ

Kimi ev almış, kimi kızını evlendirmiş, kimi oğluna iş kurmuş, kimi işini büyütmüş, kimileri de kredi kartı borçlarının için de neredeyse boğulmak üzere. İşte bu yazımızda bir can kurtaran niyetiyle kaleme alınmıştır. Hiç bir çıkar niyeti güdülmemiştir. Hatta tıklanma rekoru kıran kredi notu ile ilgili bir yazıda değildir. Sadece sizin iyiliğinize olan bir yazıdır. Bundan dolayı borç batağında olan eş, dost ve akrabalarınızın da görebilmesi için bu yazıyı bolca paylaşmanızı rica ediyorum. Olur da yaralarına merhem olursa sizde sevabın bir köşesinden tutarsınız.

BORÇTAN KURTULMAK İÇİN YAPILACAK NAÇİZANE TAVSİYELER

Yazımızın bundan sonraki bölümünde oldukça özel tiyolar yani borçtan kurtulmanız için başka yerde bulamayacağınız tavsiyeler yer alacaktır.

BORÇ TRANSFER – BORÇ KAPATMA FORMÜLÜ

1-) Borç Transferi. Değerli okurlarımız sizlerde ciddi bir borç batağına saplandıysanız ve zar zor borçlarınızı ödüyorsanız borç transfer yani borç kapatma kredisi kullanabilirsiniz. Bu ilk etapta yapacağınız en mantıklı şey olacaktır. Çünkü borçlar öyle bir hal alıyor ki sonunda eve bir şey alamaz hale gelebiliyorsunuz. Bundan dolayı da Bir çok banka kredi ve kredi kartı borcunuz dahil, tüm borçlarınızı bünyesinde toplayarak aylık ödeyebileceğiniz miktarda vadelendirebiliyor. Buda sizin rahat bir nefes almanızı sağlayacaktır.

BORÇ KAPATMA KREDİSİ VEREN BANKALARIN LİSTESİ VE İSTEDİKLERİ.

KREDİ KARTI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DETAY

2-) Kredi Kartları. Kredi kartlarınızı muhakkak teke indiriniz. Ayrıca her zaman dediğimi tekrardan demek istiyorum. Kredi kartınızın limitini ödeye bileceğiniz kadar yapın. Kesinlikle başa çıkamayacağınız borçların altına girmeyiniz.Kredi kartları yanlış kullanıldığı zaman sizleri modern köleliğe alıştıracaktır. Halbuki kartınızı doğru kullanırsanız hem kredi notunuz artacak hemde bankacılar kredi vermek için peşinizi bırakmayacaktır. Tekrarlıyorum ne olur kredi kartlarınızdan kurtulup teke indirin.

PARANIZI KONTROL ALTINA ALIN

3-) Harcamaları not edin. Gelir ve giderlerinizi bir ajandaya not ediniz. Böylece gelen paranın nasıl ve ne derece dağıldığını görebilirsiniz. Bu size bir sonraki ay düzenli bir ödeme planı çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Daha sonra maaşınızı giderlerinize göre paylaştırarak (kira, kredi borcu, market gideri, faturalar vb.) elinizde ki parayı planlı bir şekilde dağıtımını yapabileceksiniz.

KREDİ KARTI KULLANIMINDA YAPILAN YANLIŞLAR VE DOĞRU KULLANIM TALİMATI

HARCAMALARDA NAKİT’İN ÖNEMİ

4-) Nakit. Alışveriş yaparken sadece nakit kullanınız. Kredi kartına bulaşmayınız. Kredi kartını şu şekilde düşünebilirsiniz; Buz dolabınız bozulmuştur direkt 2 bin tl ödeyecek durumunuz yoktur. İşte bu durumda kredi kartı devreye girer. Hem size bonus kazandırır hemde taksitlendirme yaparak yavaş yavaş ödemenizi sağlar. Dolayısıyla elinizdeki prayı plandığınız gibi market alışverişine ne kadar ayırdıysanız o ölçüde harcama yapmanız gerekecektir.

ACİLİYET SIRASI

5-) Acil İhtiyaçlar. Acil evvela not etmeniz gerekmektedir. Daha sonra aciliyet sırasına karar vermelisiniz. Yani tüm eşyalar acil ihtiyaç hemen bir anda alalım diyorsanız bırakım Türkiye de yaşamayı, bu dünyada bile yaşamıyorsunuz demektir. Aylık giderlerden elinizde kalan para ölçüsünde aciliyetlerinizi teker teker edinmelisiniz. Aklınızdan çıkarmamanız ve unutmamanız gereken en önemli şey kazandığınızdan az harcamanız olması gerektiğidir. Böylece en güzel tasarrufları da gerçekleştirebilirsiniz.

EK İŞ FORMÜLÜ

6-) Ek iş. Bu madde zor olacak ama en azından düzlüğe çıkıncaya kadar ek iş yapmanız gerekecektir. Örneğin siz işiniz ile alakalı farklı iş yerlerinde ek işe giderken, eşiniz de evde yemek yapma işine yoğunlaşabilir. Böylece güzel bir gelir elde edebilirsiniz. Bunu da borçlarınızı kapatmada kullanarak feraha çıkabilirsiniz.

PARA BİRİKTİRME YOLLARINI KEŞFEDİN

7-) Günlük Para Biriktirme. Günlük alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz. Örneğin sigara içiyorsanız bunu bırakarak aylık 300 TL gibi bir tasarruf elde edebilirsiniz. Bununla da fatura borçlarınızı kapata bilirsiniz. Veya İşe bir müddet yürüyerek gidip gelmeyi tercih edin. Bu sağlığınız açısından da faydalı olacaktır.

Sevgili okurlarımız borçlarınızdan kurtulma adına bazı önemli maddeleri sizler ile paylaşmaya çalıştık. Sizlerin de daha farklı çözüm önerileriniz var ise lütfen yorum bırakarak tüm okuyucuları bilgilendiriniz. Ayrıca bu konu ile alakalı olduğunu düşündüğümüz aşağıdaki konu linklerine de muhakkak göz atmanızı tavsiye ederiz. Zira bu konular para kazanmanıza yardımcı olacak niteliktedir.

GÜNLÜK PARA BİRİKTİRMENİN YOLLARI TIKLA ÖĞREN

KOLAY PARA KAZANMANIN YOLLARI

EVDE YEMEK YAPARAK EK GELİR ELDE ETMEK

EVDE MAKALE YAZMA İŞİ TÜM AYRINTILARIYLA BURADA

EVDE İŞ YAPMAK İSTİYORUM DİYENLERE YAPILACAK İŞLER

BU YAZIYI BEĞENDİYSENİZ; RİCA EDERSEM ARKADAŞLARINIZIN DA GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK VE DİĞER SOSYAL İLETİŞİM AĞLARI İLE BEĞENEBİLİR MİSİNİZ?

 

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.