1 mayıs bankalar, hastaneler ve resmi kurumlar açık mı?

1 Mayıs 2017 Emek ve Dayanışma Günü Tatil mi?, Bankalar, Hastaneler, Vergi Dairesi, PTT ve Okullar Açık Mı? – Yine bir mayıs gününe yaklaşmış olduk. İşçiler ve Emekçiler bu günü bir çok ülkede kutladığı gibi bizim ülkemizde de kutluyor. 1923 yılından beri kutluyoruz diyebiliriz. Yalnız vatandaş bu işin resmi tarafını ve kurumların açık olup olmayacağını merak ediyorlar. Bizleri daha çok bankalar ilgilendirse de bir çok kurumun tatil olup olmadığını sizler için açıklamaya çalışacağız. Detaylar aşağıda.

1 MAYIS OKULLAR TATİL OLACAK MI?

İlk önce öğrencileri ve öğretmenleri ilgilendiren başlık ile yazımıza devam edelim. Kreşlerden tutunda liseye kadar tüm türlerdeki eğitim kurumları 1 mayıs günü tatil olacak. Buna resmi ve özel okulları da dahil edebiliriz. Ayrıca üniversiteler de bu tarihte tatil olacaktır. Siz siz olun 1 mayıs günü çocuğunuzu okula boş yere yollamayın. Bizden söylemesi.

1 MAYIS 2017’DE PTT VE BANKALAR AÇIK OLACAK MI?

PTT’ler 1 mayıs da çalışmayacak. Hep posta bölümü hemde kargo bölümü kapalı. Olur da para çekmeye giden birisi olursa ve atm’yi kullanmayacak ise geri dönecektir. Resmi Özel tüm banklarda kapalı olacak ve çalışmayacak. İnternet bankacılığını kullanabilirsiniz. Havale de yapabilirsiniz. EFT için ve diğer bankacılık işlemleriniz için ise 2 mayıs salı günü beklemelisiniz. 1 Mayısta bankalar kapalı ve tatil yapacaklar.

HASTANELER TATİL Mİ? ACİL SERVİS AÇIK OLACAK MI?

Bir çok kimse için hastanelerin açık olup olmayacağını açıklayalım. Devlet hastaneler, sağlık ocakları gibi kurumlar kapalı. Yalnız acil servisler açık olacak. Acil sağlık durumlarında acil servislerine müracaat edebilirsiniz. 1 Mayısta hastanelerin acil servislerinde görevli olanlar mesai yapacak. Diğer sağlık personeli için tatil olacak. 1 Mayısta zaten MHRS’den de randevu alamıyorsunuz. En erken randevu ve muayene tarihi 2 mayıs salı günü. Bunu unutmayınız.

DİĞER RESMİ KURUMLAR

Vergi daireleri, noterler ve diğer devlet kurumları da kapalı olacak. Zira 1 Mayıs Resmi Tatil edilmiştir. Hastanelerin acil servisleri gibi, zorunlu olan bölümler, zaruri derecede personel ile çalışıyorlar zaten. Ama diğer kurumlar için (Örneğin; Nüfus Müdürlüğü, Tapu kadastro vb. kurumlar kapalı olacak. )

ÖZEL İŞ YERLERİ

Arkadaşlar adı üstünde işçi bayramı. Dolayısıyla işlere de tatil. Ama bu tüm işletmelerde tatil yapılıyor anlamı taşımasın. Bunu örnek ile açıklamaya çalışalım. Bir otelde çalışıyorsunuz ve aşçısınız. Üstelik yaz sezonu. İşveren elbetteki sizi çalıştıracaktır ama mesainizi fazla verecektir. 1 mayıs günü çalışan tüm işçilerin yevmiyesi, resmi tatil olduğundan dolayı fazla olacaktır. Diyelim ki özel bir okulu örnek verelim. Öğretmenler ve diğer tüm yardımcı personel izinli olacaktır. Ama özel güvenlikler yada bekçiler görevlendirileceğinden fazla mesai ücreti alacaklar.

 

 

 

Yorum yapın