Bankacı Olmak İçin Ne Kadar Okumak Gerekir

Bankacı Olmak İçin Ne Kadar Okumak Lazım ve Gerekir- Günümüz eğitim ve imkanları ile bundan 30 yıl önceki eğitim anlayışı bir değil. Öncellikle aileler daha da bilinçli. Ayrıca öğrenciler ileride hangi mesleği yapacaklarına daha ortaokulda karar veriyorlar. Dolayısıyla da bu yönde hazırlanıyor ve liselerini ona göre tercih ediyorlar. Sonunda da plmak istediği meslek için ilgili üniversitelere gidiyorlar. Bu açıdan şartlar değerlendirilirse günümüz koşulları çok iyi.

BANKACI OLMAK İÇİN NE KADAR OKUMAK GEREKİR ÖN BİLGİ

Ben Lise son sınıftayken, rehber öğretmenime; Gen Mühendisliği diye bir bölüm çıktı demiştim. Bu nedir? Bunu meslek edinebilir miyim? diye sorduğumda; “Yaw ne yapacaksın? Öğretmen ol” demişti. Sonunda öğretmen oldum ama atanamayan öğretmenler grubuna eklendim. Ama şuan eğitim koçlarından donanımlı öğretmenlere, oradan da etüt merkezlerine kadar bir çok imkan var. Dolayısıyla da kimisi öğretmen olmak isterken kimisi de doktor olmak istiyor.

Tabi kimisi de Bankacı olmak İstiyor ama bu meslek için hangi bölümleri ne kadar okuması gerektiğini bilmiyor. İmkanları da olduğu için araştırarak bilgi sahibi olmak istiyor. Öncelikle son derece doğru bir yazı üzerinde olduğunuzu söylemem gerekiyor. Bugün sizler için Bankacı Olmak İçin Ne Kadar Okumak Gerekir? başlığı altında aklınıza takılan bir çok soruyu da cevaplandırmaya çalışacağım. Hazırsanız başlayabiliriz.

BANKACI OLMAK İÇİN KAÇ YIL OKUMAK GEREKİR?

Eskilerde bir meslek sahibi olmak için ortaokul mezunu olmanız yetiyormuş. Sonraları bu seviye lise düzeyine çıkarıldı. Yani geçmiş yıllarda Ticaret Meslek Lisesi’nde yer alan Muhasebe bölümünü bitirenler pekiala bankacı olabiliyorlardı. Fakat bu durum şimdilerde pekte fazla mümkün gözükmüyor. Ayrıca bankalarda bundan 5-10 yıl öncesine kadar Meslek Yüksek Okulu Mezunu yani Ön lisans Bankacılık ve Sigortacılık alanlarında okuyanlar da gayet rahat iş bulabiliyorlardı.

Fakat Lisans mezunlarının sayısının artışı ile ön lisans mezunları da biraz daha da gerilemiş oldu. Yani ben kesinlikle bankada çalışmak istiyorum diyorsanız lisans mezunu olmanız şart. Dolayısıyla da 12 yıl lise eğitiminizin ardından en az 4 yıllık da bir fakülteden mezunu olmanız gerekiyor. Diğer şekilde ön lisans mezunları ancak torpil ile yada o ilçede çalışmak isteyen kimsenin bulunamaması dahilinde tercih edilir.

BANKACI OLMAK İÇİN LİSANS BÖLÜMLERİ NELERDİR?

Sizlerde bankacı olmayı kafaya taktıysanız; Bankacılık, İstatistik, İktisat, İşletme, Muhasebe, Kamu Yönetimi, gibi bölümler başta olmak üzere Matematik ve benzeri bölümleri okumanız gerekiyor. Bu bölümler ülkemizde en fazla tercih edilenler arasında olanlardır. Çünkü iş kapısı hem devlette hemde özelde mümkündür. Ayrıca da kendinizi geliştirirseniz önü açık mesleklerdir. Yani bankacı olabileceğiniz gibi, sigortacı da olabilir hatta mali müşavir de olabilirsiniz.

Değerli okurlarımız, bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Bu yazı günümüz şartlarına göre derlenmiştir. Bundan dolayıda günümüz doğruları neyse onu içermektedir. Diğer sitelerde lise mezunlarının bile bankacı olabildiklerini yazmışlar ama bu durum hem geçmiş yılları bağlıyor hemde günümüz şartlarını pekte yansıtmıyor. Ayrıca da ön lisans mezunu olan bankacıların hepsinin sonradan 4 yıllık bir fakülte mezunu olduklarını söyleyelim.

BU YARARLI YAZIYI LÜTFEN FACEBOOK VE TWİTTER İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Bankada Kiralık Kasa Nasıl Açılır ve Kullanılır

Findeks Renkleri Ne Anlama Geliyor

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.