Mikrokredi ile Kadınlara İş İmkanı

Türkiye Grameen Mikro Finans Programı (TGMP),  Mikrokredi ile bayanlar kendi işlerini kurabilirler- Değerli ablalarım, kız kardeşlerim, anneleri ve teyzelerim; bu yazımız sizler için. Çok fazla kimsenin bilmediği ama başvuruda bulunan bayanların kendi işlerini kurdukları özel bir yazı ile karşınızdayız. Bugünkü yazımızda mikro kredi ile kadınlara iş imkanı hakkında bilgiler vereceğiz. Bu kredi ile kimseye muhtaç kalmadan kendi işlerini yapacak olan kadınlarımız, hem bir çok ihtiyacını giderecek, hemde ülkenin büyümesine de vergi vererek katkı sağlamış olacaktır.

MİKRO KREDİ İÇİN AÇIKLAMA

Bu açıdan bakıldığında oldukça önemli bir girişimcilik destekleme projesi olduğunu da söyleyebiliriz. Peki nedir bu mikrokredi? kimler başvuruda bulunabilir? nereden ulaşılır? gibi bir çok sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Unutmayın bu yazı bayanlarımıza destek olmak adına kaleme alınmıştır ve hiç bir çıkar ilişkisi bulunmamaktadır. Dilerseniz vakit kaybetmeden bu kredinin özelliklerine geçelim.

TÜRKİYE GRAMEEN MİKRO FİNANS PROGRAMI

MİKRO KREDİ NEDİR?

Mikrofinans, bankacılık ve ilgili hizmetlere erişim zorluğu çeken girişimci ve küçük işletmeler için sağlanan finansal hizmettir. Yani gelir belgesi olmayan ev hanımlarının kendi işlerini kurabilmeleri adına verilen bir kredi türü gibi de algılayabilirsiniz. Üyelere finansal hizmetler sunabilmek için iki ana mekanizma vardır. Bunlar; Bireysel girişimciler ve küçük işletmeler için sağlanan ilişki tabanlı bankacılık modeli ve Krediler ve diğer hizmetler için grup olarak başvuruda bulunup bir araya gelen grup tabanlı modeldir.

TÜRKİYE GRAMEEN MİKRO FİNANS PROGRAMI (TGMP)

Türkiye Grameen Mikro Finans Programı (TGMP), Grameen Bankası tarafından kullanılan grup tabanlı kredi modelini benimsemiştir. Çünkü grup tabanlı kredi modeli 5 üye arasında sorumluluk ve dayanışma ruhunu oluşturur. Kredi geri ödemesini düzenli yapmayan üye veya üyelerin taksitleri, grubun geri kalan üyeleri tarafından yapılır.  TGMP, finansal hizmetlere erişimi olmayan kişilere bu hizmeti sunmak için Mikrofinansı bir yol olarak görür. Bu hizmete ihtiyaç duyanlara fırsat tanımak ve onların hayallerini gerçeğe dönüştürmek için mikrofinans güçlendirici bir deneyimdir.

NASIL MİKROKREDİ ALINIR?

Bu sorununda cevabını hemencecik vermeye çalışalım. Deminde bahsettiğim gibi bu krediyi alabilmeniz için kendiniz hariç 4 bayan ile bir araya gelmeniz gerekmektedir. Yalnız şu hususa dikkat etmeniz gerekmektedir. Toplanacak olan bu 5 bayanın kardeş, anne, gelin, görümce, hala ve yeğen gibi akrabalık ilişkilerinin olmaması gerekmektedir. Yani mahallenizden akrabanızın olmadığı bayanlar ile kredi alıp işe girebilirsiniz.

Her kadın; a.TGMP personeline işletme fikrini anlatmalıdır. b.İşi için gerekli kredi miktarını belirleyerek TGMP personeline belirtmelidir. c.Kurduğu beş kişilik grubuyla 3 günlük eğitime tabii tutulacak ve kredi geri ödeme sistemi hakkında bilgilendirilecektir. d.Yapılacak törenle talep ettiği kredi miktarını almaktadır.

MİKROKREDİ İÇİN İZLENMESİ GEREKEN YOL NEDİR?

TGMP nin Türkiye de 107 şubesi bulunmaktadır. Şubeler ve yetkili kişilerin iletişim bilgilerine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. Açılacak olan sayfada ki haritada kendi şehrinizi tıklamanız yeterli olacaktır. Ardından kendi 5 kişilik grubunuzu kurmanız gerekmektedir. Ardından sizlere 3 gün boyunca TİSVA tarafından eğitim verilecektir. Daha sonra TİSVA kadınları yakından tanır. Ardından TİSVA krediyi kadınlara verir. Krediyi alan kadınlar işe başlarlar. Aldıkları krediyi de 46 hafta boyunca geri ödersiniz. Bu kadar basit ve kolay bir kredi. Bir çok bayn bu krediye başvurup ortaklaşa kendi işletmelerini kurdular bile.

Ablalarım, sizlerinde bir yeteneğiniz varsa ve bir iş yeri kurmak istiyorsanız mahallenizdeki 5 bayan ile birlikte bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazıyı da size yol göstermesi adına yazdık. Ayrıca aşağıdaki konu başlıklarımızı da muhakkak incelemenizi tavsiye ederiz.

KOSGEB'TEN GİRİŞİMCİ BAYANLARA 150.000 TL DESTEK PROGRAMI

3 ADIMDA KOSGEB'TEN KOLAYCA KREDİ ALMA YÖNTEMLERİ

EVDE İŞ YAPMAK İSTİYORUM DİYENLERE YAPILACAK İŞLER

EVDE MAKALE YAZMA İŞİ TÜM AYRINTILARIYLA BURADA

EVDE YEMEK YAPARAK EK GELİR ELDE EDİN

BU YAZININ KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYEN BAYANLARIN GÖREBİLMESİ İÇİN LÜTFEN FACEBOOK VE DİĞER SOSYAL İLETİŞİM AĞLARI İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.