Bankalar 2.000 TL Maaş ile Ne Kadar Kredi Verir

2 bin lira maaşa göre ne kadar kredi alabilirim? Maaşa göre kredi hesaplama- Malumunuz asgari ücret yükseldi. Dolayısıyla biraz daha vasıflı işlerde de çalışanların maaşı da artmış oldu. Şuan ülkemizde 2.000 TL biraz vasfı olan çalışanlar için normal bir ücret. Hatta ülkemizde yoğun bir kesim 2 bin liraya çalışıyor desek de yalan söylemiş olmayız. 2 bin lirayla hem yaşamını idame ettiriyor hemde evin diğer tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

2.000 TL MAAŞ İLE KREDİ HESAPLAMASI ÖN AÇIKLAMA

Tabi ihtiyaç deyince de hemen aklımıza kredi olayı geliyor. Eşyalar eski bir defa değilmesi gerekiyor hemen kredi. Araba alınacak hemen kredi. Ev alınacak hemen kredi. En ufak tatil programında bile krediye başvuruyoruz. Hal böyle olunca da ister istemez şu soru aklımıza takılıyor; 2 bin lira maaş ile ne kadar kredi alabilirim? Bu bir çok kişi tarafından merak ediliyor. Doğal olarak da bizlerde sizler için bu soruyu cevaplandırma çalışacağız. Hazırsanız başlayalım.

BANKALAR 2.000 TL MAAŞA NE KADAR İHTİYAÇ KREDİSİ VERİR?

Değerli okurlarımız, banka kredi verdiği zaman asıl belirleyici olan husus sizin gelir belgenizdir. Yani maaşınıza bakarak kredi limitinizi belirler. İlk önce aylık acaba ne kadar ödeme yapabilirsiniz bunu planlar. daha sonra toplam alabileceğiniz krediyi çıkarır. Normalde bankalar; maaşınızın %40 ile %70’i arasında bir rakam belirlerler. Bu oranlar aylık ödeyebileceğiniz en üst ve en alt taksit rakamlarını verir. Lakin bankalar kolay kolay %70 oranına çıkmazlar.

Bu oranı %50 veya %60’da tutarlar. 2 bin liranın %60’si 1.200 TL dir. Bu sizin aylık ödeyebileceğiniz kredi tutarıdır. Buna göre 24 ay vade ile mi kredi istiyorsunuz hemen hesaplayalım. 24 Ay X 1.200 TL= 28.800 lira yapar. 24 ay vade ile alabileceğiniz rakam budur. Şunu da hemen hatırlatalım ki vade sayısı 48 aya yükseltildi. Yani vade sayınızı artırdıkça alabileceğiniz kredi limitiniz de yükselecektir. Sizlerde bu duruma göre %50 oran veya %60 oranı kendinize uygulayabilirsiniz.

BANKALAR 2.000 TL MAAŞA NE KADAR KONUT KREDİSİ VERİR?

İhtiyaç kredilerinde oran gelir gider dengesi göz önünde tutularak %70′ oranına kadar çıkabiliyordu. Konut kredilerinde ise oran bellidir. Aylık ödeyebileceğiniz konut taksidi maaşınızın daha doğrusu belgelendirebildiğiniz gelirinizin %50’sidir. 2.000 TL’nin %50’si de 1.000 TL yapar. Bu duruma göre 120 ay vade ile kredi çekerseniz; 120 AY X 1.000 TL =120 bin liradır. Bu alabileceğiniz maksimum kredi tutarıdır. Lakin ek geliriniz varsa veya evde eşiniz de çalışıyorsa bunları da bankaya sunarsanız kredi limitiniz daha da fazla artacaktır.

KREDİDE BANKALARIN ÖNEM VERDİĞİ HUSUSLAR

Bakalar yol geçen hanı değil. Bundan dolayı da ha deyince kredi alamazsınız. Bankaya bazı yeterlilikleri sunmanız gerekir. Örneğin Kredi notunuzun iyi ve yüksek olması şart. Riskli kredi notuna kimse kredi vermez. Bundan dolayı bankaya gitmeden önce kredi notunuzu öğrenmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Kredi sicilinizin de temiz olması gerekiyor. Kara listeye giren ve çıkamamış bir kişi de kredi alamaz.

Bunun dışında en önemli husus maaşınızı belgelendirebilmenizdir. 2 bin lira maaş alıyorsunuz ama muhasebeciniz asgari ücret üzerinden mi gösteriyor? yoksa daha farklı bir ücret üzerinden mi Biz olanı biteni sizler için noktası virgülüne kadar aktarmaya çalıştık. Umarım ki faydaki bir yazı olmuştur. Aşağıdaki farklı konu başlıklarından oluşan yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK VE TWİTTER İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

2017 Yılı Asgari Ücret Zammı Belli Oldu Tıkla Anında Öğren

Kredi Yıllık Maliyet Oranı Nedir?

İlk Defa Kredi Çekeceklere Altın Tavsiyeler

Yorum yapın