Bankaların Kredi İşlemlerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Bankaların Kredi İşlemlerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik- 724kredi.net‘in değerli okurları, malumunuz geçen günlerde Başbakan Binali YILDIRIM Kredi kartları ve krediler ile ilgili Ak Parti Genel Merkezi önünde bir açıklama yaptı. Ekonomi Kurulu Toplantısı’nın ardından önemli açıklamalara imza atmıştı. Yapılan açıklamaya göre ihtiyaç kredileri 48 aya çıkarılacak, kredi kartları yükseltilecek ve bir defaya mahsus kredi kartı borçlarında 72 aya varan yapılandırma yapılacaktı.

KREDİ KARTI DÜZENLEMESİ GİRİŞ BÖLÜMÜ

27 Eylül 2016 Tarihli ve 29840 sayılı resmi gazete ile bu yönetmelik resmileşmiş oldu. Bunu da İlk olarak 724kredi.net ailesi olarak bizler sunuyoruz. Peki bu yönetmelik ile neler değişti? ve ne gibi yenilikler getirildi? hayatımıza dilerseniz birazda bunlara değinelim. Ayrıca sözlerime başlamadan öncede reform niteliğindeki bu adımların devamının da getirilmesinin Ülkemiz adına faydalı olacağı kanaatindeyim. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan (BDDK) yayımlanan bu yönetmeliğin özelliklerine hızlıca bir geçiş yapalım.

BANKALARIN KREDİ İŞLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 11/11/2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin 12/A maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “(1) Tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde sekseni aşamaz. Sınırlamaya konu krediler için teminat olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesinin Kurul veya Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerine yaptırılması ve sınırlamada bu değerlerin kullanılması zorunludur.”

NOT: Bu maddeyi yorumlayacak olursak;1. Madde ile eskiden Konut alındığı zaman, konutun değerinin en az %75’ini sizin peşinat olarak yatırmanız gerekiyordu. Artık Bu madde ile devlet bu oranı %80’e çıkarmış oldu. Örneğin; 100 bin liralık bir ev alacaksanız eskiden 25 – 30 bin lira sunmanız gerekirken bu rakan 20 bin liraya çekilmiş oldu.

İHTİYAÇ KREDİSİ İLE İLGİLİ BÖLÜM

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 12/A maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “(3) Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 684 üncü maddesinde düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler ve eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi kırk sekiz ayı aşamaz.”

NOT: Bu maddeyi yorumlayacak olursak; Eskiden ihtiyacınız olduğunda bankaya gittiğinizde 36 ay vade ile kredi veriliyordu. Ardık bu süre 48 ay vade olarak uzatılmış oldu. Buda esasen oldukça güzel bir gelişme oldu. Sonuç itibariyle herkesin kredie ihtiyacı oluyor bunu uzun vadede yavaş yavaş bunalmadan ve sıkılmadan ödeyebilme şansı getirilmiş oldu.

72 AY YAPILANDIRMA İLE İLGİLİ BÖLÜM

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu maddenin yayımı tarihinden önce kullandırılan ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir. Yeniden yapılandırma kapsamında borçluya ilave kredi kullandırılması halinde ilave kullandırılan kredinin vadesi kırk sekiz ayı aşamaz.”

NOT: Bu maddeyi yorumlayacak olursak; Sizlerde ciddi borçların altına girmiş olabilirsiniz. İşlerinizin kötü gitmesi sonucu da hesapladığınız ve ödeyebilirim dediğiniz borçları ödeyemez duruma düşmüş olabilirsiniz. Bu Geçici madde ile kredi kartları veya ihtiyaç kredi borcu olanlar bir seferliğe mahsus olarak, borçlarını 72 ay olarak vadelendirebilirler.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5 – Bu Yönetmelik hükümlerini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı yürütür.

Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete’nin Tarihi Sayısı 1/11/2006 26333 Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmeliklerin Yayımlandığı Resmî Gazete’nin Tarihi Sayısı 1- 2/2/2007 26422 2- 12/11/2008 27052 3- 12/11/2009 27404 4- 30/7/2010 27657 5- 30/4/2013 28633 6- 11/7/2013 28704 7- 31/12/2013 28868 8- 25/11/2015 29543

Değerli okurlarımız, bu haber daha yeni olduğu için fırından yeni de çıktı diyebiliriz. Bizlerde bu yönetmeliği ilk olarak sizlere sunmanın ayrıcalığını yaşamış olduk. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız benzer konuları da inceleyebilirsiniz.

YENİ KREDİ VE KREDİ KARTI TAKSİT DÜZENLEMESİ İÇİN TIKLA

GIDA KOMİTESİ İLE MEYVE VE SEBZELER UCUZLAYACAK

LÜTFEN BU YAZININ DAHA HIZLI YAYILABİLMESİ İÇİN FACEBOOK VE DİĞER SOSYAL İLETİŞİM AĞLARI İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

 

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.