Banka Kredisini Kaç Aya Kadar Uzatabilirsiniz ?

İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi, Taşıt Kredisi, Arsa Kredisi, Taksit Sayısı, Kredi Vade Sayısı Artırma – Merhabalar değerli dostlarım. 724kredi.net ile, kredi adına akılına takılan tüm soruları, doğru kaynaklardan beslenerek cevaplandırmaya devam ediyoruz. Ekonomi hayatımızın en önemli kısmını oluşturuyor. Bununla orantılı olarak da bankalar ve bizlere sunduğu ürünleri de hayatımızı düzene koyuyor. Özellikle de bankalardan alınan krediler sayesinde ev, araba, arsa vb. gibi mal mülk sahibi olabiliyorken, ihtiyaçlarımızı da rahatlıkla karşılayabiliyoruz.

KREDİSİZ YAPAMIYORUZ AMA EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMUYOR

Bu açıdan kredi çok çok önemli bir konumda diyebiliriz. Şuan her 3 kişiden birisi kredi çekerek evleniyor. Anlayacağınız yuva kurma işlemine de artık bankalar el atıyor. Kredi çekebiliyorsan, kendine ait iş yeri de kurabiliyorsun. Ayrıca küçük büyük tüm ihtiyaçlarımızı da krediler sayesinde alabiliyor ve ulaşabiliyoruz. Ama bazen kredi çekildiği zaman, taksitleri ödeme de zorluklar çekebiliyoruz. Kiminin işleri kötüye gidiyor, kimisinin de evdeki hesabı çarşıya uymuyor. Ayrıca kimisi de kredilerde maksimum taksit sayısını merak ediyor.

TAKSİT SAYISI VE VADESİ KAÇ AY VE UZATILABİLİR Mİ?

Arkadaşlar bu yazıyı durduk yere kaleme almadım. Zira durmadan sorular gelmeye başladı. Kimisi ihtiyaç kredisi maksimum kaç aydır diye soruyorken, Öteki ise Aldığım kredinin taksit sayısını yada vade sayısını uzatabilir miyim diye soruyor. Birde bu sıralar işler biraz kötüleşti gibi. Esnafların tadı pek yok. Vatandaş desen bir çoğu işsiz. Haliyle de sorular akmaya başladı. bende bir yazı ile aklınızdaki soru işaretlerini kaldırmak istedim. Dilerseniz başlayalım.

24 AY VADE İLE İHTİYAÇ KREDİSİ ÇEKTİM VADEYİ UZATABİLİR MİYİM?

Hasan Bey: Merhabalar. 8 Ay önce 24 ay vade ile 20.000 TL ihtiyaç kredisi çektim. Ödemelerimi rahat rahat yapıyordum Ama, işten çıkarıldım. 3 Aydır işsizim ve artık kredi taksitlerimi ödemekte zorluk çekiyorum. Sizlere sorum, aldığım kredinin vade sayısını uzatabilir miyim? Lütfen yardımcı olun? En fazla kaç taksit yapılabiliyor?

Benjamin: Değerli okurlarımız, Hasan Bey yalnızca bizlere gelen bir örnek. Sizlerin de bu tip sıkıntısı olduğunu biliyorum. Öncelikle ihtiyaç kredilerinde maksimum taksit sayısına değinelim. 2016 yılı temmuz ayına kadar en yüksek vade sayısı 36 ay ile sınırlıydı. Lakin bu tarihten sonra vade sayısı 48 aya çıkarıldı. Şimdi siz kredi çektiniz ve borcun belirli bir bölümünü ödediniz. Şimdide zorluk çekiyorsunuz. Haliyle de taksit küçültmesi yapmak istiyorsunuz.

Bu durumda yapmanız gereken vakit kaybetmeden bankaya uğramak. Burada da taksit yapılandırmasına gitmek. 24 Ay vade ile kredi çektiyseniz, 48 aya kadar borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Tabi bunun için de bir faiz yansıtması olacaktır. Ama taksitleriniz epeyce küçülecektir. Sonra maddi gücünüzü kazandıktan sonra dilerseniz bu borcu erken kapatarak faiz indiriminden de yararlanabilirsiniz.

12 AY VADE İLE TAŞIT KREDİSİ ÇEKTİM 36 AY YAPABİLİR MİYİM?

Mehmet Bey: 12 Ay vade ile taşıt kredisi çektim. 3 aydan sonra ödemelerde zorluk çekmeye başladım. İşlerde küçülmeye gidiyoruz. Taksit sayımı da küçültmem gerekiyor. 36 ay vadeye çıkarabilir miyim?

Benjamin: Bir sıkıntı da taşıt kredilerinde karşımıza geliyor. Taşıt kredisinin de aynı ihtiyaç kredisi gibi olduğunu söyleyebiliriz. Taşıt kredilerinde maksimum taksit sayısı 48 aydır. Siz 12 ay vade ile aldığınız krediyi 36 aya uzatmak istiyorsunuz. Bu da yeni faiz oranı ile yapabileceğiniz bir durum. taksit yapılandırması için bankaya uğramanız gerekecek. Bir çok kimse de bu şekilde yapıyor zaten.

36 AY VADE İLE ARSA KREDİSİ ÇEKTİM KAÇ AY UZATABİLİRİM?

Sadullah Bey: Kardeşlerimin hissesini alabilmek için arsa kredisi çektim. 36 ay vade ile öderim diye hesap yapmıştım ama bu hesabım tutmadı. Taksitlerimi ödemeyecek hale geldim. İleriye dönük yatırım olmasını istiyorum. Doğal olarak da en uzun vade kaç ay yapabilirim?

Benjamin: Arsa kredileri genelde 60 Aydır. 5 yıl da oldukça makul bir süredir. Ama tabi bazı bankalar arsa kredisini 80 ay vadeye kadar çıkarabiliyorlar. Burada önemli olan sizin kredinin özellikleri. Banka bazen de arsa kredisi diye ihtiyaç kredisi veriyor. Aldığınız kredinin türü eğer ihtiyaç kredisi ise 48 aya kadar uzatabilirsiniz. Yok arsa kredisi ise, işiniz daha da kolay. Bankanız ile görüşerek bu borcunuzu yeniden yapılandırmalısınız.

KONUT KREDİSİ MAKSİMUM KAÇ AY VADE İLE ÇEKİLEBİLİR?

Son olarak konut kredisine de değinerek, yazımızı sonlandıralım. Ülkemizde konut kredisinde vade sayısı genelde 120 aydır. Bununla birlikte 180 ay vade ile ve 240 ay vade ile de konut kredisi veren bankalar da vardır. Lakin faiz oranlarının yüksek olması 120 ay üstü için bir dez avantaja dönüşmektedir. Bu açıdan 60 ay vade ile konut kredisi çektiyseniz 120 aya kadar uzatabilirsiniz. Tekrardan yapılandırabilme imkanınız var. Yada borç transferi de yaparak yeni bir yapılandırmayı başka bir bankada gerçekleştirebilirsiniz.

 

Yorum yapın