Kredi Sicilim Ne zaman ve Nasıl Temizlenecek?

Kredi Sicilim Ne zaman ve Nasıl Temizlenecek?- Değerli dostlarımız yine oldukça fazla sorgulanan ama pekte doğru bir cevap alınamayan bir konu ile karşınızdayız. Bugün Kredi Sicilim Ne zaman ve Nasıl Temizlenecek? sorusunu doğru kaynaklardan beslenerek sizlere sunmaya çalışacağız. Aman benim başıma gelmez demeyin ve muhakkak yazımızın sonuna kadar okuyun. Çünkü sizlerde banklara borçlanabilir ve sonunda borçlarınızdan dolayı da siciliniz bozulabilir. Böyle bir durumda sizleri neler bekliyor olacağını öğrenebileceksiniz.

KREDİ SİCİLİM NE ZAMAN TEMİZLENECEK İÇİN GİRİŞ BİLGİLERİ

M.Ö. Lidyalılar parayı ilk kullanan millet oldu. Yani bu para illetini tüm dünyaya bulaştıran kavim de bunların. Kızsam mı sövsem mi bilemiyorum çünkü iki yakamız bir araya gelemedi bir türlü 🙂 Dünyadaki en büyük alım gücünü para oluşturuyor. Yani en ufak şeyde dahi para ihtiyacı oluyor. Bundan dolayı da bankalara müracaat etme durumunda kalıyoruz. Her şey başta çok güzeldi. İş yeriniz çok güzel çalışıyordu ve borcunuzu da günü gününe ödüyordunuz. Taki ekonomik kriz çıkıncaya kadar veya işler sarpa sarıncaya kadar.

BANKA SİCİL TEMİZLEME NASIL OLUR?

Mecburen işçi çıkardınız ama yine de işe yaramadı ve iflas ettiniz ama bankada koskocaman bir borç sizi bekliyor. 3 ay boyunca kredi ve kredi kartı borcunuzu ödeyemediğiniz anda üzgünüm ama sizin için hukuki süreç başlamış demektir. Bundan dolayı da Kırmızı Kalem yeyip ardından da Kara Listeye eklenirsiniz. Tamı tamına 5 yıl boyunca kredi kartı ve kredi talebinde bulunamazsınız çünkü Banka siciliniz Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kayıt altına alınmıştır. Ayrıca bu kayıtlar bir silgi ile silinmesi pekte mümkün olmuyor. Ancak düzeltebiliyorsunuz.

Yani 5 yıl yasaklı kaldıktan sonra banka siciliniz temizleniyor. Ama yine de kredi çekmede sorun yaşarsınız çünkü bankaların çıkarmış oldukları Kredi Notu devreye giriyor. 5 yıl yasaklı kaldıktan sonra kredi notunuz oldukça düşük seviyelerdedir. Dolayısıyla da bu puan ile kredi çekemezsiniz. Kredi notunuzu yükseltmeniz gerekecektir. Dilerseniz önceki yazılarımızdan olan Findeks Kredi Notu Nasıl Yükselir konulu yazımızı da okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

KREDİ SİCİLİM NASIL TEMİZLENİR?

Demin de belirttiğim gibi kara listeye girdiniz mi 5 yıl cezalandırılıyorsunuz ve bu kaydın da silinmesi de mümkün olmuyor. Peki böyle bir durumda kara listeye girmemek için ne yapmanız gerekiyor? sorusunu cevaplandıralım. 2 ay boyunca borcunuzu ödeyemediniz mi kesinlikle 3. ayı beklemeyiniz. Hemen arkadaşlarınızı veya çevrenizi yoklayın. Eğer onlardan borç para bulamıyorsanız kredi borcunuzu yapılandırmaya gidiniz veya borç transfer konusunu düşünün. Unutmayınız ki borçlarınızı ödediğiniz takdirde kredi siciliniz de temizlenecektir. Bu açıdan bakıldığından Banka Sicili ve Kredi Sicilinin farklılığını görebilirsiniz.

Açıklayıcı ve detaylı bir yazı hazırladığımıza inanıyoruz. Umarım istifadeli olmuştur. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız konu başlıklarını da muhakkak incelemenizi tavsiye ederiz. Merak ettiğinizi tıklamanız yeterli olacaktır.

BORÇ KAPATMA KREDİSİ VEREN BANKALAR VE EN DÜŞÜK FAİZ ORANLARI

EYVAHH, KREDİ KARTI BORCUMU ÖDEYEMEDİM

SENET İLE BORÇ PARA VEREN FİRMALAR

ACİL BORÇ PARA LAZIM

BORÇLARDAN NASIL KURTULURUM?

KREDİ BORCUMU ÖDEYEMEDİM ACİL ÇÖZÜM YOLU

LÜTFEN BU YAZIYI HERKESİN GÖREBİLMESİNİ SAĞLAMAK ADINA FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞINIZ!

“Kredi Sicilim Ne zaman ve Nasıl Temizlenecek?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.