Müjde Meclisten Kredi Sicil Affı Çıktı Kara Listeye Elveda

2017 kredi sicil affı, kara liste sicil affı, Sicil affı ne zaman?- Sicil affına dair tüm merak edilenler bu yazıda. Şuan milyonlarca insan Kara listeden bir türlü çıkmanın hesabını yapıyor. Başvurmadıkları yer kalmadı. Maalesef hiç bir banka kara listedekilere kredi vermiyor. Kredi kartı vermiyor. Hani bir çok kara listeye giren kişi bilinçsizlikten giriyor. Bir kısmı ise işlerin kötü gitmesinden bu listeye giriyor. Bunları esnaflar oluşturuyor. Dükkan tamir, tadilat ve yenileme çalışmaları yapıyor. Yeni ürünler ve mallar alıyorlar.

KARA LİSTEYE GİRENLER

Sonrasında ise dünyada yaşanabilecek  en ufak ekonomik sıkıntıda etkilenebiliyorlar. Müşteri gitmiyor. İş olmuyor. İş olmayınca da banka kredileri ödenemiyor. 3 ay banka kredileri ödenmeyince de doğal olarak kara listeye giriliyor. Birde demin yukarıda anlatmaya çalıştığım bilinçsizce harcama yapanlar var. Daha bir kredisi bitmeden ötekini çekenler, durmadan kredi kartı ile gelişi güzel harcama yapanlar da borç batağına giriyor ve 3 ay borç ödenmediği zaman yasal işlemler ile karşılaşılıyor.

KARA LİSTEYE GİRME SÜRECİ VE ÇIKMA SÜRESİ

Hacizmiş, icraymış derken banka size verdiği parayı tahsil etmeye çalışır. Bundan sonrasında ise Kara listeye düşersiniz. Burada beş yıl beklemez zorundasınız. Beş yıl çıkamazsınız. Beş yıl bankalar sizinle çalışmaz ve kredi vermez. iyide ben kredi olmadan işleri döndüremem tarzındaki cevaplarınızın hiç birine aldırış etmezler. Borcu ödemeniz nafile. Bu listeye girenler bankalardan ve ürünlerinden mahrum bırakılırlar. Adınızın yanına riskli yazılır. Ancak 5 yılın sonunda bu listeden çıkabilirsiniz.

SUÇSUZ VE MAĞDUR OLAN ESNAFLAR

Yıllarca ah bir sicil affı çıksa diye dua edersiniz. Lakin kolay kolay sicil affı çıkarılmaz. Yıllar bir birini kovalar ve siz mecburen dükkanınızı kapatır ve asgari ücret ile bir iş yerine girersiniz. Ailenizin geçimini sağlayabilmek adına. Halbuki ticari zekanız çok iyi ve işlerin kötü gitmesinde de sizin bir suçunuz yok. Örneğin Geçen sene Turistler gelmedi ve yaz sezonu esnaflar için adeta bir işkenceye döndü. 3 -4 ay iş le tüm yılını çevirmeye çalışanların bunda bir suçu yok.

Ekonomide sıkıntılar meydana geldi. Esnaf e KOBİ’lerde sıkıntılar meydana geldi. İşi toparlayabilmesi için kredi çekmesi gerekiyor ama bankalar bozuk kredi sicilinden dolayı bu krediyi vermiyorlar. Hükümetimiz de gerek ekonomiyi canlandırabilme adına, gerekse esnaf ve KOBİ’lee bir destek eli uzatmak adına elini taşın altına koydu ve herkesin merakla beklediği o güzel haber için çalışmalara başlandı.

MÜJDE SİCİL AFFI MECLİSTEN GEÇTİ

Hükümetin Meclise sunmuş olduğu kanun ve kanun hükmündeki kararnamelerde yapılan değişiklikler ile vatandaşa 18/01/2017 tarihinde müjdeli ve sevindirici haber gelmiş oldu. Çünkü sicil affı geldi. Buna göre düzenleme yürürlüğe girdikten sonra 6 ay içerisinde borcunu ödeyenlere sicil affı getirilecek. Bu kanun Cumhurbaşkanının imzasına sunulacak. İmzadan geçtikten sonra Resmi Gazetede yayınlanacak. Bunun la ilgili Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi anladığım kadarıyla bir çalışma yapacak. Çok kısa bir süre içerisinde ayrıntılar netleşecek. Tabi ayrıntılar belli olunca bizlerde sizler ile paylaşacağız.

Bu maddenin çıkarılma nedeni esasen esnaf ve kobilerdir. Ama bu verile ile diğer tüm vatandaşlarda bu uygulamadan yararlanabilecekler. Borcunuzu ödeyecek ve kurtulacaksınız bu lanet listeden. Sonrasında da eskisi gibi bankaya kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bankalarda 5 yılınızı doldurmadan sizlere kredi verdiklerinden dolayı herhangi bir cezaya çarptırılmayacaklar. Bu adım ile ekonominin canlanması bekleniyor. İşler büyütülebilecek. KOBİ’ler yurt dışı pazarına açılabilecekler.

İşsizlik sorununa da bir nebzede olsa çözüm getirilmiş olacak. Zira büyüyen esnaf ve kobi işçi çalıştıracak. Sıcak para döngüsü olacak. Dediğim gibi ayrıntılar geldikçe bizlerde sizler ile paylaşmaya çalışacağız.

YASAL TAKİBİ DÜŞTÜM AMA KARA LİSTEDE MİYİM? NASIL ÖĞRENİRİM?

Kara listede olma durumunuzu artık öğrenebileceğiniz kurum Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezidir. Eğer vaktiniz varsa bu kuruma imzalı olarak müracaat edebilir ve çabucak risk raporunuza kavuşabilirisniz. Yok ben nereden gideyim yok mu bunun başka bir çözümü? diye soracak olursanız; elbetteki var. Bunun için TBB Risk Merkezi sitesine girebilirsiniz. E-mail ile raporunuzu alabiliyorsunuz.

Orada birde nasıl başvuru yapabileceğinizi anlatan bir video var. Bu video sayesin de olan biteni anlayabilirsiniz. Basit ve kolay. Ama noterden onaylı imzanızda gerekiyor bu işlemde.

KARA LİSTE SİCİL AFFINDAN YARARLANMALI MIYIM?

Bu soruyu sorarken şaka mı yapıyorsunuz? bilemedim şimdi. Arkadaşlar kime ne zaman para lazım olacağı belli olmaz. Elbetteki bu aftan yararlanmalısınız. Sicili bozuk olan biriyle kimse çalışmaz ve ortaklı kurmaz. Hiç bir banka kredi vermez. İkrazatçılar bile yani senetle borç para verenler bile yüzünüze bakmaz. Kalırsınız ortada. Bence arabanız altınızda varsa, gerekirse bunu satın ama borcunuzu ödeyin ve sicil affından da yararlanın. Bu fırsat bir daha kolay kolay gelmez.

Saygıdeğer okurlarımız, milyonların beklediği sicil affı haberini bizlerde sizler ile paylaşmış olduk. Umarım ki sevindirici bir haber vermişizdir sizlere. Sonunda kara listeden çıkma imkanınız olmuş oldu. Üzerinizdeki kara lekeyi atmanın zamanı geldi. Güncel kredi haberleri için bizi takip etmeye devam ediniz.

LÜTFEN BU YAZIYI TÜM KARA LİSTEDEKİLERİN DE GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Referandum Geliyor Nerede Oy Kullanacağım? Nasıl Sorgularım?

Kredi Notu 0 Sıfır Ne Demek? Bu Durumda Kredi Verilir Mi?

Findeks Kredi Notunuzu Avea (Türk Telekom) ile Öğrenmek Çok Kolay

 

 

“Müjde Meclisten Kredi Sicil Affı Çıktı Kara Listeye Elveda” üzerine 8 yorum

 1. Alti yil once kiredi cektim avukatlik oldu sonra borcumu taksitlendirip yapilandirdip odedim ama hala kara listedeyim nasil cikabilirim

  Yanıtla
 2. merhabalar benim sicilim bozuktu şuan hiçbir bankaya borcum yoktur sicil affı çıkmadan önce kendimi temizlemiştim ancak af çıktı yinede kredi kartım onaylanmıyor şuanki kredi notum 1118 bnm neyapmam lazım

  Yanıtla
 3. Merhaba ben 6 yıl. Önce hscb den kredi kartı aldım ödeyemedim şimdi bankaya gidip yapilandirip mi odicem yoksa direkmi kapatacam ha bide şimdi bu borç avukatlık oldu sadece borcummu odicem avukatlık olmuş halinimi cevabınız için tesekurler

  Yanıtla
 4. kredi çekerek emekli oldum ve daha 2 yıl öncesine kadar bankalar ile sıkıntı yaşadım ama şimdi bir ziraat bankasından emekliliğim için çektiğim kredim var ve buda emekli maaşımdan kesiliyor bu durumda ben sicil affından nasıl faydalana bilirim.

  Yanıtla
  • Merhabalar Yaşar Bey, Eğer kara listeye girip, kredi sicilinizi bozdurduysanız, bu yasa resmi gazetede yayınlandıktan sonra, 6 ay içerisinde sicilinizi bozan krediniz hangisi ise kapatırsanız yararlanabilirsiniz.

   Yanıtla
   • Selam 2008 e ait bi miktar borcum vardı onu kapatp borcu yoktur ibaresini aldım .ama hala kara listede görūnūyorum merkez bankasndan bunu nasl sildirip sicil affndan yararlanabilirim.teşekūrler

    Yanıtla

Yorum yapın